Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

„Žluté vesty“ a Macron rozpůlily Francii!

„Žluté vesty“ a Macron rozpůlily Francii!

Více Francouzů začalo vystupovat za pokračování protestů „žlutých vest", ačkoli počet osob, které toto hnutí schvaloval, se snížil, vyplývá z údajů průzkumu Opinion Way pro kanál LCI.

Ilustrační foto
4. ledna 2019 - 10:10

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém novoročním projevu uvedl, že výsledek reforem  nemohl být okamžitý. V průzkumu provedeném poté, co Macron oznámil tyto reformy 11. prosince, 54% uvedlo, že protesty „žlutých vest" by měly být zastaveny a dalších 45% naopak, že by měly pokračovat.

Nyní 50% respondentů chce zastavit protesty „žlutých vest a 49% - pokračovat. 61% Francouzů vyjádřilo svou podporu hnutí „žlutých vest“. V průzkumech z 11. prosince to bylo 66% respondentů.

Navíc 60% respondentů uvedlo, že je Macronův projev nepřesvědčil. 40% naopak považuje vystoupení prezidenta za „přesvědčivé".


Průzkum byl proveden od 31. prosince do 1. ledna, kterého se zúčastnilo 1005 lidí starších 18 let.

Od poloviny listopadu proběhly rozsáhlé protesty spontánně vzniklého hnutí „žlutých vest" po celé Francii. Počáteční požadavky demonstrantů byly na snížení cen benzínu a zvýšení kupní síly, poté se k nim přidalo množství dalších. Účastníci hnutí, kteří nejsou spokojeni se sociálními politikou, pokračují v ulicích po celé zemi, navzdory opatřením francouzského vedení k uklidnění situace. Často jsou protesty doprovázeny nepokoji a tvrdými střety mezi demonstranty a policií.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)