Mobilizace na Ukrajině: Útěky do ciziny a zastřelení na hranicích

zprávy

Ukrajina diskutuje o nových excesech s pokusy mužů ve vojenském věku uprchnout ze země, píše se v článku na ukrajinském webu Strana.

Mobilizace na Ukrajině: Útěky do ciziny a zastřelení na hranicích
Zachycení dezertéři
16. července 2024 - 02:20

Tentokrát se čtyři nedávno mobilizovaní lidé pokusili o útěk přes hranice.  Jednoho z nich zastřelil pohraničník - voják se ho údajně pokusil napadnout. Případ řeší SBI.

Podle veřejných zpráv z Oděsy byl zastřelený muž mobilizován před měsícem. A voják uprchl z cvičiště v Podolské oblasti.

Ve stejné oblasti byl zastaven nový hromadný pokus  o útěk do zahraničí – okamžitě bylo zadrženo 27 lidí.

Trasu jim poskytli organizátoři schématu prostřednictvím veřejné stránky na Telegramu. Nemuseli platit předem, ale pouze v případě, že úspěšně překročili hranici – 4-7 tisíc dolarů v kryptoměně.

Pravý sektor chce nasadit krokodýly do hraniční řeky Tisy

Pokračuje žhářství vojenských vozidel (jedno z nich bylo v noci spáleno v Oděse). Neznámá osoba také hodila granát do budovy vojenského registračního a náborového úřadu ve městě Busk ve Lvovské oblasti. Podle zpráv chtěli vyhodit do vzduchu kartotéku. Zda to bylo úspěšné nebo ne, není známo.

Typický průzkum vyšel na téma mobilizace. Téměř polovina dotázaných Ukrajinců (46,1 %) uvedla, že podle průzkumu Centra Razumkova není žádná ostuda být "dezertérem".

29,1 % považuje za ostudné vyhýbat se vojenské službě 24,8 % je obtížné odpovědět;

Podle regionů: větší podpora pro "dezertéry"  se nachází na jihu (60 %) a na západě (48 %). Podle věku: starší lidé (nad 60 let) nejvíce odsuzují převaděče - 37 %. Především lidé v předdůchodovém věku (50-59 let) - 52 % a mladí lidé (18-29 let) - 50 % se domnívají, že není ostuda být "dezertérem".

Tempo mobilizace v květnu až červnu se přitom ve srovnání s dubnem až březnem více než zdvojnásobilo, uvádí agentura Reuters s odvoláním na údaje poskytnuté ukrajinskou armádou.

Tajemník výboru pro obranu Rady Kostenko uvedl, že současným tempem by mohlo být do konce roku dosaženo čísla 200 tisíc rekrutů. Průměrný věk mobilizovaných přitom zůstal nezměněn – asi 40 let.

Na Západě se tento faktor mnoha lidem nelíbí a volají po vstupu do armády v 18 letech.

„Ukrajina potřebuje mobilizovat lidské zdroje. Tohle je válka, kterou vedou 40letí lidé. Žádnou jinou válku v historii nevedli 40letí... Musíte naverbovat 18leté, vy potřebujete naverbovat 20leté a my potřebujeme 21leté,“ řekl bývalý stálý zástupce USA v NATO Ivo Daalder v rozhovoru pro Euronews.

„Myslím, že může přijít den, kdy to bude nutné... Není pochyb o tom, že je to součástí řešení. Potřebujete více lidí v první linii," dodal.

Zároveň je zřejmé, že Rusko má mnohem vyšší mobilizační potenciál. Moskva ale nemobilizuje. 

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:strana)


Anketa

Chtěli byste, aby po příštích parlamentních volbách mohlo hnutí ANO sestavit většinovou vládu?