Jan Campbell: Co napovídá dění ve světě

KOMENTÁŘ

Zatím co prezident Trump úspěšně staví starý svět na hlavu, jeho protokolární ústupky (jinak nemožné nazvat přijetí k rozhovoru vicepremiéra ČLR Liu He, protokolárně o dva stupně níže je prezident) a  ...

27. května 2018 - 07:00
...zrušení setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-un, mu dovoluje se zapsat do nových studijních materiálů diplomacie. Současně připojuje k jedné elektrické zásuvce několik přístrojů umožňujících neuhasitelný požár doma i ve světě. Mezitím ČLR pokračuje ve vývoji vlastních idejí o budoucím uspořádání světa, a bere na vědomí, že Čína od konce Korejské války přestala být chromým psem Asie.

Na okraji vývoje idejí ČLR a mediálního zájmu v české kotlině probíhá v roce 1997 založené Petersburgské mezinárodní ekonomické fórum (SPIEF 24. - 26. 5. 2018). V rámci programu fóra (Globální ekonomika v epoše změn, Ruský potenciál, Technologie vůdcovství a Lidský kapitál v digitální ekonomice), jehož se podle mých informací účastní zcela zanedbatelné množství Čechů, cca 50 zahraničních ministrů hospodářství a financí, 14 největších investičních fondů světa, 15 tisíc účastníků ze 150 (plus) států světa a 1.400 firem, je připraveno k podpisu 12 velkých investičních smluv a minimálně 20 smluv v oblasti společného podnikání.

Jednu z nich podepsala Francie, v hodnotě 1 miliardy Euro. Prezident Putin daroval hostu z Francie 4 hodiny času. Prezident Macron po ukončení jednání sdělil médiím o nenahraditelné roli Ruska při řešení problémů ve světě. Uvádím příklad Francie, protože EU klopýtá mezi třemi třecími se kameny (USA-ČLR-RF). Přitom mě napadá přísloví: Když ruka bolí, oči pláčou. Když oči pláčou, ruce vytírají slzy.

Aby oči neplakaly a ruce nebolely, nachází se v dalekém Pekingu kancléřka Merkel na své již 11-té návštěvě u prezidenta Si. Poděkovala za dárek (ve formě snížení dovozních cel německých aut s velkou výhodou pro Porsche), a snaží se od prezidenta Si obdržet opověď na minimálně čtyři hlavní věci: 1) Jak zabezpečit SRN přístup k trhu, 2) Jaké jsou novinky kybernetické bezpečnosti v ČLR, 3) Jaké jsou opravdové důvody (praktické) povinnosti zahraničních partnerů k formování JV (v některých tendrech dostává čínská firma bonus 10, JV 5, čistě zahraniční firma 0 bodů), a v neposlední řadě, 4) Co znamená vznik stranických buněk v podnicích. Tady mne napadá: Kde má pravda sílu, je právo bezmocné.

Čtvrtý bod – stranické buňky v podnicích, vybízí k hlubšímu zamyšlení se nad výsledky 19. Sjezdu KS ČLR, změnami v investiční politice ČLR, a v neposlední řadě nad, dnes alespoň dočasně přerušeným bojem o CEFC. Historie dovoluje spekulaci, že Šanghajská finanční moc se setkává s Pekingskou politickou mocí.

Probíhající transformace světa, neznalost váhy (morálky v podnikání) a míry (sociální odpovědnosti) u ambiciózních a ješitných bankéřů a finančníků, mi dovolují tvrdit, že politická moc (KS ČLR) boj s mocí financí vyhraje. Indikativně jsem to formuloval ve své analýze 19. Sjezdu KS ČLR v listopadu minulého roku. Předpokládám proto, že se výsledky sjezdu a výsledky různých stranických a trestně-právních vyšetřování odrazí i na prahu dveří čekající iniciativy EU – ČLR, pojmenované 16+1. Ke dni psaní příspěvku nemám oficiální potvrzení místa a času konání příštího summitu. Přesto: Neznám situaci, kdy nahý něco ztratil.


Pro osvěžení uvádím, že 16+1 je volné uskupení zemí střední a východní Evropy a Číny, jehož rámec pro spolupráci vznikl v roce 2012 ve Varšavě. Tato jedna z nejrozvinutějších diplomatických iniciativ Číny v Evropě zahrnuje 11 členských zemí EU ze střední a východní Evropy a 5 balkánských zemí, čekatelů na členství v EU, hlásících se ke globální iniciativě Pásmo a stezka. Sekretariát uskupení je v Pekingu. Iniciativa umožňuje spolupráci v oblasti čínských investic, především do infrastruktury.

K torpédování snah 16+1 přispěly v minulém roce některé státy EU, politická a společenská různorodost zúčastněných zemí, a dnes přerušený boj mezi J&T a CEFC. Píši o přerušeném boji, protože není dokázáno, že se nejednalo o stínový boj k dalšímu obohacení několika málo jednotlivců. A také proto, že podle zveřejněných informací o zaplacení dluhů dceřinou společností CITIC, Rainbow Wisdom, se tato společnost dostala do horšího postavení, než byla CEFC původně. Proto, než bude znám výsledek forenzního auditu, který by měl být součástí smlouvy, klidu nevěřím. Představuji si, že se může jednat o zátiší před další a silnější bouřkou. Pro zamyšlení: v JUSTICE nefiguruje ani Rainbow Wisdom, ani Wisdom Rainbow. Pro úsměv nabízím Google odkaz spojený s názvem dceřiné společnosti, působící jako vtip. Doporučuji se podívat na https://www.rainbowwisdom.com/. Webová stránka odpovídá na otázku So who am I? (Rainbow Wisdom). Odpověď zní: Well I am a qualified Holistic Therapist who loves reflexology and massage. I am also a Registered Rainbow Childrens Teacher, and qualified Integrated Energy Therapist.

