František Roček: Babišovi se odvolání Prymuly nevyplatí

KOMENTÁŘ

Babiš chce odstoupení ministra špitálů Prymuly i Faltýnka jako místopředsedy klanu ANO.

23. října 2020 - 16:37
Má to být trest za to, že Prymula byl vyfotografován jak vycházel před půlnocí na čtvrtek bez roušky z restaurace na Vyšehradě. Měl tam schůzku s Faltýnkem. Ministr měl na místo přijet kolem desáté večer a s půlnocí vyšel z podniku bez roušky a šel do auta. Podle vládního rozhodnutí mají být všechny putyky zavřené, stejně jako řada obchodů a služeb.

Babiš na tiskové konferenci dělal smutně kajícná ramena: „Taková chyba se nedá omluvit. Je mi jedno, co řešili a kdo koho kam zval. Nemůžeme kázat vodu a pít víno,“ řekl.

Babiš, který má sám z ostudy kabát, se chtěl bleskově projevit jako zásadový vůdce klanu. Ve skutečnosti se jedná o maličkost. Byť mediálně nepříjemnou. Polehčující okolnosti: Putyka byla bez hostů, zavřená. Oba šli na privátní pokec s jedním kámošem.

Babiš chyboval?

Babiš se rozhodl hystericky zbytečně rychle. To mu důvěru nedodá. Naopak. Kvůli noční návštěvě zavřené putyky vyhodit ministra – odborníka, který má skutečný odborný respekt?

Odvolání Prymuly kvůli takové prkotině budou pragmaticky uvažující lidé brát jako Babišovo selhání, podlehnutí opozici. Že to chce veřejnost? Proběhlo snad o tom referendum?

Zajímavé ohlédnutí

V souvislosti s tím jsem si připomenul, že v jednom článku o koronavirové epidemii jsem včera četl, co napsal Radek Mokrý (přispívá do Britských listů) o situaci české vlády:
„…Sedm let média pečlivě vyvolávala nedůvěru v cokoliv, co vláda udělala. Každou chvíli demonstrace. Není se pak co divit výsledku - vláda se nakonec bez porady s marketingem bála udělat cokoliv. Házet vinu jenom na ní je dost prvoplánově laciný, divím se, co všechno děda v čele vlády vydržel. Takovej Prymula by s tím seknul dávno…"

Prezident Miloš Zeman se oproti Babišovi projevil rozumně. Babiš si povzdychl, že Zeman má o odvolání Prymuly pochybnosti, ale Babiš půjde Zemana ukecat.

Je správné, že v pátek Prymula odmítl výzvu Babiše kvůli takové prkotině rezignovat. Ať si Babiš své zbrklé jednání vyžere až do dna.

František RočekAnketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?