Zacharová: Chválím USA za to, že už nebudou svrhávat režimy jiných států

zprávy

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v rozhovoru pro televizní kanál Zvezda uvedla, že Spojené státy učinily správné rozhodnutí tím, že oznámily své odmítnutí prosazovat demokracii násilím.

Zacharová: Chválím USA za to, že už nebudou svrhávat režimy jiných států
Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí
4. března 2021 - 06:20

„Nakonec Spojené státy učinily správné rozhodnutí. Ráda bych poznamenala, že nemůžete podporovat demokracii, vůbec nic nelze propagovat silou. Musíme si znovu přečíst chartu Organizace spojených národů a řídit se jí, “cituje TASS Zacharovou.

Zacharová zdůraznila, že nic nelze vnutit jiným suverénním zemím „bez jejich vůle, oficiálního souhlasu, bez respektování suverenity, územní celistvosti a nezávislosti těchto států“.

Ministerstvo zahraničí: USA již nebude podporovat demokracii svržením režimů

USA již nemají v úmyslu prosazovat demokracii ve světě násilným svržením režimů a vojenským zásahem - tyto taktiky byly v minulosti používány a nefungovaly,“ uvedl americký ministr zahraničí Anthony Blinken během svého projevu o zahraniční politice USA.„Otázkou není, zda budeme podporovat demokracii po celém světě, ale jak to uděláme. Dáme příklad,“ řekl diplomat.

„Washington má v úmyslu povzbudit další země, aby „reformovaly, zrušily špatné zákony, bojovaly proti korupci a ukončily nespravedlnost,“ uvedl Blinken.

„Nebudeme však podporovat demokracii prostřednictvím nákladných vojenských zásahů a pokusů o násilné svržení autoritářských režimů. Zkoušeli jsme tuto taktiku v minulosti a bez ohledu na naše úmysly to nefungovalo, “ řekl ministr zahraničí.

Zdůraznil, že taková zahraniční politika poškodila pověst „podpory demokracie“.

„Uděláme všechno jinak," řekl šéf ministerstva zahraničí.

Blinken také hovořil o vztazích mezi USA a Čínou s tím, že Washington bude s Pekingem zacházet jako s protivníkem a konkurentem , ale bude-li to nutné a možné, bude s čínskými úřady spolupracovat.

(rp,prvnizpravy.cz,rt, foto:arch.)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?