Svátek má: Slavomír

Komentáře

Českobudějovický exprimátor Thoma opět zproštěn viny

Odvolací pražský vrchní soud v pátek 16. 3. 2018 znovu osvobodil bývalého českobudějovického primátora Juraje Thomu.

Stalo se tak  po  několikaletém soudním „ping – pongu“ .

Pražský vrchní soud  sice vynesl pravomocný  osvobozující rozsudek již v prosinci 2016, nejvyšší státní zástupce  ale s  rozsudkem nesouhlasil a v únoru 2017 podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten jeho dovolání loni v říjnu vyhověl   a nařídil odvolacímu senátu, aby se případem znovu zabýval.

Proti pravomocnému osvobozujícímu rozsudku ze dne 16. 3. 2018 je sice možné znovu podat dovolání, v tomto případu by ale pravděpodobně znamenalo jen další prohloubení nedůvěry lidí v právní stát a  justici.

Nezbývá než počkat, zda někdo této možnosti využije.

Mnohem   zajímavější by  mohlo být zamyslet se nad  prohlášením  Juraje Thomy z ledna 2016 po vynesení  rozsudku, kterým jej českobudějovický krajský soud  poslal na 5 let do vězení a nařídil mu náhradu škody ve výši 12,5 milionu korun.

„Poněkolikáté za posledních pět let, kdy se celý tento případ vleče, odmítám obvinění a ve smyslu obžaloby se cítím zcela nevinen. Finálním produktem tohoto v uvozovkách projektu má být má úplná společenská, politická, ale i existenční likvidace,“ prohlásil tehdy Thoma.


V souvislosti s tímto Thomovým prohlášením se nabízí   zásadní otázka.

Lze si u nás opravdu objednat trestní stíhání, jak před časem prohlásil předseda vlády i prezident republiky?

V duelu Seznamu dne 1. 2. 2018 bývalá ministryně spravedlnosti  Helena Válková prohlásila, že  „ …v rámci organizovaného zločinu samozřejmě lze objednat v každé zemi na světě včetně těch evropských, které patří do Evropské, unie trestní stíhání …“

To podle advokáta Tomáše Sokola jsou výroky předsedy vlády a prezidenta republiky, že je u nás možné objednat si trestí stíhání, na hranici šíření poplašné zprávy.

Ale lze prý si teoreticky představit exces policisty nebo exces státního zástupce, který vyústí v takzvané objednané trestní stíhání.

Co lze z  těchto závažných prohlášení nejvyšších ústavních činitelů a renomovaných právníků dovodit?

Asi není možné objednat si trestní stíhání jako housku na krámě.

Ale za určitých okolností zřejmě lze trestní stíhání minimálně vyvolat.

Zda to je i případ bývalého primátora Thomy se asi veřejnost nedoví.

Ale to, kdo nechal instalovat  do kanceláře tehdejšího primátora odposlouchávací zařízení, bychom se při troše dobré vůle možná dovědět mohli.

Zdeněk Lanz