„Hledáme cesty, jak našim klientům zpříjemnit každý den. Aromaterapie nám otevírá nové obzory, jak lze s pomocí přírodních esencí podpořit psychickou i fyzickou pohodu klientů,“ řekla ředitelka burešovského domova pro seniory Helena Nováková a dodala, že vůně může být mostem k emocím, vzpomínkám i k pocitu bezpečí, a to zejména pro klienty s pokročilou demencí nebo v paliativní péči.
S aromaterapií v domově začali letos v červnu, kdy první tým pracovníků prošel odborným kurzem pod vedením certifikovaných aromaterapeutek z Prahy a Bratislavy, které využívají techniku H.E.A.R.T.S. „Získali jsme nejen teoretické znalosti, ale hlavně praktické dovednosti. Díky tomu můžeme vůně využívat cíleně a bezpečně, například formou difuzérů, masáží nebo koupelí, obkladů, ale také inhalací či aromaterapeutických náplastí,“ přiblížila ředitelka. Klíčovou osobou v oblasti aromaterapie se stala zaměstnankyně domova pro seniory v Burešově paní Lucie, která absolvovala vícedenní mezinárodní kurz a své znalosti nyní předává dál kolegům.
„Oceňuji každý krok vedoucí ke kvalitnější a citlivější péči o seniory. Aromaterapie je krásným příkladem přístupu, který vnímá člověka v celé jeho jedinečnosti – nejen jeho zdravotní stav, ale i emoce, vzpomínky a prožitky. V Domově pro seniory Burešov ukazují, že i malé změny mohou přinášet velký rozdíl v každodenním životě klientů,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Eliška Olšáková.
Reakce seniorů na aromaterapii jsou vesměs pozitivní. „Vždy vycházíme z individuálních potřeb klienta a informací o jeho životě. Na základě těchto znalostí se volí vůně, které jsou mu blízké, evokují mu příjemné vzpomínky nebo s nimi má pozitivní zkušenost. Díky takovému přístupu je pro klienty terapie přirozenější a lépe ji přijímají. To je klíčem k tomu, aby byla aromaterapie skutečně přínosná,“ doplnila ředitelka. U klientů s alergiemi nebo jinými omezeními se postup volí velmi opatrně a vždy s ohledem na jejich zdravotní stav.
Cílem vedení domova pro seniory v Burešově je, aby se aromaterapie stala přirozenou součástí denního režimu. Plánují další vzdělávání personálu i rozvoj této metody a věří, že půjdou příkladem – a přispějí tak k větší lidskosti a laskavosti v péči o seniory.