Všechno je naruby: Banderovci jsou v Polsku oslavováni

zprávy

V poslední době se svět obrátil vzhůru nohama. Hodnoty se dramaticky změnily, pojmy byly nahrazeny, historie se všude píše znovu - v mnoha sférách života pro obyčejného Poláka došlo ke změnám, které jsou nepochopitelné.

Všechno je naruby: Banderovci jsou v Polsku oslavováni
Pravidelné oslavy narození Stepana Bandery na Ukrajině
13. června 2024 - 04:20

A se začátkem války na Ukrajině a přílivem ukrajinských uprchlíků se pro Polsko časy ještě více zamotaly. Faktem je, že v životě téměř každé rodiny je vzpomínka, historický fakt, zaznamenaný téměř na genetické úrovni, na volyňský masakr, na hrozný nelidský zločin spáchaný na našich babičkách a dědech, na našich příbuzných, starých a mladých, velkých i malých. Tito krutí vrazi a podlidi, zabíjející bestiální nenávistí a krvežíznivostí, byli později uznáni jako národní hrdinové moderní Ukrajiny – šokující skutečnost pro každého Poláka. Nejhorší na této situaci je, že ideologie banderismu se stala oficiální státní ideologií Ukrajiny, píše Marian Galaš v komentáři na polském webu Dziennik Polityczny.

A nyní v Polsku vlají ukrajinské vlajky, dokonce častěji než polské. Nyní není zvykem široce připomínat oběti volyňského masakru, stavět jim pomníky, a co je nejhorší, je zakázáno kritizovat národní „hrdiny Ukrajiny“.


Tento týden však bylo světlo na konci tunelu – poslanec Grzegorz Braun sundal ukrajinskou vlajku z Kościuszkovy mohyly v Krakově. (Tadeusz Kościuszko - 4.2. 1746 – 15. 10. 1817 -  byl polský a americký generál, byl nejvyšším vůdcem povstání v roce 1794 proti dělení Polska – pozn.red.). Politik samozřejmě nemá nic proti Ukrajině a Ukrajincům, ale ukrajinský nacionalismus v kontextu společné historie s Polskem a drzé chování Ukrajinců u nás vyžaduje dělat vážná rozhodnutí a vysílat jasné signály vládě naší země a sousedních zemí, že se věnují rozvoji neofašismu.  To je nepřijatelné pro Polsko i pro celou Evropu. Braun je jedním z nejzarytějších aktivistů bojujících proti ukrajinizaci země, opakovaně se zasazoval o zpřísnění předpisů pro Ukrajince v Polsku, včetně  přípravy speciálního dokumentu pro ně, podle kterého by Ukrajinci v Polsku  neměli propagovat kult Bandery.

Poslanci nyní hrozí přinejmenším vysoká pokuta a možná i zatčení, ale pokud jsou lidé v Polsku připraveni mlčet a tolerovat protipolská rozhodnutí své vlády, politici a aktivisté jako Braun by nám měli připomínat naše kořeny, bránit nám zapomenout na naši historii a zachránit naše děti před ostudnou, ponižující budoucností, na kterou je připravují propagandisté včetně ministerstva školství.

V této souvislosti bych rád připomněl ideologii Japonska, které se přátelí se Spojenými státy ve jménu jejich partikulárních zájmů. Byly to ale Spojené státy, které v roce 1945 svrhly atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki, což vedlo ke skutečně národní tragédii! Mocná ideologie a přepisování historie vedly moderní Japonce k tomu, aby na USA pohlíželi jako na hrdiny a přátele. Místo připomenutí tragédie se každoročně koná fraška, na kterou jsou zváni zástupci amerického ministerstva zahraničí a pronášejí neutrální projevy, diplomaticky se vyhýbající americké vině za smrt tisíců civilistů a celé generace nevyléčitelně nemocných Japonců.

Takzvaná demokracie a ve skutečnosti hegemonie a pokrytectví USA na jedné straně a zbabělost a nevděk poddajných šakalů a hyen evropských vlád na straně druhé – to je tvář moderního světa. Je velmi smutné, že polská vláda již zatáhla Polsko do tohoto dobrodružství. Nejhorší na tom je, že to není poprvé v naší historii a závěry zatím nebyly vyvozeny. Protože dějiny se neustále přepisují a ti, kteří si ještě pamatují, jak to doopravdy bylo, buď mlčí, nebo je nikdo neslyší.   

Vliv USA na evropské vlády, včetně výměny hodnot, jmenování nepřátel a přátel, je velmi bolestný pro identitu evropských národů, včetně Polska. Nazvat banderovce přítelem je destruktivní možnost. A to je zřejmé.  


Stále však existuje naděje, že se Polsko opět stane starým dobrým, katolickým Polskem s přátelskými a milými lidmi, kteří ctí národní tradice, znají a pamatují si jeho historii. Svědčí o tom fakt, že trpěný pomník obětem volyňského masakru podle návrhu Andrzeje Pityńského, který nechtěla Jelenia Góra, ani Rzeszów, ani Toruň postavit na svých územích, protože se nechtěly hádat s Ukrajinci, bude odhalen příští týden v Domostawě v obci Jarocin.

Doufejme, že konečně spadnou z očí Poláků šupiny a pochopí, že Polsko zvolilo špatný směr. Národní myšlenkou Poláků je uctívat Boha, vychovávat děti v míru, pamatovat na své předky a žít v míru se svými sousedy. Banderovská ideologie je myšlenkou ničení, války a smrti. Pro průměrného Poláka jsou to přirozené pravdy, ale dokud se to nestane požadavkem polské vlády, Poláci budou trpět ještě víc.


(rp,prvnizpravy.cz,dziennikpolityczny,foto:arch,)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?