Telefonát Trumpa a Putina: Mat pro globalisty

zprávy

Telefonát, který otřásl světovou scénou: Donald Trump a Vladimir Putin za dvě a půl hodiny zamíchali geopolitickými kartami – a nechali EU a její ukrajinské komparsisty v prachu, píše na německém webu PI NEWS Elena Fritzová.

Telefonát Trumpa a Putina: Mat pro globalisty
Cladimir Putin a Donald Trump
20. března 2025 - 02:20

Telefonát, který otřásl světovou scénou: Donald Trump a Vladimir Putin za dvě a půl hodiny zamíchali geopolitickými kartami – a nechali EU a její ukrajinské komparsisty v prachu.

To, co začalo jako zrádná past nastražená transatlantickými elitami, skončilo triumfem suverénní diplomacie. Mé zdroje se shodují: Byl to první hmatatelný pokrok směrem k míru od jara 2022 – a jak všichni víme, první kroky jsou nejtěžší. Je to ale opravdu začátek relaxace, nebo jen předehra k dlouhé hře?

S britskou přesností a francouzskou arogancí vnutila EU Trumpovi ďábelský scénář: Měl donutit Putina k 30dennímu příměří – nebo být označen za zrádce „západních hodnot“. Plán, který měl z amerického prezidenta udělat poskoka jestřábů NATO. Ale Trump, starý stratég, zahrál míč mrknutím: Sdělil nabídku Putinovi, aniž by se zavázal. Nyní byl na řadě Kreml – a EU si mnula ruce v naději, že Putina označí za „nesmlouvavého despotu“.

Putin však kolem pasti tančil. Zdálo se, že s diplomatickými dovednostmi a nádechem ironie souhlasí: Útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu? Již byla ukončena, v neposlední řadě na Trumpovu osobní žádost. Bezpečnost lodní dopravy v Černém moři? Stejně to není problém, protože tam nejsou žádné boje. Příměří? Ano, můžeme mluvit – ale pevné závazky? Zatím ne, možná začátkem dubna, podle situace v Kursku. Trump může slavit svůj úspěch ve Washingtonu, Putin zůstává neústupný – a intriky EU se hroutí jako domeček z karet.




Prozíravý tah

Putin šel ještě o krok dál: Výměna zajatců (175 za 175, včetně 23 těžce zraněných), přátelské zápasy NHL-KHL, technické dohody o sledování příměří. Zde je několik cílených úderů na Západ: Co takhle ukončit ukrajinskou nucenou mobilizaci? Zastavení dodávek zbraní? Možná i spolupráce na Blízkém východě nebo strategické ekonomické projekty? Bylo to víc než jen taktika – bylo to vyhlášení války válečným štváčům v Bruselu, Londýně a Paříži. Zatímco EU a Kyjev se pouštějí do ultimát, Trump a Putin ukazují, že dokážou deeskalovat situaci, aniž by zradili své zásady.

Vzhledem k výchozí situaci – Rusko požaduje komplexní dohodu o příměří se zárukami, zatímco Ukrajina chce pouze taktické příměří, které umožní přezbrojení – je tento výsledek nejlepší, jaký byl za současných podmínek možný. Mohla by to být první fáze delšího procesu: Jednání o úplném příměří, kontrole frontové linie a ukončení mobilizace na obou stranách jsou dalšími kroky. Jedno je ale jasné: nebudou chybět provokace.

Globalisté by se nyní mohli pokusit reorganizovat hřiště – například eskalací konfliktu v Podněstří a Moldavsku. Zde však leží jejich dilema: Bez USA nemůže EU vést rozsáhlou válku proti Rusku. Trump to ví a nemilosrdně toho využívá. Uniká globalistickým kleštím a nutí EU jednat samostatně – scénář, který by uvrhl kontinent do ekonomické katastrofy, z čehož by profitovaly Čína a nepřímo i USA. Bez amerických svalů zůstává EU bezzubým tygrem a Trump tuto slabost hraje jako virtuóz.

Trump jako mírotvorce, Putin jako stratég

To je pro Trumpa přímý zásah: Jeho popularita vzroste, protože může ukázat, že demokraté přivedli svět na pokraj jaderné propasti. Válečná strana se tomu zoufale snaží čelit lžemi – jako je absurdní tvrzení, že Trump postoupil Oděsu Rusku. Čistá propaganda! Ve skutečnosti by se Oděsa stala ruskou, pouze pokud by válka eskalovala – a Kreml pak vyčerpá všechny vojenské možnosti bez ohledu na ztráty, založené na „rétorice vlastenecké války“. Ale právě tomu tento telefonát brání: Drží eskalaci na uzdě a dává Ukrajině šanci na mír – i když to Kyjev možná vůbec nechce.

Náhodná zmínka o osobní schůzce mezi Trumpem a Putinem je víc než detail – je to signál. Nejen, že zde probíhají jednání, ale kuje se osa, která bude EU tlačit na okraj. Oba státníci vědí, že neúspěch by torpédoval jejich plány a hrál do karet globalistům. Táhnou ale stejným směrem – Trump jako mírotvorce, Putin jako neotřesitelný stratég. EU je na druhou stranu vnímána jako provokatér, zatímco USA a Rusko prosazují deeskalaci. Transatlantická osa byrokratů EU a amerických demokratů bude zuřit, ale jejich provokace na faktu nic nezmění: jejich čas se krátí.


Doufám, že Ukrajina konečně najde mír. Ale pravda je hořká: Kyjevské vedení často vidí příměří jako nic jiného než úlevu k posílení svých jednotek, zatímco Rusko požaduje záruky za svou bezpečnost. Trump a Putin udělali první krok – nyní je na dalších jednáních, aby tuto cestu upevnili. Válečtí štváči budou nadále lhát, překrucovat situaci a přivádět EU do konfrontace, kterou nemůže vyhrát. Skutečnost je ale jasná: Bez USA je EU ztracena a Trump netouží hrát si na poskoka globalistů.

Tento telefonát byl prozíravý krok – začátek, ne konec. Ukazuje to, že Trump a Putin tahají za nitky, zatímco loutky EU se zmítají v prázdnotě. Budoucnost patří těm, kteří vládnou pevnou rukou a čistou hlavou. Mat Bruselu – a jiskřička naděje na mír, který přeji Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)


Anketa

Který z uvedených premiérů hájí podle vás více národní zájmy své země?