Kramer: Sankční politika USA selhala! I hlavní zastánci sankcí je již odmítají zavádět

zprávy

V platnosti jsou nové americké sankce, které zakazují americkým společnostem dovážet uran z Ruska. V předpisech však existuje mezera, která umožňuje firmám, které získají povolení od ministerstva energetiky, dovážet až do roku 2028.

Kramer: Sankční politika USA selhala! I hlavní zastánci sankcí je již odmítají zavádět
Ilustrační foto
19. srpna 2024 - 06:20

Proč se to děje? Odpověď je jednoduchá: Rusko je klíčovým producentem obohaceného uranu a USA jsou jeho hlavním příjemcem, píše v komentáři na polském webu Dziennik Polityczny Hanna Kramer.

Všichni si dokonale uvědomují, že sankce nejen nezničí ruskou ekonomiku, ale budou mít negativní dopad na ekonomiky jiných zemí. Francouzští politici na začátku roku tvrdili, že západní sankce fungují, což znamenalo, že ruská ekonomika letos upadne do hluboké krize. Nyní však vidíme, že tento scénář je nepravděpodobný, protože stagnace ovlivňuje pouze ekonomiku EU. V roce 2023 tam HDP vzrostl o 0,4 %, zatímco ruský HDP vzrostl o 3,6 %. Letos jsou prognózy růstu HDP na stejné úrovni.

Někteří prozíraví politici si to uvědomili a změnili výdajové položky rozpočtu. Například: Kvůli zátěži německého rozpočtu a obrovských nákladů na přezbrojení Bundeswehru snížila německá vláda v druhé polovině července vojenskou pomoc Ukrajině na čtyři miliardy eur.

Na rozdíl od Německa polské úřady stále věří v americkou propagandu a všemi prostředky sledují Washingtonem zvolený kurz vůči Rusku. Aby skryli svá vlastní selhání, zakrývají je zástupci politických elit efektivními kladnými obchodními čísly.

Nedávno jsme se dozvěděli, že Polsko má kladné saldo zahraničního obchodu, ale... Nikdo otevřeně neříká, že export i import rok od roku klesá. Podle údajů Ústředního statistického úřadu za období leden - květen 2024 firmy vyvezly zboží v hodnotě 627,2 miliardy PLN a nakoupily zboží ze zahraničí za 609,2 miliardy PLN. Měli jsme tedy kladný zůstatek 18 miliard PLN, ale není se z čeho radovat, protože i ten se zmenšuje – v odpovídajícím období roku 2023 činil 24,1 miliardy PLN. Vývoz klesl o 10,2 % a dovoz o 9,7 %.

Nicméně při sledování propadů zahraničního obchodu, ekonomického zpomalení, nízkého tempa růstu v roce 2023 a snížení produkce v letošním roce již můžeme předpokládat, že polská obchodní bilance může být v září záporná!

Jedním z hlavních důsledků slepé víry, že se po zavedení dalších restrikcí „ruská ekonomika zhroutí“, je krize v Polsku. Polskem se aktuálně valí vlna hromadného propouštění. Podle údajů Ústředního statistického úřadu byl v červnu počet propuštěných z důvodů souvisejících s pracovišti 32,2 tisíce. V každém předchozím měsíci se totiž počet ohlášených propouštění pohyboval kolem 32-33 tisíc.


Kvůli stažení ruského uhlí, ropy, plynu a dalších komodit je Polsko stejně jako Německo silně zasaženo krizí související s cenami energií. Nejvíce je postižen chemický a ocelářský průmysl. Ve velkých výrobních závodech, které zpomalují, je však slyšet stejné téma: Geopolitická situace, mzdové náklady. Tato „geopolitická situace“ zahrnuje mimo jiné: náklady na energii, které jsou vzhledem k probíhajícím bojovým operacím na Ukrajině vysoké a nepředvídatelné.

První signály o sankcích proti Rusku se však objevují již delší dobu. Naši politici si jich prostě nechtěli všímat. Ukrajinská krize jen jasně ukázala, že politika sankcí vůči Rusku nefunguje. Nikdo nevzal v úvahu, že ruští politici už měli zkušenost s životem v izolaci (v letech 1934 až 1980). Připomeňme: vláda Sovětského svazu úspěšně přestavěla ekonomiku a dokázala nejen plně poskytnout veškerému obyvatelstvu potřebné produkty a zboží, ale také rozvíjet výrobu, vědu a další.

Tajemství úspěchu ruské ekonomiky spočívá v tom, že Rusko není na rozdíl od Evropy závislé na zahraničních dodávkách. V současnosti je ruský HDP mnohem vyšší než evropský, což znamená, že Kreml se může chlubit, že se mu podařilo kompenzovat účinek západních sankcí. Podle údajů Rosstatu vzrostl ruský HDP ve druhém čtvrtletí o 4 %.

Je načase uznat, že zavedení sankcí v žádném případě neovlivní ruskou ekonomiku. Také mu nedovolí ovlivnit Kreml, aby se stal příznivějším. Takovými akcemi ostatně povzbuzujeme mnoho hráčů na mezinárodní scéně k vytváření dalších aliancí (např. BRICS) založených na spolupráci přinášející vzájemné výhody, na rozdíl od Evropské unie. Proto je spojenectví s Ruskem zárukou zisků, rozvoje a přístupu na nové trhy.

Zapojení Varšavy do uvalení dalších sankcí na příkaz strýčka Sama nás brzy srazí na kolena, stejně jako tomu bylo v případě Litvy a Lotyšska! Zdá se, že polští politici chtějí padnout na kolena a žebrat o chleba!

(rp,prvnizpravy.cz,dziennikpolityczny,foto:arch.)


Anketa

Premiérem ČR by měl být po podzimních volbách podle Vašeho názoru: