Svátek má: Šarlota|Zoe

Komentáře

Soňa Marková

poslankyně PS PČR (KSČM)

Cui bono?

Reálně hrozí kolaps českého zdravotnictví v důsledku pandemie Covid-19.

Vyčleněná lůžka se rychle zaplňují, aktivují se záložní nemocnice, vyčerpaní lékaři a sestry zoufale volají na pomoc dobrovolníky z řad mediků, studentů zdravotnických škol, bývalých zdravotníků i těch, kteří zatím pracují v cizině.

Čelíme nebezpečí odkladů plánovaných zákroků a vyšetření a tím i ohrožení zdraví a životů pacientů. Není jasné, jestli bude dost lůžkové a personální kapacity pro nezbytnou akutní péči. A právě nyní vrcholí doslova "v záři reflektorů" boj o ředitele VZP. Úměrně tomu, o kolik miliard jde, je tento boj lítější a plný podpásových ran. Současný předseda vlády se nikdy netajil svoji "nechutí " vůči stávajícímu řediteli a občas ho častoval dehonestujícími výroky. Pan Kabátek nicméně vede největší zdravotní pojišťovnu dobře, vyřešil řadu "kostlivců ve skříni " po bývalém vedení a i díky slušně fungující ekonomice se mu dařilo pojišťovnu stabilizovat. Vrátil VZP dobré jméno a téměř 6 miliónů klientů i poskytovatelé zdravotní péče mají jistotu, že tato péče bude uhrazena. S nástupem D. Šmehlíka do funkce náměstka pro zdravotní péči se ještě zintenzivnila snaha VZP zajistit pacientům co nejlepší péči, i když některé dlouhodobě neřešené problémy českého zdravotnictví nelze řešit odděleně od ministerstva zdravotnictví, zákonodárců, krajů, obcí a měst. Atmosféra spolupráce, nikoliv konfrontace, ve vedení největší zdravotní pojišťovny, je pro její chod klíčová. Nelze proto akceptovat to, co rozehrála média spolu s neznámým dirigentem, který má "svůj" zájem.

Otázka cui bono? je naprosto namístě. Je načase řešit problém od základu. KSČM nabízí své řešení již od roku 2015: vznik jedné zdravotní pojišťovny s jasnou kontrolou toku veřejných finančních prostředků.

Soňa Marková