Zdeněk Lanz: Českobudějovický exprimátor Thoma opět zproštěn viny

KOMENTÁŘ

Odvolací pražský vrchní soud  v pátek 16. 3. 2018 znovu osvobodil bývalého českobudějovického primátora Juraje Thomu.

1. dubna 2018 - 07:00
Stalo se tak  po  několikaletém soudním „ping – pongu“ .

Pražský vrchní soud  sice vynesl pravomocný  osvobozující rozsudek již v prosinci 2016, nejvyšší státní zástupce  ale s  rozsudkem nesouhlasil a v únoru 2017 podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten jeho dovolání loni v říjnu vyhověl   a nařídil odvolacímu senátu, aby se případem znovu zabýval.

Proti pravomocnému osvobozujícímu rozsudku ze dne 16. 3. 2018 je sice možné znovu podat dovolání, v tomto případu by ale pravděpodobně znamenalo jen další prohloubení nedůvěry lidí v právní stát a  justici.

Nezbývá než počkat, zda někdo této možnosti využije.

Mnohem   zajímavější by  mohlo být zamyslet se nad  prohlášením  Juraje Thomy z ledna 2016 po vynesení  rozsudku, kterým jej českobudějovický krajský soud  poslal na 5 let do vězení a nařídil mu náhradu škody ve výši 12,5 milionu korun.

„Poněkolikáté za posledních pět let, kdy se celý tento případ vleče, odmítám obvinění a ve smyslu obžaloby se cítím zcela nevinen. Finálním produktem tohoto v uvozovkách projektu má být má úplná společenská, politická, ale i existenční likvidace,“ prohlásil tehdy Thoma.


V souvislosti s tímto Thomovým prohlášením se nabízí   zásadní otázka.

Lze si u nás opravdu objednat trestní stíhání, jak před časem prohlásil předseda vlády i prezident republiky?

V duelu Seznamu dne 1. 2. 2018 bývalá ministryně spravedlnosti  Helena Válková prohlásila, že  „ …v rámci organizovaného zločinu samozřejmě lze objednat v každé zemi na světě včetně těch evropských, které patří do Evropské, unie trestní stíhání …“

To podle advokáta Tomáše Sokola jsou výroky předsedy vlády a prezidenta republiky, že je u nás možné objednat si trestí stíhání, na hranici šíření poplašné zprávy.

Ale lze prý si teoreticky představit exces policisty nebo exces státního zástupce, který vyústí v takzvané objednané trestní stíhání.

Co lze z  těchto závažných prohlášení nejvyšších ústavních činitelů a renomovaných právníků dovodit?

Asi není možné objednat si trestní stíhání jako housku na krámě.

Ale za určitých okolností zřejmě lze trestní stíhání minimálně vyvolat.

Zda to je i případ bývalého primátora Thomy se asi veřejnost nedoví.

Ale to, kdo nechal instalovat  do kanceláře tehdejšího primátora odposlouchávací zařízení, bychom se při troše dobré vůle možná dovědět mohli.

Zdeněk LanzAnketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?