Zdeněk Ertl: Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

KOMENTÁŘ

V dnešní bezpečnostně nepříjemně rozbouřené době, kdy se výrazně zvyšují obavy lidí z různých rizik včetně válečného konfliktu na našem území, je problematika připravenosti dětí na složité životní situace více než aktuální.

4. srpna 2023 - 06:30

Dobře víte, že toto téma mě dlouhodobě nenechává klidným, upozorňuji na různá nebezpečí, která z neschopnosti dětí tyto situace řešit mohou nastat, nabízím státu pomoc a spolupráci, ale stále, bohužel, bezvýsledně.

Následující grafy, které jsou součástí exkluzivních průzkumů Střediska analýz a empirických průzkumů Sanep, jasně dokládají, že děti prostě nejsou většinově na výskyt a řešení složitých situací připraveny.

Mají podle Vašeho názoru děti potřebné znalosti, dovednosti a návyky potřebné ke zvládání potenciálních krizových situací?

 

Nemůže být pochyb o tom, že to není dobrá situace. Jak vidíte níže, více než 80 % lidí si myslí, že by zájmové sportovní spolky měly děti cíleně učit, jak různé krizové situace zvládat. Nemůže být toto velké procento dáno snahou kompenzovat tímto způsobem nečinnost státu či pasivitu a neznalost rodičů?  

Sportovní spolky, kluby atd., které pracují s dětmi a mládeží, by se podle Vašeho názoru do procesu zvládání krizových situací: 

 

Ano, většina sportovních klubů má skutečně jistý potenciál připravovat děti na úspěšné zvládání různých krizových situací. Díky sportu se dětem zlepšuje fyzická kondice, zrychluje rozhodování či zdokonaluje logické a taktické myšlení. Proto je možné v obecné rovině říct, že sportovní aktivity mohou v podstatě při dobrém vedení zvyšovat schopnost dětí řešit rozličné složité situace.



Ale spolky provozující branně technické sportovní disciplíny, mají ještě nespornou přidanou hodnotu, protože podstata a náplň těchto sportovních aktivit se případným konkrétním krizovým situacím podobá nejvíce a další výhodou je fakt, že tímto způsobem se děti učí zvládat složité situace přirozeně, často formou hry a zábavy.

Namítnete-li, že bezpečnostní politika státu nemůže být založená na schopnosti dětí řešit různé krize, budete mít jistě pravdu. Jasně, děti nemůžou bojovat v prvních liniích, obsluhovat těžkou vojenskou techniku či dělat odstřelovače. Když ale zvládnou zachránit samy sebe, kvalifikovaně pomoct při požáru, vytáhnout z vody kamarády, kteří vypadli z loďky, obsluhovat vysílačku, sestrojit a obsluhovat drony, s pomocí psů najít uvězněné v sutinách atd., atd., je to skvělé, a nejen pro ně a jejich blízké, nýbrž i pro stát, velmi potřebné a významné.  


Občané vědí, že děti nejsou schopné zvládat krizové situace, postarat se samy o sebe či pomoct svým blízkým a evidentně chtějí, aby se tento nelichotivý stav změnil k lepšímu. Necháme tuto kartu ležet, nebo ji zvedneme a začneme se snažit tuto jednoznačně vyjádřenou vůli veřejnosti uspokojovat?

Zdeněk Ertl



Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 62%
transparent.gif transparent.gif
Ne 19%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 19%
transparent.gif transparent.gif