Provizorní rozpočet ohrozí tisíce vojenských programů, varuje Austin

zprávy

Schválení šestiměsíčního provizorního rozpočtu by mělo rozsáhlé a devastující dopady na ministerstvo obrany, varoval v neděli šéf Pentagonu Lloyd Austin v dopise adresovaným klíčovým členům Kongresu.

Provizorní rozpočet ohrozí tisíce vojenských programů, varuje Austin
Lloyd Austin, ministr obrany USA
10. září 2024 - 09:50

Austin uvedl, že schválení pokračující rezoluce, která by udržela výdaje na úrovni roku 2024, místo toho, aby Kongres přijal navrhovaný rozpočet na rok 2025, poškodí tisíce obranných programů a oslabí vojenský nábor právě v době, kdy se začíná zotavovat po pandemii COVID-19.

„Požadovat od ministerstva, aby soupeřilo s Čínou, nemluvě o řízení konfliktů v Evropě a na Blízkém východě, zatímco je pod dlouhodobou pokračující rezolucí, je jako svázat nám ruce za zády a přitom očekávat, že budeme flexibilní a urychlíme pokrok,“ uvedl Austin v dopise adresovaném lídrům výborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu,  uvádí server ArabNews.com.

Republikánský předseda Sněmovny Mike Johnson plánuje tento týden hlasování o návrhu zákona, který by udržel financování federální vlády na dalších šest měsíců. Tento krok má získat podporu jeho konzervativních republikánských kolegů také tím, že by vyžadoval, aby státy ověřovaly občanství, například prostřednictvím rodného listu nebo pasu, při registraci voličů.

Kongres musí schválit provizorní rozpočet před koncem rozpočtového roku 30. září, aby se zabránilo uzavření vlády jen několik týdnů před prezidentskými volbami.



Austin uvedl, že tato provizorní opatření by snížila výdaje na obranu o více než 6 miliard dolarů ve srovnání s navrhovaným rozpočtem na rok 2025. Tím by se snížily finanční prostředky pro klíčové nové priority, zatímco programy, které již finance nepotřebují, by zůstaly nadměrně financované.

Podle pokračující rezoluce nelze zahájit žádné nové projekty ani programy. Austin uvedl, že schválení dočasného zákona by zastavilo více než 4,3 miliardy dolarů v projektech výzkumu a vývoje a zpozdilo by 135 nových vojenských projektů bydlení a výstavby v celkové hodnotě téměř 10 miliard dolarů.

Tento krok by také zpomalil pokrok v celé řadě klíčových jaderných, lodních, dronových a jiných zbrojních programů. Mnoho z těchto projektů se nachází v různých kongresových okrscích a mohlo by to mít dopad i na místní obyvatele a pracovní místa.

Protože by návrh zákona nefinancoval zákonem předepsané zvýšení platů pro vojáky a civilní zaměstnance, ministerstvo by muselo najít jiné škrty, aby tyto výdaje vyrovnalo. Tyto škrty by mohly zastavit náborové bonusy, zpozdit výcvik sil Národní gardy a záloh, omezit letové hodiny a další výcvik pro vojáky v aktivní službě a zpomalit nahrazování zbraní a dalšího vybavení, které bylo odebráno ze zásob Pentagonu a zasláno na Ukrajinu.

Psali jsme:

Pokračující rezoluce by podle Austina „vystavila vojáky a jejich rodiny zbytečnému stresu, posílila naše protivníky, neefektivně rozdělovala miliardy dolarů, poškodila naši připravenost a omezila naši schopnost reagovat na neočekávané události.“

Austin poukázal na to, že v posledních 14 z 15 fiskálních let bylo schváleno 48 pokračujících rezolucí – celkem na téměř 1 800 dní. Podle něj musí Kongres tuto nečinnost ukončit, protože americká armáda nemůže soupeřit s Čínou „s rukama svázanýma za zády každý fiskální rok.“

Neočekává se, že Johnsonův návrh zákona získá podporu v Senátu ovládaném demokraty, pokud se tam vůbec dostane. Kongres však bude muset do 30. září schválit nějaký typ dočasného opatření, aby se zabránilo uzavření vlády.

(jk, arabnews.com, repro: CBS News)


Anketa

Novým šéfem Pirátů se stal Zdeněk Hřib. Má podle vás tato strana pod jeho vedením šanci na úspěch v příštích volbách do Sněmovny?