„V obci je od listopadu v provozu upravený obchod, který byl původně postaven v 70. letech svépomocí, a tak jeho rekonstrukce nebyla vůbec jednoduchá. Dnes nabízí de facto veškerý potřebný sortiment tak, aby nemuseli občané dojíždět do Heřmanova Městce či do Chrudimi. V rámci možností krajského rozpočtu obdobné projekty podporujeme, protože udržení služeb na venkově je jednou z priorit,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Ten již v minulosti s vedením obce řešil možnost posílení mobilního signálu, což je jeden z problémových bodů pro další rozvoj místa. „V tuto chvíli je v řešení způsob napojení stožáru do sítě, k čemuž bude nutné vyřešit přibližně 300 metrů dlouhý úsek pro výkopové práce a usazení kabelu. Věříme, že se nám vše podaří vyřešit co nejdříve, abychom ještě v letošním roce mohli signál v obci mít,“ řekl starosta Čeněk Kalina
Problematickým aspektem pro další možný rozvoj obce je dostatečné zásobování pitnou vodou, jelikož současné zdroje pitné vody pokryjí pouze aktuální potřebu. „V rámci krajských dotačních programů podporujeme rozvoj infrastruktury v oblasti zásobování pitnou vodou, a to jak v případě, že obec nemá k dispozici další dotační zdroje. Vápenný Podol má vybudovaný 130 metrů hluboký vrt, který by měl být dostatečně kapacitní. Nyní obec řeší jeho napojení do stávající sítě. Přepokládané náklady činí devět milionů korun s tím, že v plánu je vše řešit v průběhu příštího roku. Naše dotace umožňuje žádat až o 6 milionů korun s tím, že se musí jednat maximálně o 70 procent nákladů,“ vysvětlil hejtman Netolický s tím, že obec řeší další možnosti spolufinancování.
Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.