Jaromír Kohlíček: Armáda a vláda

KOMENTÁŘ

Pan premiér hýří zajímavými myšlenkami. Jednou z nich je snaha o rázné řešení vstupu České republiky do krizových situací (nebo i jindy?).

7. května 2019 - 07:00
Tak tedy vláda má mít pravomoc vysílat vojáky dle svého uvážení na „mise“. Nu – pokud jsme již tak daleko v uvažování o rozšíření pravomocí vlády, pak by to chtělo „něco“ udělat s ústavou. Podle Ústavy ČR totiž hlavním velitelem armády je prezident. Navíc – v demokratických státech je zvykem, že do těchto otázek mluví zásadním způsobem parlament.

Tak nevím – třeba se brzy dočkáme „správného výkladu“ této myšlenky a ti, kteří se ozvali, budou umravněni. Osobně si nedovedu představit toleranci vlády směřující za světlými zítřky po vzoru například prezidenta Erdogana v Turecku, případně jiných patentovaných demokracií.

Pan premiér má jistě hvězdný vzor za velkou louží. Přesto bych rád protestoval proti příliš neotřelým návrhům. Věřím, že se v tomto smyslu vše vysvětlí a půjdeme dál vstříc novým neotřelým myšlenkám. Dosavadní zkušenosti nasvědčují tomu, že jistě brzy přijdou. TINA (There is no alternative = není jiná možnost).

Jaromír Kohlíček

 


Anketa

Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: