Roček: Židovsko – arabská tragédie aneb o vyhánění Palestinců (10)

politika

Nedávno odhalený dokument připisovaný izraelskému ministerstvu zpravodajských služeb navrhuje trvalé vyhnání/přemístění obyvatel pásma Gazy na Sinaj.

Roček: Židovsko – arabská tragédie aneb o vyhánění Palestinců (10)
František Roček, publicista
6. listopadu 2023 - 04:20

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se proto snažil lobbovat u evropských politiků, aby tlačily na Egypt kvůli přijetí uprchlíků z Gazy.

Je nutné upozornit, že Izraelci a Palestinci jsou Semité, bratranci z jednoho místa. Ve stejném oblečení od sebe nerozeznáš Araba a Izraelce, uvádí publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz..

Technická poznámka: Autor záměrně uvádí jenom oficiální informační zdroje kontrolované egyptskou vládou, aby bylo zřejmé, že je nelze relativizovat jako konspirativní či protiizraelsky či protiamerikánsky zaměřené.

Roček: Židovsko – arabská tragédie aneb statistiky hovoří (3)
Roček: Židovsko – arabská tragédie aneb prokletí osad (4)

Touha vyhnat bratrance

Odhalený dokument připisovaný izraelskému ministerstvu zpravodajských služeb uvedla v pondělí (30.10.) zpráva Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s případem. (viz 31.10.2023, www.english.ahram.org.eg/NewsContent/1/1234/511300/Egypt/Foreign-Affairs/US-will-talk-to-Egypt-about-temporarily-hosting-Ga.aspx)

To není z říše fantazie, ale rozsáhlá citace z článku oficiálních egyptských vládních novin:
„… Společnost Ahram Online potřebovala pomoc s nezávislým ověřením pravosti 10stránkového dokumentu. Nicméně vzhledem k nedávným únikům analogických politických dokumentů z izraelských think-tanků a seriózní povaze zpravodajského webu – jak potvrdili naši poradci v Palestině – jsme se rozhodli zdůraznit jeho obsah.

Minulý týden "Mešgavův institut", konzervativní výzkumná organizace vedená Meirem Ben Šabatem, blízkým spojencem Netanjahua a bývalým šéfem Národního shromáždění, vydala dokument o nuceném přemístění obyvatel Gazy na Sinaj. Institut později odstranil publikaci z Twitteru kvůli značnému mezinárodnímu odporu.

O několik dní dříve Calcalist informoval o dokumentu, který Mekomit zveřejnil v plném znění.

Plán transferu je rozdělen do několika fází: v první fázi musí být obyvatelstvo Gazy "vyklizeno na jih", zatímco údery izraelského letectva se zaměřují na severní část pásma.

Ve druhé fázi izraelské pozemní síly vstoupí do Gazy, což povede k okupaci celého pásma, od severu k jihu, a k "vyčištění podzemních bunkrů od bojovníků Hamásu".

Současně s okupací pásma Gazy se občané Gazy přestěhují na egyptské území, opustí pásmo a bude jim trvale zakázán návrat. "Je důležité ponechat jízdní pruhy směrem na jih použitelné, aby byla umožněna evakuace civilního obyvatelstva směrem k Rafáhu," uvádí se v dokumentu.

V dokumentu se navrhuje podpořit specializovanou kampaň pro občany Gazy, která je bude "motivovat k souhlasu s plánem" a přiměje je, aby se vzdali území, o které přišli kvůli vedení Hamásu.

Navíc se píše, že izraelská vláda musí zahájit PR kampaň, která bude propagovat program transferu v západním světě jako humanitární nutnost, což údajně povede k "menšímu počtu obětí mezi civilním obyvatelstvem".

… Dokument také uvádí, že USA by měly tento krok podpořit, aby tlačily na Egypt, aby přijal Gazany a zapřáhl další západní země, zejména Řecko, Španělsko a Kanadu, k přesídlení některých uprchlíků na jejich vlastní území.
V dokumentu se uvádí, že Egypt bude mít podle mezinárodního práva "povinnost umožnit průchod obyvatelstva" a že USA mohou přispět "tlakem na Egypt, Turecko, Katar, Saúdskou Arábii a Emiráty, aby přispěly k iniciativě buď zdroji, nebo přijetím vysídlených osob".


