Petr Pavel.
V roce 1975 jsem nastoupil na Vojenské gymnázium v Opavě. Poté jsem absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově a postgraduální studium zpravodajství na Vojenské akademii v Brně. Speciální kurzy jsem absolvoval také na Vysoké štábní škole v Camberley, na Královské akademii obranných studií v Londýně (2005) a na King’s College London, kde jsem získal titul Master of Arts (M.A.) v oboru mezinárodních vztahů (2006).
Po ukončení vysoké vojenské školy ve Vyškově roku 1983 jsem začínal u výsadkového vojska. Ve 21 letech jsem podal přihlášku do KSČ a v letech 1985–1989 jsem byl jejím členem. V roce 1988 před nástupem na postgraduální kurz jsem se stal členem Zpravodajské správy Generálního štábu.
Po revoluci jsem pak sloužil jako zástupce vojenského a leteckého přidělence ČR v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku. Později jsem se zúčastnil mise UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Jednotce, které jsem tehdy velel, se podařilo uprostřed těžkého konfliktu zachránit skupinu 53 obklíčených francouzských vojáků a celá akce získala obrovské mezinárodní uznání. Následně jsem se vrátil do mezinárodních služeb pro ČR.
Vrcholem mé vojenské kariéry bylo jmenování náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky v roce 2012 a následně, v roce 2015, zvolení předsedou Vojenského výboru NATO, nejvyšším vojenským představitelem Aliance.
Během své služby jsem obdržel řadu nejvyšších českých i mezinárodních vyznamenání a ocenění.
Po skončení aktivní služby jsem během první vlny koronavirové epidemie v roce 2020 založil sbírku Spolu silnější, která pomáhala lidem v první linii.
6. 9. 2022 jsem oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta České republiky. Jako občanského kandidáta mne následně podpořilo více než 80 000 občanů ČR.
28. 1. 2023 jsem byl v přímé volbě zvolen novým prezidentem České republiky.
Svůj volný čas nejraději trávím na motorce, chozením po horách, cestováním a na chalupě s manželkou a vnoučaty.
Nepřehlédněte

Mojmír Grygar: Proč Pobaltí nemůže určovat politiku evropských států
Podněcovatelé války na Západě od samého začátku zamlčují národnostní napětí mezi ukrajinskými nacionalisty a Rusy. Bije do očí, že západní demokraté opomíjejí skutečnost, že po změně režimu v roce 2014 kyjevská vláda zbavila ruské obyvatele (tehdy jich bylo 8 milionů) národních práv.

Scott Ritter: Rusko by mohlo zničujícím způsobem reagovat na Trumpovo ultimátum
<< VIDEO >> Rusko se s podporou svých spojenců nemusí bát ultimáta amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně konfliktu na Ukrajině. Moskva na něj může dokonce reagovat destruktivním způsobem.
Nejčtenější

Pět zemí EU je proti nové obchodní dohodě s Ukrajinou
Ne všechny země EU podporují novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Ilustrační foto: delo.uaPět zemí EU se postavilo proti nové obchodní dohodě s Ukrajinou.

Nebývalá expanze čínských vzdušných sil
Peking urychluje nebývalou expanzi svých vzdušných sil. Odhady mluví o tisících moderních bojových letadel, včetně typů šesté generace, které do konce desetiletí zásadně změní poměr sil v Asii i ve světě.

Orbán vyzval EU k uvalení sankcí na Ukrajinu kvůli smrti mobilizovaného Maďara v Zakarpatí
Maďarsko vyzývá Evropskou unii, aby uvalila sankce na Ukrajinu kvůli smrti etnického Maďara, který byl podle Budapešti ubit zaměstnanci TCK (Teritoriální centrum rekrutace a sociální podpory), uvedl to maďarský premiér Viktor Orbán.