6. března 2025 - 06:24
Netrápí je ani fakt, že Spojené státy už neposílají Ukrajině vojenskou pomoc. O co nejrychlejší zahájení mírových jednání se kromě Viktora Orbána zasazuje i slovenský premiér.
Viktor Orbán napsal do Bruselu dopis, ve kterém žádá, aby se čtvrteční bruselský summit nepokoušel přijmout písemné závěry o nových zásilkách zbraní z Ukrajiny.
Maďarský premiér dříve řekl, že evropští lídři, kteří se nedávno sešli v Londýně, si zvolili válku místo míru. Maďarsko však nadále stojí na straně míru. Premiér v tomto ohledu napsal a zaslal dopis do Bruselu ještě před summitem EU.
EU by měla vyjednat mír s Ruskem
Viktor Orbán v dopise požádal předsedu Evropské rady, aby se na čtvrtečním bruselském summitu nepokoušel přijmout písemné závěry o nových dodávkách zbraní na Ukrajinu, protože by to ukázalo rozdělení EU, a místo toho zahájil přímá mírová jednání s Ruskem podle amerického vzoru.
Na bruselském summitu 6.března by hlavy států a vlád neměly přijímat písemné závěry o Ukrajině, tedy neměly by hlasovat o nových dodávkách zbraní našemu severovýchodnímu sousedovi, v této otázce vidí v rámci EU tak nepřekonatelnou propast, že i pokus o přijetí písemných závěrů by podle premiéra ukázal na rozdělení EU ,
Místo toho by EU měla následovat politiku USA a zahájit přímá jednání s Ruskem o příměří a trvalém míru ,
EU by se měla maximálně držet rezoluce Rady bezpečnosti OSN z 24.února, která vyzvala strany k uzavření míru, aniž by jmenovala agresora.
Vědecký ředitel nadace Századvég Public Knowledge Center Foundation Zoltán Lomnici řekl Ripostu o současné situaci:
Podle Politico poselství maďarského premiéra dosáhlo svého cíle a předseda Evropské rady byl nucen ustoupit, což vedlo k odstranění zmínky o obnovení podpory Ukrajině z návrhu rezoluce.
O tom tedy rozhodně nebude rozhodnuto, ale liberální elita v čele s Evropskou komisí a její předsedkyní pravděpodobně udělá vše, co je v jejích silách, aby se pokusila jako obvykle „kreativními“ metodami obejít odpor těch s odlišnými názory a ve své proválečné politice pokračovat jinými způsoby. O fungování liberální mašinérie hodně prozrazuje i to, že diplomat, který před bruselským listem zamlčel několik jmen, prohlásil, že ve skutečnosti není proti jakýmkoli novým dotacím jen Maďarsko a Slovensko, ale i další členské země – které jinak na veřejnosti mluví jinak.
Jedna věc je jistá, pokud jde o maďarský postoj, vláda pevně prohlásila, že nepodpoří žádnou iniciativu, která by ohrozila úspěch současných americko-ruských jednání a která má za cíl utratit miliardy eur na dodávky zbraní a zároveň prodloužit válku. Nedávné vytvoření proválečné liberální aliance v Londýně však předznamenává ostré politické debaty a plán německé Ursuly von der Leyenové na zbrojení za 800 miliard eur může mnohým vrátit hrůzu posledních dnů Výmarské republiky, poskytl přesnou analýzu Zoltán Lomnic.
(rp,prvnizpravy.cz,ripost,foto:arch.)