Ankara připravuje migranty s koronavirem na přesun do Řecka

zprávy

Řecké orgány upozorňují, že migranti se shromažďují na západním pobřeží Malé Asie. Migranti byli údajně přemístěni z uprchlických táborů v Turecku, píše řecký web Kathimerini.

Ankara připravuje migranty s koronavirem na přesun do Řecka
Ilustrační foto
13. dubna 2020 - 03:20

Podle příslušných zdrojů bylo mnoho migrantů z táborů v Pazarkoule v Evrosu a odhaduje se, že Turecko má připravený plán přepravy migrantů nakažených koronavirem do Řecka a Evropy uprostřed pandemie. Přesuny přistěhovalců z vnitrozemí na pobřeží Malé Asie jsou prováděny v perfektním pořádku pod vedením tureckého četnictva a policie.

Stovky migrantů a lodí byly spatřeny v oblastech naproti Lesbosu a Chiosu. Informace zatím jsou, že většina z nich pochází z Pazarkule a Osmaniye (je to útočiště pro uprchlíky ze Sýrie ve východním Turecku). Stejné zdroje uvádějí, že většina z nich byla v karanténě 14 dní kvůli podezřelým případům, které zůstaly v obytných oblastech. Uprchlíci a migranti se poté pokusili přestěhovat do jiných tureckých měst, ale tento víkend Erdogan údajně uložil blokování 31 z nich. Poté, místo aby jim bylo dovoleno zůstat v Turecku, byli dopraveni autobusem na pobřeží Malé Asie.


Odhaduje se, že v příštích několika hodinách se tito migranti pokusí překročit hranice Řecka, a proto byli varováni GEETHA, námořnictvo a pobřežní hlídky. V této oblasti jsou kromě plavidel pobřežní stráže již v provozu dvě válečné lodě, bylo vydáno nařízení o okamžitém posílení sil dalšími loděmi (raketové a dělové čluny). Úkol je jasn, žádná loď by neměla být přistát v Řecku.

Stejné zdroje píší o přeletech Lesvosovi, Chiovi a Evrosovi tureckými letadly, aby byla odvrácena pozornost.

Dvě turecká letadla, která přeletěla nad Lesvosem, neváhala jít dolů až na výšku 5.000 stop severně od ostrova, aby obtěžovaly britské letadlo Frontex.

Řecké orgány shromáždily velkou část těchto informací z otevřených zdrojů, jako jsou nevládní organizace zabývající se propagací přistěhovalců z Turecka do Řecka.

(rp,prvnizpravy.cz,kathimerini,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?