Švýcarská prezidentka: Když na summitu není Rusko nelze se dohodnout na zastavení války

zprávy

Švýcarská prezidentka Viola Amherdová uvedla, že je „nemyslitelné“ dohodnout zastavení války bez Ruska. Řekla to během projevu na mírovém summitu o Ukrajině.

Švýcarská prezidentka: Když na summitu není Rusko nelze se dohodnout na zastavení války
Viola Amherdová, prezidentka Švýcarské konfederace
16. června 2024 - 06:20

„Švýcarsko je partnerem míru a dialogu. Jako neutrální země stavíme na dlouhé tradici solidarity a dobrých služeb. Harmonické soužití národů není jen vznešeným cílem. Snaha o spravedlivý a mírový mezinárodní řád je povinnost stanovená v naší ústavě. Abychom splnili tuto povinnost a ctili naši tradici, přijala moje vláda Zelenského žádost o tento summit. Naším cílem je zahájit široce podporovaný proces, ve kterém budou moci diskutovat hlasy ze všech koutů světa úhly pohledu,“ řekla Amherdová na prvním plenárním zasedání summitu.


Poté vyjádřila přesvědčení, že Ruská federace by měla být účastníkem mírového procesu.

„Jsme si dobře vědomi toho, že mírový proces bez Ruska je nemyslitelný. Dlouhodobé řešení musí zahrnovat obě strany," pokračovala švýcarská prezidentka.

Podle ní k žádnému „konečnému vzájemnému porozumění“ na současném summitu nedojde a jeho dosažení je věcí budoucích jednání.

Připomeňme, že při zahájení summitu Vladimír Zelenskij také řekl, že to může být pouze první krok k ukončení války na Ukrajině .

A předtím vedoucí prezidentské kanceláře Andriy Jermak řekl, že Ukrajina není proti jednání s Ruskou federací během druhého světového summitu .

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?