Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

USA vyhrožují: Rusko a Kuba zaplatí za podporu Madura!

USA vyhrožují: Rusko a Kuba zaplatí za podporu Madura!

Rusko a Kuba, které aktivně podporují Madurův režim ve Venezuele, za své akce určitě zaplatí, prohlásil na CNN zvláštní zástupce USA pro Venezuelu Elliot Abrams.

Elliot Abrams, zástupce USA pro Venezuelu (vpravo)
2. dubna 2019 - 10:15

Podle něj by však člověk neměl očekávat, že krize ve Venezuele skončí rychlým svržením Madura, protože Západ teprve začíná na Caracas zvyšovat tlak.

CNN: Jak si myslíte, že to všechno skončí? Vzhledem k tomu, že prozatím, pokud vím, Venezuelci nedezertují z armády a nepřechází k oponentům režimu. Sankce jen přitlačily režim k zem a přiměly ho, aby se cítil v obležení. Jaký bude tento konec?

Elliot Abrams, zvláštní zástupce USA pro Venezuelu: Nejprve bych chtěl poznamenat, že jsme uvalili sankce pouze asi před dvěma měsíci, přestože některé z nich byly pozastaveny na tři až šest měsíců. Takže jsme ve velmi rané fázi. Upozornil jsem na to jak zástupce diplomatických kruhů, tak novináře: nikdy jsme si nemysleli, že by odchod z Maduro byl otázkou jednoho měsíce. Nyní se vede boj se zlým diktátorem, který má podporu zvenčí, včetně Ruska a Kuby. Takže jsme nepředpokládali, že všechno skončí rychle.


Pokud jde o to, jak to skončí ... Tato krize skončí, když tlak dosáhne měřítka dostatečného na to, aby Maduro a jeho klika ukázali, že jejich čas skončil, nebo když se podaří přesvědčit venezuelskou armádu, že je čas ho svrhnout. Vše záleží na síle lidí a venezuelské armády. Vše záleží na „chavistů“, kteří si uvědomí, že Maduro ničí jejich hnutí, jehož se zúčastnili. Toho jsme ještě nedosáhli - ani na ulicích Caracasu, ani ve vojenských kasárnách - ale k tomu se dostaneme.
 
CNN: Jste si jisti, že hlavní externí zastánce Maduro, který je zřejmě hlavním garantem jeho moci - Rusko - bude platit za své činy, a to navzdory tomu, že se tohoto názoru drží na nejvyšší úrovni (americké) administrativy, včetně prezidenta?
 
Elliot Abrams: Tak to chápu. Každý ví, že Rusové a Kubánci jsou hlavní podporou režimu, a já nevidím, že nejvyšší vrstvy současné administrativy pochybovaly o tom, že oni  pochybují o tom, že za to musí platit.

Pozoruhodná je „starost“ zvláštního zástupce USA ohledně “chavistů“. Lze jen připomenout, že již v roce 2011 Hugo Chávez, tehdejší prezident Venezuely, obvinil USA a jejich evropské spojence, že jsou posedlí přírodními zdroji a vytváří nový systém intervencí pod rouškou lidových protestů. Chávez zároveň varoval před nebezpečím „imperialistické intervence“ ve Venezuele.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)