Zbořil: Tentokrát nestavíme pevnosti, ale budujeme infrastrukturu

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout mobilizaci, ale tentokrát mobilizaci ze září 1938 a události okolo ní.

Zbořil: Tentokrát nestavíme pevnosti, ale budujeme infrastrukturu
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
13. září 2023 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Snad bychom mohli začít tím, že v roce 1938 byl v čele vlády generál a dnes už sedí generál jako vrchní velitel ozbrojených sil přímo na Hradě.“

„Jsou to dvě rozdílné události situace Československé republiky, která byla v roce 1938 úplně jinánež je dnes situace České republiky. Tehdy jsme měli vojenskou pomoc zajištěnou dohodami s Francií a Velkou Británii, které se zavázaly, že společnou rukou nerozdílnou přijdou Československé republice, v případě jejího ohrožení, na pomoc. Stalo se ovšem právě naopak, že obě tyto  země slíbenou pomoc manifestačně odmítly při svých jednáních Mnichově. To pak způsobilo pád československé vlády.


Do čela nové úřednické vlády byl vybrán generál Syrový, hrdina od Zborova, který ukazoval svá válečná zranění a hrdinství. Byl v čele dvou vlád, které však nepřežily žádnou velkou vojenskou událost,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Mobilizace dnes…

„Dnešní situace je úplně jiná. Nemáme sice tak důkladné smlouvy s Velkou Británii a Francií, ale jsme součástí Severoatlantického paktu a tím máme zaručeno, když zklame článek jedna o mírových vyjednáváních sporů v oblasti Severního Atlantiku, dnes už všude tam, kde se rozprostírá vojenská moc NATO,  máme zaručenou pomoc pátým článkem Smlouvy o společné obraně, vykládané jako o vojenská pomoc.

Problém je v tom, že v dnešní době jsme na válku připravování jinak. Nestaví se  opevnění podél hranic s Německem, ale obnovují se stavby vojenského typu a vojenská zařízení, řekněme válečná infrastruktura. To znamená silnice, mosty, letiště, ale také průmyslové závody, které jsou schopné zajišťovat týl armády a vojsk (říkáme tomu dnes logistika) a podle vysokých hodnostářů ministerstva národní obrany musíme být připraveni na přesun vojenských jednotek po území České republiky, Polska a Slovenska. Dokonce už víme, že i oběma směry – tedy tam i zpět.Tato předpokládaná mobilizace se zřejmě nedočká takového spontánního ohlasu jako mobilizace v roce 1938, kdy narukovalo údajně asi přes dva miliony můžu, občanů Československé republiky všech národností. Dnes se mluví o 30 tisících, ale sporná je všelidová podpora této akce. Navíc nemáme v čele vlády generála armády, máme jenom prezidenta generála a jeho dosavadní vystoupení na téma mobilizace nejsou dosud nijak radikální. Zatím tento deficit prezidentovy odvahy kompenzuje radikální rétorika ministryně Černochové a podobně hlasité výroky jejího subalterního úředníka Jana Jireše, který už jmenoval rezortní ministry, kterým bude válečná agenda v případě obrany i útoku svěřena,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXAnketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?