Zbyněk Fiala

žurnalista
[title]
Zbyněk Fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: Jak je na tom Čína

Letošní snížení čínského hospodářského růstu k 5 procentům je některými západními médii vydáváno za krizi a konec jedné epochy. Realističtější pohled nabízí Marin Wolf ve Financial Times.

Před 10 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: Jak z toho ven?

Stará řešení nás ožebračují, přes balíčky, přes rozpočet, přes monopolní a závislou ekonomiku, která se líbí zahraničním firmám a naší stovce nejbohatších. Zkusme se zamyslet nad možnostmi změny.

Před 25 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: Souboj na vidle

Komunitní energetika se probouzí v parlamentu v podmínkách jaderného náletu vlády i opozice. Velcí hráči si nechtějí připustit ztrátu energetického monopolu a prostředí stamiliardových investic.

Před 32 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: Síla BRICS Plus

Přinese větší koordinace zemí Jihu a Východu významnější změny v globální architektuře? Názory se liší podle toho, zda jsou přející, nebo nepřející. Fakta nástup této změny spíše potvrzují.

Před 35 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: Měna a banka BRICS

Největší očekávání od vrcholné schůzky pětice zemí BRICS a desítek jejích kandidátů a přátel se soustřeďují na projekt společné měny a činnost společné banky NDB.

Před 41 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: Co chystá BRICS

Nejméně 40 hlav států nebo vlád se zúčastní klíčového setkání skupiny BRICS v jihoafrickém Johannesburgu, která se tím začne měnit na zásadní organizaci Globálního jihu s nezápadní nebo i protizápadní orientací.

Před 43 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: Strašidlo deflace

Zatímco u nás pokračuje dvouciferná inflace – roční průměr má přesáhnout 11 procent – v Číně ceny výrobců soustavně klesají, i když spotřebitelé to zatím nepocítili.

Před 57 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: BRICS chystají měnu

Společné měnové řešení zemí BRICS nemusí mít jenom symbolický význam a může představovat ochranu proti kurzovému a úrokovému riziku dolaru a mobilizovat dostupnější rozvojové zdroje. O obraně proti sankcím nemluvě.

Před 62 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Zbyněk Fiala: Čínská ofenzíva VW

Hlubší spolupráce s čínskými výrobci má odstranit zdržení německé automobilky na cestě k elektromobilitě.

Před 64 dny

Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif