Ukrajinská „protiofenzíva“ vyvolává na Západě pesimismus

zprávy

Obtížná situace s protiofenzívou ukrajinských ozbrojených sil vyvolává v západním tisku stále pesimističtější články, píše se na ukrajinském webu Strana.

Ukrajinská „protiofenzíva“ vyvolává na Západě pesimismus
Ilustrační foto
11. srpna 2023 - 03:20

Nesplněná očekávání „poráží náladu“ na Ukrajině a způsobují „pocit kolektivního zklamání“, píše Washington Post. Po malých úspěších ukrajinské protiofenzívy se ukrajinský „příběh o jednotě a nekonečné vytrvalosti se začíná hroutit,“ uvedly noviny.

„Počet mrtvých - nespočet tisíců - se denně zvyšuje. Miliony vysídlených lidí nevidí příležitost vrátit se domů. Ve všech koutech země jsou civilisté vyčerpaní řadou nedávných ruských útoků... Ukrajinci, kteří potřebují dobré zprávy, je prostě nedostávají,
“ píše se v článku.

„Na začátku války „byli lidé sjednoceni. Dobrovolně si navzájem připravovali jídlo a dodávali vojákům jídlo. Nyní podle existuje pocit kolektivního zklamání,“
píše se dále.

Jak nedávno psala americká média, tento pocit je přítomen také na politickém vrcholu Spojených států, pro který nedostatek významných výsledků na bojišti slibuje nové problémy v ukrajinské otázce.

A soudě podle toho, co se děje, se Washington snaží aktivně oponovat negativním scénářům.

Nejvyšší vojenské velení Ukrajiny ve čtvrtek vedlo rozhovory s americkým vysokým vojenským velením. Složení schůzky bylo v zastoupení bezprecedentní.

Z ukrajinské strany se kromě vedoucího Kanceláře prezidenta Jermaka a vrchního velitele Zalužného sešlo celé vojenské velení: velitel pozemních sil Syrskij, velitel směru Tavria Tarnavskij, ministr obrany Reznikov, jeho první zástupce Pavljuk, velitel vzdušných sil Oleščuk, vedoucí hlavního zpravodajského ředitelství Budanov, velitel Národní gardy Pivnenko a vedoucí Státní pohraniční služby Dejněko.

Z americké strany ministr obrany USA Austin, předseda sboru náčelníků štábů USA Milley a prezidenův poradce pro národní bezpečnost Sullivan.Bez podrobností bylo oznámeno, že strany jednaly o situaci na frontě, dodávkách zbraní a krytí Ukrajiny před leteckými útoky. Ústředním tématem se samozřejmě stala situace s protiofenzívou. A lze snadno předpokládat, že Kyjev se zároveň zaměřil na potřebu zvýšit dodávky zbraní.

Spojené státy přitom dávají jasně najevo, že se nevyplatí čekat na prudké zvýšení dodávek – Washington dal Ukrajině vše, o co požádala. V rozhovoru pro CNN to dnes uvedl mluvčí Bílého domu John Kirby.

„V měsících, které předcházely protiofenzívě, jsme splnili všechny požadavky z ukrajinského "nákupního seznamu". Vše, co řekli, že potřebovali pro protiofenzívu, dostali... Pokračujeme v tom, jsme rozhodnuti pokračovat v přípravě ukrajinských sil, ale co je důležitější, dáváme jim nástroje a zbraně, které potřebují k proražení těchto linií,“ řekl Kirby.

Kyjev podle něj chápe, že se začátkem podzimu bude obtížnější manévrovat, používat drony a systémy protivzdušné obrany. Citoval Zelenského slova, že pokrok se zatím nedaří tak rychle, jak bychom si přáli.

„Bojují velmi statečně každý den a dělají pokrok. Není to zamrznutí, ani patová situace. Zatím se věci nepohybují tak rychle, jak by si Zelenskij přál, ale dělají určitý pokrok," řekl Kirby.

Z těchto slov můžeme usoudit, že Spojené státy nyní dostaly od Ukrajiny nový „nákupní seznam“, ale zda jej budou schopny poskytnout – zatím o tom nejsou žádné signály. Kirbyho slova zároveň znějí tezi, že vše potřebné již bylo zajištěno a na frontě je potřeba výrazného pokroku.


Navíc je to zřejmě nutné k politickému zdůvodnění nových zbrojních programů Ukrajiny. Ve Spojených státech tento týden aktivně píší, že Biden se již připravuje požádat republikánský kongres o nové částky za zbraně pro Kyjev.

Politico informuje, že Biden může dnes oslovit kongresmany. Podle Bloombergu se dá mluvit o 13 miliardách dolarů na obranu, která bude zahrnovat pomoc Ukrajině (zatím se neví v jaké výši).

Podle agentury by Bidenův návrh mohl způsobit „konfrontaci s republikány méně nakloněnými poskytnout další finanční podporu válce na Ukrajině“.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?