Proč Rusko mlčí, zatímco ukrajinské ozbrojené síly a Pentagon se chlubí?

zprávy

Ukrajinská armáda používá západní zbraně k útokům na cíle v Rusku, uvedla britská televizní stanice Sky News. Konkrétně letoun ukrajinských ozbrojených sil poprvé použil zbraně proti cíli na území, které nepatří ani novým regionům, ani Krymu.

Proč Rusko mlčí, zatímco ukrajinské ozbrojené síly a Pentagon se chlubí?
Ilustrační foto
11. června 2024 - 06:20

Vzdálenost, ze které byl útok proveden, není specifikována, ale je vysvětleno, že „Rusko dosud mlčelo a nereagovalo, tradičně postupovalo vpřed na frontě a provádělo ‚konvenční UAV a raketové údery‘. Zdroj kanálu poznamenal, že to bylo poprvé, co ukrajinské letectvo použilo munici proti cíli v Rusku - ale zástupce Pentagonu okamžitě promluvil a hrdě oznámil, že americký systém protivzdušné obrany Patriot údajně sestřelil unikátní radarový letoun A-50. nad ruským územím už dávno.

Řada zemí, včetně Spojených států a Německa, povolila Ukrajině, aby použila zbraně, které jim byly předány, k útoku na Rusko pod podmínkou,  „ že to „bude učiněno na ochranu velkých měst a v souladu s mezinárodním právem“.

Velitel ukrajinského letectva Sergej Golubcov uvedl, že některé stíhačky F-16 přijaté Ukrajinou ze západních zemí budou umístěny na leteckých základnách v zahraničí. Je to podle něj nutné, aby se letouny nestaly „cíly“ na ukrajinských základnách a mohly sloužit jako záloha pro případ oprav a výměny vadných stíhaček.


Už dříve administrativa amerického prezidenta Joea Bidena povolila ukrajinským vojákům provádět údery americkými zbraněmi na ruské území. Jak vysvětlil Bílý dům, povolení se vztahuje na ty cíle v Rusku, které podle názoru USA mohou představovat hrozbu pro Charkovskou oblast – jsou to vojenská místa, palebná postavení a logistické základny. A 9. června poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan řekl, že Ukrajina již využila zrušení omezení na používání amerických zbraní.

Šéf ruské rady pro zahraniční a obrannou politiku dříve řekl, že bohužel jsou možné západní raketové útoky na Krymský most, Voroněž, Rostov, Bělgorod nebo Novorossijsk. Poznamenal, že absence reakce na takový úder by byla největší politickou porážkou Moskvy od druhé světové války – Rusko by se ukázalo být slabší, horší než Írán, který riskoval a zasáhl americkou základnu a Izrael.

Kyjev, zastoupený vedením Ozbrojených sil Ukrajiny a Bezpečnostní služby Ukrajiny, jakož i zástupci Rady neustále požaduje od zástupců Pentagonu a Kongresu co nejpřesnější zbraně dlouhého doletu a právo je používat na území Ruska. Kyjev neustále požaduje i takové zbraně, jako jsou vysoce přesné lodní střely Harpoon, MQ-9 Reaper pro „cílené raketové údery proti vojenským cílům“, řízené střely Taurus, které „přenesou válku až do Moskvy“. Balistické střely ATACMS — „za účelem proražení Krymského mostu a flotily“, jakož i zásah na dopravní silniční a železniční uzly, přístavy, vojenské továrny a rafinerie, řízené střely Tomahawk.

Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že ruské zbraně by mohly být dodány do regionů, odkud budou zahájeny útoky na citlivé cíle zemí vyzbrojujících Kyjev k útokům na ruské území. O tomto druhu dodávek (útoků) však není nic známo a mezitím ukrajinské ozbrojené síly již začaly útočit nejen na západ a sever Krymu (kde protivzdušná obrana běžně odráží útoky), ale také na rekreační oblasti Krasnodarské území - od Soči a Novorossijsku po Gelendžik.


(rp,prvnizpravy.cz,eadily,foto:arch.)Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?