František Roček: Babišovi se odvolání Prymuly nevyplatí

KOMENTÁŘ

Babiš chce odstoupení ministra špitálů Prymuly i Faltýnka jako místopředsedy klanu ANO.

23. října 2020 - 16:37
Má to být trest za to, že Prymula byl vyfotografován jak vycházel před půlnocí na čtvrtek bez roušky z restaurace na Vyšehradě. Měl tam schůzku s Faltýnkem. Ministr měl na místo přijet kolem desáté večer a s půlnocí vyšel z podniku bez roušky a šel do auta. Podle vládního rozhodnutí mají být všechny putyky zavřené, stejně jako řada obchodů a služeb.

Babiš na tiskové konferenci dělal smutně kajícná ramena: „Taková chyba se nedá omluvit. Je mi jedno, co řešili a kdo koho kam zval. Nemůžeme kázat vodu a pít víno,“ řekl.

Babiš, který má sám z ostudy kabát, se chtěl bleskově projevit jako zásadový vůdce klanu. Ve skutečnosti se jedná o maličkost. Byť mediálně nepříjemnou. Polehčující okolnosti: Putyka byla bez hostů, zavřená. Oba šli na privátní pokec s jedním kámošem.

Babiš chyboval?

Babiš se rozhodl hystericky zbytečně rychle. To mu důvěru nedodá. Naopak. Kvůli noční návštěvě zavřené putyky vyhodit ministra – odborníka, který má skutečný odborný respekt?

Odvolání Prymuly kvůli takové prkotině budou pragmaticky uvažující lidé brát jako Babišovo selhání, podlehnutí opozici. Že to chce veřejnost? Proběhlo snad o tom referendum?

Zajímavé ohlédnutí

V souvislosti s tím jsem si připomenul, že v jednom článku o koronavirové epidemii jsem včera četl, co napsal Radek Mokrý (přispívá do Britských listů) o situaci české vlády:
„…Sedm let média pečlivě vyvolávala nedůvěru v cokoliv, co vláda udělala. Každou chvíli demonstrace. Není se pak co divit výsledku - vláda se nakonec bez porady s marketingem bála udělat cokoliv. Házet vinu jenom na ní je dost prvoplánově laciný, divím se, co všechno děda v čele vlády vydržel. Takovej Prymula by s tím seknul dávno…"

Prezident Miloš Zeman se oproti Babišovi projevil rozumně. Babiš si povzdychl, že Zeman má o odvolání Prymuly pochybnosti, ale Babiš půjde Zemana ukecat.

Je správné, že v pátek Prymula odmítl výzvu Babiše kvůli takové prkotině rezignovat. Ať si Babiš své zbrklé jednání vyžere až do dna.

František RočekAnketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif