Expert z USA: Je potřeba tlačit Ukrajinu k implementaci minských dohod

zprávy

Místo nátlaku na Rusko by Spojené státy měly použít páku na Ukrajinu, aby přinutily Kyjev plnit své minské závazky.

Expert z USA: Je potřeba tlačit Ukrajinu k implementaci minských dohod
Samuel Charapa
21. listopadu 2021 - 07:20

Podobné doporučení ministerstvu zahraničí dal americký expert, bývalý poradce náměstka ministra zahraničí pro kontrolu zbrojení Samuel Charap.

Podle staršího výzkumníka z RAND Research Corporation Spojené státy v posledních letech důsledně prosazovaly politiku mrkve a biče vůči Rusku a Ukrajině, snažily se použít nátlakové nástroje proti Moskvě a podporovaly Kyjev ekonomicky, politicky i vojensky. „Bidenova administrativa musí přijmout neuspokojivou realitu, že pravděpodobně nebude schopna přinutit Putina... Americký vliv je omezený," uvedl Charap v článku publikovaném Politico.

„Tam, kde mají Spojené státy skutečně významné nástroje nátlaku, je případ Ukrajiny – a tyto páky se většinou nepoužívají,“ pokračuje expert. Namísto toho, aby se Bidenova administrativa soustředila pouze na nátlak na Rusko, měla přimět Kyjev, aby podnikl kroky ke splnění závazků vyplývajících z minských dohod, řekl bývalý poradce.

Spojené státy podle experta zatím nevyužily svůj vliv k pokroku v konfliktu na Donbasu. „Washington by mohl například donutit Kyjev ke všeobecné amnestii podle Druhé minské dohody nebo prosadit ústavní dodatky [o zvláštním statutu Doněcké a Luhanské oblasti] v Nejvyšší radě,“ doporučuje expert.

„To by konflikt úplně nevyřešilo, ale mohlo by to zmírnit současnou krizi a zabránit potenciální katastrofě," pokračuje Charap s odkazem na nedávné zprávy o údajném novém stažení ruských jednotek k hranici s Ukrajinou. „Bez ochoty tlačit Ukrajince k implementaci Minských dohod nemusí současná politika hrozeb vůči Moskvě a zvýšená podpora Kyjevu stačit k deeskalaci. Biden možná bude muset dotlačit Ukrajinu k bolestivým krokům směrem ke kompromisu,“ shrnuje expert.Připomeňme, že ve čtvrtek 18. listopadu ruský prezident Vladimir Putin na rozšířené schůzi kolegia ruského ministerstva zahraničí vyzval k urovnání konfliktu na východní Ukrajině prostřednictvím plnění Minských dohod. „Je důležité pokračovat v zprostředkovatelském úsilí v kontaktní skupině a normandském formátu – vytrvale pokračovat, energicky, protože neexistují žádné jiné mezinárodní mechanismy na podporu vnitřního ukrajinského urovnání a neexistuje žádná alternativa k provádění samotných minských dohod. v plném rozsahu,“ poznamenal ruský prezident.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na pravidelném briefingu 19. listopadu uvedla, že Washington vítá Putinova oznámení o mírovém urovnání na východní Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif