Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Co dělá italská mafie v době koronakrize? Čeká na příležitost!

Co dělá italská mafie v době koronakrize? Čeká na příležitost!

Vzhledem k tomu, že policie a vojáci kontrolují dodržování celostátní karantény, je pro italské mobstery stále obtížnější podnikat, ale odborníci tvrdí, že proto teď mlčí a připravují se na návrat.

Ilustrační foto
1. dubna 2020 - 07:20

Jak v Itálii pokračuje nárůst závratných počtů mrtvých a infikovaných, tak jsou si Italové vědomi toho, že pandemie zanechá v národě hluboké stopy.

Policie tvrdí, že byly zasaženy dokonce děsivé italské mafiánské organizace, počínaje „Ndrangetou, přední pašeráckou organizací kokainu na světě. Odborníci však varují, že jejich odolnost by neměla být podceňována.

„Chápou, že tím bude jejich podnikání částečně ovlivněno, a čekají na lepší časy,“ řekl generál Giuseppe Governale, ředitel útvaru italské policie bojující proti mafii.

Kvůli národní karanténě jsou všichni Italové nuceni zůstat doma, až na některé výjimky, a pro obchodníky je stále obtížnější obchodovat.
 
„Stejně jako v dřívějších obtížných dobách, během epidemie cholery v 19. století nebo během druhé světové války, mobsters číhali a připravovali se na návrat, vysvětlil generál.

V srdci působiště „Ndrangety“, v Kalábrii pomohla omezení uvalená na pohyb Italů kvůli koronaviru, zatknout gangstera Antonio Cordyho, který byl na útěku od srpna.

Policie v malém městě Brucana Cefiriho spatřila muže porušujícího pravidlo o pobytu. Muž, který roznášel jídlo gangsterům,  přivedl policisty přímo do tajného úkrytu uprchlíka..

Italské ministerstvo vnitra zaznamenalo v prvních třech březnových týdnech prudký pokles kriminality. Oproti loňskému roku bylo o 64 procent méně hlášeno případů.

„Organizovaný zločin je většinou tvořen drogami a prostitucí a v době krize lidé za takové věci utrácí méně,“  uvedl profesor kriminálních studií na Oxfordské univerzitě Federico Varese.

Federico Varese  také zdůraznil, že virus ohrožuje samotné mobstery.

„Neměli bychom si myslet, že gangsteři jsou nadlidé, žijí ve stejném světě jako my, a pokud jsou naše životy ohroženy pademií, tak jsou ohroženy i jejich," řekl.

Přesto expert na mafii Roberto Saviano minulý týden upozornil, že skupiny organizovaného zločinu by mohly využít krizové situace k obchodování s čímkoliv.

V Itálii se objevily zprávy, že mobster se začali zabývat obchodem s ochrannými maskami, ručními sanitizéry a dalšími chronicky chybějícími antivirovými pomůckami. Na římském předměstí Ostia byl chycen člen místní rodiny Mafia Fasciani, který na černém trhu prodával ochranné masky.

Neexistují však žádné důkazy o tom, že by mafie byla do takového pašování vážně zapojena.Čekají na svou šanci

To, co šéfové mafie skutečně hledají, jsou investiční příležitosti po krizi, kdy bude kladen důraz na revitalizaci ekonomiky.

Je pravděpodobné, že do ekonomiky budou „napumpovány“ miliardy euro, aby pomohly zotavit se z očekávané velké recese, a italští mobsters na to čekají.

„Bude to pro ně skvělá příležitost, ale jsme si toho vědomi a v nadcházejících měsících a letech podnikneme kroky proti této určité hrozbě," uvedl generál Giuseppe Governale.

„Italská policie,“ poznamenal, „má zkušenosti s lokalizací a eradikací chapadel mafie ve veřejných zakázkách na stavební práce pro projekty obnovy po zemětřesení a pro nový viadukt v Janově.“

Nikola Grateri, vedoucí vyšetřovatel 'Ndrangeta a hlavní žalobce ve městě Katanzar, řekl, že recese by mohla mafii prospět i jinak.

„Majitelé mnoha problémových podniků se pravděpodobně obrátí na mafiánskou „finanční podporu“,  a obvykle to skončí tím, že jim nebudou schopni splatit a ztratí tak všechno,“ řekl.

„To je nejzávažnější hrozba: pokud vláda neposkytne skutečnou pomoc společnostem hned,  ne za rok nebo dva, lidé zkrachují nebo se obrátí na mafii,“ varoval Nikola Grateri.

Nikola Grateri také vyjádřil znepokojení nad patovou situací v soudnictví, protože soudní řízení v mafiánských přáadech byla pozastavena kvůli pandemii koronaviru.


Vedle Ndrangety, hlavní mafiánské organizace v Itálii, existuj sicilská mafie Nostra, Camorra z Kampánie a Sacra Corona Unita v v jihovýchodní části Itálie, v regionu Apulie..

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)