Lubomír Zaorálek

ministr zahraničí
[title]
Lubomír Zaorálek se narodil 6. září 1956 v Ostravě. V roce 1982 ukončil studium na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně, na fakultě filozofie, obor filozofie a ekonomie. Pracoval mimo jiné jako dramaturg v ostravském studiu České televize, byl zaměstnancem Československé socialistické strany.

V listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Ostravě. V lednu 1990 byl za OF kooptován do Federálního shromáždění.

V roce 1994 Lubomír Zaorálek vstoupil do České strany sociálně demokratické.

Ve volbách v roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za ČSSD a poslanecký mandát obhájil ve volbách roku 1998, volbách roku 2002, volbách roku 2006 i volbách roku 2010. V letech 2002–2006 byl předsedou Poslanecké sněmovny

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Moravskoslezském kraji jako lídr ČSSD a znovu získal poslanecký mandát. V lednu 2014 se stal kandidátem ČSSD na post ministra zahraničních věcí ve vládě Bohuslava Sobotky. Dne 29. ledna 2014 byl do této funkce jmenován.

Po rezignaci Bohuslava Sobotky se v polovině června 2017 stal volebním lídrem ČSSD pro volby v roce 2017 a zároveň kandidátem strany na post premiéra.

Lubomír Zaorálek je rozvedený a má tři děti. Mezi jeho zájmy patří literatura a divadlo.
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Když bohatne země, musí bohatnout i lidé

České republice se v roce 2017 výborně ekonomicky daří.  To ale nestačí. Hospodářství rekordně roste, máme nejnižší nezaměstnanost v EU, průměrné příjmy pracujících vzrostly o tři tisíce korun.

Před 2290 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Ke kauze bytů v Písnici

Andrej Babiš říká, že jako ministr financí strávil s paní Vlkovou, zástupkyní nájemníků bytů v pražské Písnici, více času než s vlastní ženou.

Před 2355 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Bakalovo bombardování Ostravska

Demonstrace horníků na ostravském Prokešově náměstí probíhala pár metrů před hlavním sídlem společnosti OKD. Pršelo a atmosféra tak dusná, že by se dala krájet. Transparenty proklínající Bakalu, opakující se skandování "Bakalu do dolu!".

Před 3735 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Nečas jako král Lear, který všechno rozprodal

Když si pročítám servery a novinové články o Petru Nečasovi, překvapuje mě, kolik z nich je psáno v duchu: „Bude nám holt chybět“.

Před 3827 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: S plánem ministra zahraničí nesouhlasím

Sociální demokracie považuje návrh, kterým chce ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyřešit eskalující spor s prezidentem republiky o jmenování velvyslanců, za nepřijatelný. 

Před 3846 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Jedna vlaštovka jaro nedělá

Bude mít Česká republika někdy jednu zahraniční politiku? Prozatím to tak nevypadá. Prezident Miloš Zeman sice vyvěsil vlajku Evropské unie a dal tak symbolicky najevo, že evropský unijní projekt je dnes součástí české státnosti. Dokonce se vyjádřil, že ČR by měla patřit k tzv. tvrdému jádru evropské integrace. Nicméně premiér Nečas na to lakonicky odtušil, že vlajka EU na Hradě českou zahraniční politiku nezmění.

Před 3903 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Vyšetřete si hlavu, kdo chcete válčit v Sýrii

Pamatujete si ještě, jak nedávno bývalý ministr obrany USA Robert Gates prohlásil krátce před odstoupením z funkce, že by si měl nechat vyšetřit hlavu každý, kdo bude navrhovat angažmá USA v další vojenské akci?

Před 3917 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Kdo platí průzkumy Jana Herzmanna?

Jako se dneska říká, že v ekonomice jsou velkým pánem ratingové agentury, které mohou dávat palec nahoru či dolů a rozhodovat o vzestupu a pádu ekonomik celých států, tak v politice si na podobné pány hrají agentury, které obhospodařují průzkumy veřejného mínění.

Před 4021 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Ani si nevybalujte, paní Műllerová!

Podivné, co se to mele kolem sKaret. Nová ministryně ještě dřív než prošla do úřadu, vyzvala opozici ke spolupráci.

Před 4036 dny

Anketa

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano 4%
transparent.gif transparent.gif
Ne 43%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 49%
transparent.gif transparent.gif