V dokumentu se navrhuje spustit specializovanou PR kampaň adresovanou arabskému světu, zaměřenou na "poselství pomoci svým palestinským bratrům prostřednictvím přesídlení, i když je nutné zvolit tón, který kárá nebo uráží Izrael".

Dokument předkládá dvě další alternativy týkající se občanů Gazy den po válce. Prvním je import vlády Palestinské samosprávy do Gazy a druhým je kultivace jiné místní arabské vlády jako alternativy k Hamásu.

Obě alternativy jsou pro Izrael ze strategického a bezpečnostního hlediska nežádoucí a neposkytnou dostatečně odstrašující signál, zejména Hizballáhu v Libanonu.

Autoři studie tvrdili, že zavedení Palestinské samosprávy do Gazy je "nejnebezpečnější alternativou" ze všech tří, protože by mohlo "vést k vytvoření palestinského státu".

Rozdělení palestinského obyvatelstva na Západním břehu Jordánu a v Gaze je dnes jednou z hlavních překážek vzniku palestinského státu a „výsledkem tohoto útoku nemůže být bezprecedentní vítězství palestinského národního hnutí ani vydláždit cestu pro vznik palestinského státu," uvádí se v dokumentu.

Dokument tvrdí, že se očekává, že model izraelské vojenské vlády a civilní vlády Palestinské samosprávy, který existuje na Západním břehu, v Gaze selže.

„Neexistuje žádný způsob, jak udržet účinnou vojenskou okupaci v Gaze založenou pouze na vojenské přítomnosti a bez osídlení. V krátké době se objeví vnitřní izraelský a mezinárodní požadavek na stažení."

Autoři dokumentu dodali, že v takové situaci bude Stát Izrael „považován za kolonialistickou mocnost s okupační armádou... podobně jako v dnešní situaci na Západním břehu Jordánu, jen horší."

Poslední alternativa, vytvoření místního palestinského vedení, které by nahradilo Hamás, není podle toho, co je napsáno v dokumentu, žádoucí, protože proti Hamásu neexistují žádná místní opoziční hnutí a nové vedení může být radikálnější. „Pravděpodobným scénářem není změna ideologické orientace, ale vznik nových, možná ještě extrémnějších islamistických hnutí," říká dokument o této alternativě.

A konečně se tvrdí, že udržení obyvatel Gazy v Pásmu by mělo za následek "četné arabské oběti" během očekávané okupace Gazy, což by pošpinilo globální pověst Izraele více než všeobecné vyhnání na Sinaj.

Ministerstvo zpravodajských služeb proto doporučuje jednou provždy pokročit s trvalým přemístěním všech obyvatel Gazy na Sinaj…“ (konec rozsáhlé citace)

Nesouhlas je jedinou rozumnou odpovědí

Netanjahu prý s tímto nápadem seznámil některé evropské země, včetně politických idiotů z Rakouska a Česka, kteří ve své blbosti Izraelcům odkývají, co chtějí. Deník Al-Ahram dále uvedl, že velké evropské státy, včetně Velké Británie, Německa, Francie, Itálie a Řecka, návrh odmítly.

V egyptských novinách se opakuje varování prezidenta as-Sísího před izraelskými pokusy vyhnat/přemístit lidi z Gazy na Sinaj. Považuje to za snahu zlikvidovat palestinskou věc a vyhnout se tomu, co již několik desetiletí dluží - dvoustátní řešení v oblasti. Uznání Palestiny v hranicích dohodnutých již v roce 1948 v OSN.

