Lubomír Zaorálek

ministr zahraničí
[title]
Lubomír Zaorálek se narodil 6. září 1956 v Ostravě. V roce 1982 ukončil studium na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně, na fakultě filozofie, obor filozofie a ekonomie. Pracoval mimo jiné jako dramaturg v ostravském studiu České televize, byl zaměstnancem Československé socialistické strany.

V listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Ostravě. V lednu 1990 byl za OF kooptován do Federálního shromáždění.

V roce 1994 Lubomír Zaorálek vstoupil do České strany sociálně demokratické.

Ve volbách v roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za ČSSD a poslanecký mandát obhájil ve volbách roku 1998, volbách roku 2002, volbách roku 2006 i volbách roku 2010. V letech 2002–2006 byl předsedou Poslanecké sněmovny

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval v Moravskoslezském kraji jako lídr ČSSD a znovu získal poslanecký mandát. V lednu 2014 se stal kandidátem ČSSD na post ministra zahraničních věcí ve vládě Bohuslava Sobotky. Dne 29. ledna 2014 byl do této funkce jmenován.

Po rezignaci Bohuslava Sobotky se v polovině června 2017 stal volebním lídrem ČSSD pro volby v roce 2017 a zároveň kandidátem strany na post premiéra.

Lubomír Zaorálek je rozvedený a má tři děti. Mezi jeho zájmy patří literatura a divadlo.
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Když bohatne země, musí bohatnout i lidé

České republice se v roce 2017 výborně ekonomicky daří.  To ale nestačí. Hospodářství rekordně roste, máme nejnižší nezaměstnanost v EU, průměrné příjmy pracujících vzrostly o tři tisíce korun.

Před 2425 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Ke kauze bytů v Písnici

Andrej Babiš říká, že jako ministr financí strávil s paní Vlkovou, zástupkyní nájemníků bytů v pražské Písnici, více času než s vlastní ženou.

Před 2490 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Bakalovo bombardování Ostravska

Demonstrace horníků na ostravském Prokešově náměstí probíhala pár metrů před hlavním sídlem společnosti OKD. Pršelo a atmosféra tak dusná, že by se dala krájet. Transparenty proklínající Bakalu, opakující se skandování "Bakalu do dolu!".

Před 3870 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Nečas jako král Lear, který všechno rozprodal

Když si pročítám servery a novinové články o Petru Nečasovi, překvapuje mě, kolik z nich je psáno v duchu: „Bude nám holt chybět“.

Před 3962 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: S plánem ministra zahraničí nesouhlasím

Sociální demokracie považuje návrh, kterým chce ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyřešit eskalující spor s prezidentem republiky o jmenování velvyslanců, za nepřijatelný. 

Před 3981 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Jedna vlaštovka jaro nedělá

Bude mít Česká republika někdy jednu zahraniční politiku? Prozatím to tak nevypadá. Prezident Miloš Zeman sice vyvěsil vlajku Evropské unie a dal tak symbolicky najevo, že evropský unijní projekt je dnes součástí české státnosti. Dokonce se vyjádřil, že ČR by měla patřit k tzv. tvrdému jádru evropské integrace. Nicméně premiér Nečas na to lakonicky odtušil, že vlajka EU na Hradě českou zahraniční politiku nezmění.

Před 4038 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Vyšetřete si hlavu, kdo chcete válčit v Sýrii

Pamatujete si ještě, jak nedávno bývalý ministr obrany USA Robert Gates prohlásil krátce před odstoupením z funkce, že by si měl nechat vyšetřit hlavu každý, kdo bude navrhovat angažmá USA v další vojenské akci?

Před 4052 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Kdo platí průzkumy Jana Herzmanna?

Jako se dneska říká, že v ekonomice jsou velkým pánem ratingové agentury, které mohou dávat palec nahoru či dolů a rozhodovat o vzestupu a pádu ekonomik celých států, tak v politice si na podobné pány hrají agentury, které obhospodařují průzkumy veřejného mínění.

Před 4156 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Lubomír Zaorálek: Ani si nevybalujte, paní Műllerová!

Podivné, co se to mele kolem sKaret. Nová ministryně ještě dřív než prošla do úřadu, vyzvala opozici ke spolupráci.

Před 4171 dny

Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif