Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Čína chce americký zkapalněný plyn jenom pro sebe

Čína chce americký zkapalněný plyn jenom pro sebe

Plyn je stále dražší. Je to také kvůli obrovské poptávce Číny po zkapalněném plynu. Korporace z Čínské lidové republiky nyní chtějí nakupovat v USA. To může být pro EU problém.

Ilustrační foto
19. října 2021 - 06:20

Velké čínské společnosti vedou pokročilé rozhovory s americkými exportéry o mnohamiliardové smlouvě na dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) s ohledem na energetickou krizi. Podle tiskové agentury Reuters o tom vyjednává nejméně pět korporací, včetně státního Sinopec a China National Offshore Oil Company (CNOOC). Dohoda by mohla mít hodnotu desítek miliard dolarů.

Zkapalněný plyn je dodáván velkými tankery. Poté se převádí zpět na plyn a poté se přivádí do plynárenské sítě.

„Očekáváme, že smlouvy budou podepsány do konce roku,“ řekl jeden z účastníků z Pekingu, „to je způsobeno především globální energetickou krizí a cenami, které nyní vidíme. Americké dodávky jsou nyní atraktivní."

Na americké straně se jedná hlavně s Cheniere Energy a Venture Global. Sinopec sám může počítat s dodávkami přes čtyři miliony tun ročně, řekl jeden ze zasvěcených.

Druhá největší ekonomika a zároveň největší zpracovatelský průmysl na planetě aktuálně nakupuje trh s LNG a platí rekordní ceny za zajištění dodávek v blížící se zimě. Důvod: V lidové republice je uhlí - nejdůležitější tamní zdroj elektřiny - ve skladovacích nádržích elektráren je ho málo. Země s největším hladem po uhlí na světě má velký problém: Obchodní spor s Austrálií, druhým největším vývozcem uhlí na světě, vedl k přísnému omezení dodávek do Číny.Pokud dojde k bezprostřední dohodě mezi americkými a čínskými společnostmi, může to být pro Evropu problém. Zásobníky plynu zde nejsou tak plné jako loni. Ceny plynu v posledních měsících prudce rostly. Na podzim a v zimě obvykle stoupají - například kvůli topné sezóně a zvýšené spotřebě energie na osvětlení.

Velkoobchodní ceny na důležitém nizozemském obchodním místě plynu TTF proto od ledna stouply o více než 400 procent. Velkoobchodní ceny elektřiny se zdvojnásobily. Pokud americké tankery se zkapalněným zemním plynem (LNG) zamíří místo Evropy do Asie, pravděpodobně to zvýší ceny.


Podle prezidenta Vladimira Putina chce Rusko do Evropy přepravit více plynu. Státem kontrolovaná ruská společnost Gazprom je již nyní nejdůležitějším evropským dodavatelem. Není jasné, kdy bude uveden do provozu plynovod Nord Stream 2, který může přivést více plynu z Ruska do Evropy. Ruské exportní možnosti však mohou být omezené, vysvětluje Bank of America. Vlastní skladovací zařízení společnosti v Rusku se stále plní a výroba je již tak vysoká, jako byla před téměř deseti lety.

Europoslanci však obviňují Rusko ze záměrného zvýšení ceny plynu, aby rychle získalo provozní licenci na plynovod Nord Stream 2 Baltské moře. Jejich argumentace: Gazprom plní stávající smlouvy, ale odmítá rezervovat další dodávky plynu prostřednictvím stávajících plynovodů. Navzdory vysokým cenám Gazprom nesplňuje vyšší poptávku a dokonce omezil vlastní produkci. Gazprom to odmítá.

Rostoucí ceny plynu a rostoucí výpadky elektřiny mezitím vyvolaly otázku zabezpečení dodávek v Číně. Rozhovory s americkou stranou, které již začaly na začátku roku, proto v posledních týdnech nabraly na rychlosti.

Na vrcholu čínsko-americké obchodní války v roce 2019 za vlády tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa se obchodování s plynem mezi dvěma největšími ekonomickými velmocemi světa krátce zastavilo.


Čína již letos předběhla Japonsko jako největšího světového kupce LNG a mohla by tuto pozici konsolidovat.

„Státní společnosti jsou pod tlakem, aby udržely bezpečnost dodávek,“ řekl obchodník sídlící v Pekingu. Nedávné zvýšení cen zvýšilo potřebu dlouhodobých dohod o dodávkách. Ceny zemního plynu v Asii se letos více než ztrojnásobily. To zvyšuje obavy z nedostatku energie v zimě.

Hlavy států a předsedové vlád EU se chtějí s vysokými cenami plynu a možnými problémy s dodávkami vypořádat na svém summitu na konci října. Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová oznámila, že brzy představí plán reformy evropského trhu s plynem. Španělsko a Itálie navrhly společné nákupy plynu v EU. Země by tak získaly silnější pozici v nákupu.

(rp,prvnizpravy.cz,ntv,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
22%
Ne
transparent.gif transparent.gif
56%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
22%