Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Částečný brexit dává Britům pouze částečnou suverenitu!

Focus: Částečný brexit dává Britům pouze částečnou suverenitu!

Částečným brexitem může Spojené království získat pouze částečnou nezávislost na Evropě, píše Clemens Joos, generální ředitel poradenské společnosti EUTOP, v německém časopise Focus.

Ilustrační foto
29. prosince 2020 - 04:20

Podle jeho názoru jsou vazby mezi zeměmi EU natolik těsné, že odchod jedné z nich bez jakékoli dohody je nemožný. Britové proto budou muset s Bruselem souhlasit v mnoha dalších aspektech brexitu - což znamená, že by neměli doufat v návrat plné suverenity.

Právě návrat plné národní suverenity a konec výchovy z Bruselu byl vždy jedním z velkých příslibů britského hnutí za brexit a předsedy vlády Borise Johnsona, uvádí německý časopis Focus Online. Navzdory brexitu však přetrvávají úzké vazby mezi Spojeným královstvím a EU.

Britská suverenita může existovat pouze bez Bruselu - jak argumentovali příznivci odchodu z EU, připomíná autor článku, zakladatel a generální ředitel poradenské společnosti EUTOP Clemens Joos. Proto bylo pro Borise Johnsona tak důležité, že očkování proti koronavirům začíná ve Velké Británii dříve než v EU - vše v duchu hesla „Bez Bruselu je to lepší!“

Z tohoto důvodu za nejdůležitější frázi předsedy vlády po předběžném uzavření dohody považuje autor článku následující: „Znovu jsme získali kontrolu nad svým osudem“. Podle jeho názoru Johnson nemluvil o osudu náhodou: samotný koncept je dostatečně vágní, aby se vyhnul odpovědnosti.

Jak je vysvětleno v článku, vezmeme-li podrobně situaci, hovoříme o tom, že v budoucnu bude kontrolu často společně provádět Brusel a Londýn. Zejména pro rybáře EU v britských vodách se v příštích 5,5 letech sníží kvóty pro lov ryb, ale stále se jedná o kvóty, zdůrazňuje Clemens Joos. Poté bude nutné k řešení situace vést každoroční jednání.


Pro volný přístup na vnitřní trh EU musí Britové i nadále dodržovat stávající standardy v profesionální, sociální a environmentální oblasti. Kromě toho Londýn uznává zákaz nekalé soutěže prostřednictvím nadměrných dotací. Naopak EU v budoucnu bude naopak schopna zavést dovozní cla.

U vývozu ze Spojeného království do EU je třeba dodržovat předpisy EU o bezpečnosti potravin a výrobní normy. Pro odvětví služeb, které tvoří 80% britské ekonomiky, nebylo dohodnuto žádné vypořádání. To platí také pro finanční sektor a přenos údajů. Tedy ve skutečnosti v těchto důležitých oblastech probíhá tvrdý brexit, zdůrazňuje autor.

Toto není zdaleka úplný seznam argumentů, je však z něj jasné: „s částečným brexitem existuje pouze částečná suverenita“, je přesvědčen odborník na evropskou politiku a byznys. Jinými slovy, úplné suverenity lze dosáhnout pouze pro Spojené království neregulovaným brexitem bez dohody. Svobodný přístup na vnitřní trh EU však může existovat pouze tehdy, když se Londýn na oplátku v budoucnu zaváže dodržovat důležitá pravidla hry EU.

Propojení a prolínání mezi zeměmi EU dosáhly takové hustoty, že pro některý ze států nemůže být uplatněn prakticky žádný řádný odchod. V tomto smyslu hovoří ne příliš krátký seznam aspektů brexitu, které je třeba dohodnout mezi Londýnem a Bruselem - stejně jako chaos, který by měl být očekáván v následujících týdnech a měsících v souvislosti s prováděním přijaté dohody o brexitu, i když trvala čtyři let, poznamenává Joos.

Podle jeho názoru to dlouho vypadalo, jako by nejlepší volbou pro Borise Johnsona byl tvrdý brexit bez dohody - právě proto, že sliboval maximální kontrolu nad britským národním státem. Tváří v tvář katastrofě s koronaviry, kdy byl zdravotnický systém na hranici svých možností, byla v důsledku mutace viru přerušena dopravní spojení v EU a na přístupech k trajektům uvízly tisíce nákladních vozidel, premiér na poslední chvíli ukázal flexibilitu a vydal se cestou kompromisu.

Jednání v nadcházejících týdnech a měsících ukážou, o kolik více brexitu mohou Britové vybojovat zpět v důležitých průmyslových odvětvích a co bude muset Brusel v budoucnu vydržet. Zároveň se v každém případě bude jednat o vyvážení národní suverenity a spolupráce s EU, uzavírá Clemens Joos, šéf poradenské společnosti EUTOP, v článku pro německý časopis Focus Online.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%