Život mě naučil, že v každém šprochu, je pravdy trochu, že udržet závislost na moci a penězích pod kontrolou vyžaduje pomoc terapeuta, a že málo je být mužem a ženou. Ještě je potřeba být přáteli a milenci, aby si žádný nehledal jedno nebo druhé bokem.

Abychom se mohli titulovat přáteli (ne milenci) je důležité si být vědom výzev, které musíme umět řešit. Ve vztahu USA – EU k ČLR je skutečností, že komplexní výzva - politická, hospodářská (včetně investičních aktivit) a finanční (včetně zahájení obchodování v kovo-juanu na LME (London Metal Exchange) je větší výzvou pro EU, než pro USA. Tuto výzvu nelze ignorovat.

Proč? 1) Primát politiky v ČLR je ukotven ve stranických a ústavních dokumentech. Žádné západní politikaření, připomínky lidských práv, a ani velký obchod neohrozí uvedený primát v představitelné budoucnosti. Dokazuje to i společná tisková konference kancléřky Merkel s premiérem Li Keqiang: Otázka kancléřky ohledně zdravotního stavu manželky laureáta Nobelovy ceny Liu Xiaobo, paní Liu Xia, zůstala nezodpovězena. 2) Čínské investice jsou jasně zacílené na plnění plánu a dosažení cíle definovaného pod zkratkou Made in China 2025. Uvědomění si této komplexní výzvy označuji za první krok k rozhodnutí o nutnosti spolupráce s ČLR. Především v době politiky Amerika First a v době, zatím pro širší veřejnost neviditelné transformace hlavní rezervní měny a finančního systému. 3) ČLR potřebuje k dosažení cíle Made in China 2025 jednotnou a aktivní EU se silným vedením a vůdcem. Skutečností ke dnešnímu dni je, že EU není jednotná, její konání je většinově reaktivní, a že silné vedení a silný vůdce nesedí v Bruselu. Jednou z mála nadějí pro ČLR v tomto kontextu představuje SRN a kancléřka Merkel. Je na místě si proto uvědomit: Naděje umírá poslední, a současně tlumí pozorovací schopnost.

Protože v ČLR vědí o platnosti (čínského) přísloví, že je lepší zapálit svíčku, než si stěžovat na temnotu, a že člověk bez vizí neuskuteční žádnou velkou naději, ani nepodnikne nic většího (Thomas Woodrow Wilson) setkáváme se také s velkou vlnou venture kapitálu. Během deseti let (podle Dow Jones Venture Source) ČLR zvětšila svůj podíl ve světovém venture kapitálu z 5% na 24%. Vezmu li na zřetel roční růst výdajů ČLR na výzkum a vývoj (R&D) ve výši 18%, oproti 4% v USA, dojdu k podobnému výsledku jako US National Science Board: ČLR předstihne USA již v roce 2019. Podle CBI Insights investovala ČLR jenom v oblasti umělé inteligence (UI) v roce 2017 48% z celosvětově investovaných 12 miliard USD, USA 38%.  Aby toho nebylo málo: Poprvé v historii se octly dvě čínské firmy v seznamu CNBC Disruptor 50 list: Didi Chuxing a Xiaomi. Firmy získaly miliardy USD ve formě equity. Mega-financování čínských start-up reprezentují 4 čínské společnosti z 6 největších na světě:  Didi - 4 miliardy USD, GroupOn-like Meituan - 4 miliardy, Ofo (sdílení kol) – 1 miliarda USD a Nio - $1 miliarda USD. Zde mi napovídá básník K. H. Borovský: Kdo v sebe doufá, ten našel nejlepší oporu. Proto nabízím více

Kdo chce nejenom vědět, ale i vidět více o historii ČLR, bude mít možnost navštívit výstavu Společné svědectví: Vzpomínka na Nanking 1937. Výstava v češtině a angličtině, mající čtyři části, 1) Zvěrstva spáchaná japonskou armádou v Nankingu, 2) Humanitární pomoc, 3) První zprávy v západních médiích a 4) Spravedlivé soudy a udržování míru, bude zahájena 7. července 2018 v Praze v areálu Národního domu na Smíchově a potrvá měsíc.

Akci pod záštitou tiskové kanceláře Státní rady Číny, městského úřadu provincie Jiangsu (Ťiang-su) a Velvyslanectví ČLR v ČR pořádá Čínské mezikontinentální komunikační centrum (CICC – China Intercontinental Communication Center) spolu s Asociací pro kulturní vztahy se zahraničím provincie Jiangsu (Ťiang-su) a konkrétně zajišťují a organizují Asociace pro kulturní vztahy se zahraničím města Nanking a Pamětní síň obětí Nankingského masakru spáchaného japonskými útočníky, ve spolupráci se Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce.

Zmínil jsem se dnes o několika tématech spojených s Čínou včetně výstavy i proto, že dříve než se zítřek stane včerejškem, lidé často přehlédnou šance, které jim nabízí dnešek. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell



Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 70%
transparent.gif transparent.gif
Ne 15%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 15%
transparent.gif transparent.gif