Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Vučić: Srbové nejsou ďáblové, ten je jinde, v Chorvatsku!

Vučić: Srbové nejsou ďáblové, ten je jinde, v Chorvatsku!

Včera v noci se prezident Srbska Aleksandar Vučić zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN, na kterém byla přednesena zpráva haagského Mezinárodního soudu k odvolání Ratka Mladiče.

Aleksandar Vučić, srbský prezident
9. června 2021 - 12:45

V reakci na projevy zástupců Bosny a Hercegoviny a Chorvatska uvedl Vučić, že není nejlepší politikou urážet lidi z jeho vlastní země. Slova, která adresoval představiteli Chorvatska, si budou ještě dlouho pamatovat, píše srbský web Informer.

Chorvatský zástupce měl projev naplněný nenávistí vůči Srbům, které v jednom okamžiku nazval - ďáblové.

„Neřekl jsem nic proti žádné zemi v regionu. Učinili tak zástupci Bosny a Hercegoviny. Chorvatský zástupce uvedl, že je jasné, kdo je ďábel. Bylo pro mě snadné odpovědět, protože víme, kde byl největší koncentrační tábor, v Jasenovaci, a myslím, že každý ví, kdo byl ďábel. Respektujeme jejich názory, i když je nesdílíme. Všimli jsme si, že ohledně sporu existují spory. Proč nebyli žádní Chorvati zodpovědní za hrozné zločiny proti Srbům? Zástupce Chorvatska vám zapomněl říct, že Srbů je více pohřešovaných, a to je závěr chorvatského Červeného kříže Navrhli jsme Chorvatům a Albáncům najděte si místo, že máte podezření, že jsou tam pohřbeni lidé, nemáme co skrývat,“ řekl Vucic.


Včera v noci chtěl tým OSN oslavit verdikt nad Ratkem Mladicem, plán byl představit příběh výhradně o srbských zločinech, představit Srby ještě jednou, konečně jako jediného viníka všech válek v bývalé Jugoslávii . A poté promluvil prezident Vučić a „zkazil večírek“!

Na mimořádně připravené řeči, kterou on a jeho tým pečlivě připravovali celé týdny, protože věděli, že se jedná o rozhodující bitvu, v níž je třeba odstranit kříž kolektivní viny ze Srbů, uspěl prezident Vučić téměř zcela!

Aleksandar Vučić dokázal vybranými slovy, rozhodným přístupem a řadou nevyvratitelných důkazů vyvrátit všechna obvinění proti Srbům jako bumerang proti těm, kdo je vznesli. Vučić trval na svém a nemlčel o obětích masakru v Jasenovaci, o nejohavnějším zločinu proti Srbům a dalším lidem, hovořil rozhodně o té největší a nejhanebnější krvavé skvrně v historii chorvatského lidu. Žádný Srb před Vučićem tak silně nemluvil o tom masakru, o jatkách, na nichž byly divoce mučeny a zabíjeny stovky tisíc Srbů.

Vučić nemlčel ani  o Gotovinovi, to je pro Chorvaty nejtěžší obvinění  a proto chce chorvatský stát o tomto podvodu v Haagu zoufale mlčet . S respektem ke všem svým partnerům, s úctou ke všem obětem jiných lidí, se Vučićovi skvěle podařilo vrhnout na stůl špinavé prádlo všech těch, kteří včera v noci bojovali za nic, o čem by se v OSN nemluvilo, kromě zločinů, které spáchali. .

Ante Gotovina je chorvatsko-francouzský generálporučík ve výslužbě a bývalý francouzský vyšší desátník, který sloužil v chorvatské válce za nezávislost Je známý svou primární rolí v operaci Storm z roku 1995, kde kromě jiného vedl desetiměsíční vyhlazovací válku vůči Srbům, byl obviněn ze smrti 324 civilistů a vysídlení devadesáti tisíc Srbů. V roce 2001 ho Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) obžaloval z válečných zločinů a zločinů proti  lidskosti v souvislosti s touto operací a jejími následky. Poté, co strávil čtyři roky v úkrytu, byl v prosinci 2005 zajat na Kanárských ostrovech . Dne 16. listopadu 2012 byl Gotovinův rozsudek zrušen odvolacím senátem u Mezinárodního soudu. Pro mnohé Chorvaty je hrdinou.

Takže „oslavy“ byly zničeny Aleksandarem Vučićem a Srbsko by si mělo položit otázku, proč před Vučićem neměl ani jeden ze srbských vůdců takovou odvahu, mluvit tímto způsobem na nejvyšší světové úrovni, v OSN nebo kdekoli jinde, a říct vše o bolestivá pravdě o utrpení srbského lidu a nespravedlnostech  spáchaných haagským tribunálem, který brutálně zabil Srby!

(rp,prvnizpravy.cz,informer.rs,foto:arch.)