Varování před touhou židů vyhnat Palestince z jejich území se objevilo již začátkem října, kdy v provládních egyptských novinách Al-Ahram zaznělo varování „před oživením často navrhovaného izraelského plánu na přesídlení Gazanů na Sinaj a (bezpečnostní zdroje) zdůraznily, že Egypt takové "historicky a politicky zkorumpované" návrhy odmítne…“ (10.10.2023, https://english.ahram.org.eg/News/509913.aspx)

Dne 31.10.2023 egyptský předseda Státní informační služby Diyaa Rashwan (www.egyptdailynews.com/detail/diaa-rashwan-egypt-respects-intl-law-rejects-transfer-of-gazans) řekl následující: Egypt odmítá nucené vysídlení obyvatel Gazy kamkoliv, řekl Rashwan během tiskové konference poblíž terminálu (hraničního přechodu) v Rafáhu. Přitom citoval prezidenta Abdela Fattaha El Sisiho, že Egypt odmítá přesun Gazanů do jakékoli oblasti mimo Gazu.

Dodal, že Egypt kategoricky odmítá vysídlení nebo deportaci jakéhokoli Palestince na egyptské území. Také jordánský král Abdalláh II. varoval, že pokud by lidé z Gazy měli být vyhnáni/přemístěni na Sinaj, další krok by pravděpodobně zahrnoval vyhnání lidí ze Západního břehu do Jordánska, což by jeho země nepřijala.Plán šmejdů

Bohužel, Izrael již není tím, čím býval - ohroženým státem, malou židovskou enklávou pronásledovaných, která se arabským bratrancům nezamlouvá. Izraelští politici se dokázali postupně stát tolerovanými až spolupracujícími s okolními blízkovýchodními muslimskými politickými mafiemi.

Vojensky, technologicky a politicky, mají v Izraeli dostatečné zázemí pro dlouhodobější přežití. Posledním důležitým krokem je vyhnat Palestince z oblasti, která by se měla stát jejich. Tím by se miniaturní území Izraele poněkud rozšířilo. V této souvislosti lze chápat útok ozbrojenců Hamásu ze 7. 10. 2023 na pohraniční pásmo Izraele.

Ne, že by toto konstatování omlouvalo vraždění, ke kterému dochází, ale vysvětluje souvislosti.

O vyhánění Palestinců si koncem října 2023 bylo možné přečíst i v článku „Další izraelský dokument navrhuje přesídlení obyvatel Gazy na Sinaj“ (https://english.ahram.org.eg/NewsContent/58/1262/511210/War-on-Gaza/War-on-Gaza/Another-Israeli-document-proposes-relocating-Gaza-.aspx).

V článku je uvedeno: „Dříve nezveřejněný dokument připisovaný izraelskému ministerstvu zpravodajských služeb navrhuje trvalé přemístění obyvatel pásma Gazy do egyptského regionu Sinaj… Dokument, který v plném znění zveřejnil hebrejský nezávislý web Mekomit, považuje přesun do Egypta za nejvhodnější ze tří možných alternativ pro budoucnost Palestinců v Gaze na konci války.

Dokument navrhuje, aby Izrael během konfliktu podnikl kroky k "přemístění obyvatelstva Gazy na Sinaj".

To by zahrnovalo zřízení dočasných stanových městeček a nových osad na severu Sinaje, kde by se ubytovalo vysídlené obyvatelstvo. Současně by byla vytvořena nárazníková zóna zasahující několik kilometrů do egyptského území, která by zabránila návratu obyvatelstva do blízkosti izraelských hranic.

Globální úsilí zaměřené především na Spojené státy, říká dokument, by měly být USA zapojeny do realizace plánu.

Dokument, který je datován 13. října, pět dní po počátečních nájezdech Hamásu do Izraele, "nemusí nutně naznačovat, že jeho doporučení vláda zvažuje," poznamenal autor zprávy Mekomit, protože ministerstvo zpravodajských služeb je autonomní subjekt zodpovědný za vytváření nezávislých studií a politických dokumentů.

Je to děsná psina jak se za posledních více než 20 let zhroutila politika státu Izrael až do pozice imperiálně – koloniální administrativy.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 28%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 28%
transparent.gif transparent.gif