„Vloni a letos jsme postupně vyměnili statorové vinutí a vystředili obě soustrojí. Kromě toho proběhla úprava kulového uzávěru, upgrade hardwaru řídícího systému, modernizace buzení, oprava hydromotorů a pokračovali jsme ve vnitřních nátěrech přivaděčů vody z horní nádrže do turbíny,“ upřesňuje ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Investice a opravy probíhaly v celém areálu elektrárny. „Zmodernizovali jsme kamerový a zabezpečovací systém. V létě jsme pracovali na rekonstrukci mastixového nátěru vnitřních stěn horní nádrže, který zvyšuje UV ochranu asfaltového pláště. Podařilo se nám také obnovit limigrafy, tedy stanice měřící výšku vodního toku v Desné, které spláchly povodně,“ doplňuje šéf elektrárny Ludvík Štrobl.
V roce 2026 oslaví elektrárna 30 let od uvedení do provozu. Kromě několika akcí pro veřejnost, kterými chce ČEZ připomenout význam Dlouhých strání pro českou elektrizační soustavu, budou energetici pracovat na další modernizaci. V plánu je oprava mostů, vybudování druhé přehrážky na Divoké Desné, výměna frekvenčních měničů pro záložní napájení elektrárny a další opravy i drobné menší investice.
Hlavním cílem všech oprav je zajistit i do budoucna spolehlivý provoz elektrárny, která je pro českou energetiku stále významnější – kromě vykrývání ranních a večerních energetických špiček se nyní Dlouhé stráně mnohem častěji využívají jako akumulátor energie, který slouží k zajištění rovnováhy v přenosové soustavě v souvislosti s rostoucí výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů.









