Karel Světnička: Drahošovy ne-eskapády s StB?

KOMENTÁŘ

Pověstí kolem Jiřího Drahoše je hodně, ale stačí se důkladněji podívat na ty, co sám poskytl a porovnat je se srovnatelnými veřejně dostupnými skutečnostmi.

9. ledna 2018 - 07:00
Poprvé si šlo povšimnout neobvyklostí u Jiřího Drahoše, když vyjádřil obavu z internetu. Prý hrozí, že by mohl zmanipulovat volbu prezidenta. Jak si to vyložit? Má kromě falešných brýlý pro image snad také tak sportovního ducha, že se bál, že by tlupy kavárensko-sluníčkových pomatenců natolik manipulovali veřejností, že by volili jen jeho? Jako gorolisko (ślaski výraz pro horala na Jablunkovsku) by měl být tvrdý, tak by to určitě neměl mít strach z toho, že přes veškerý "úklid" dokumentace k jeho minulosti někde něco omylem "vypadne googlováním". Jde snad o strach vědce znajícího, že na internetu není nikdy jistota, že se vymazalo všechno a něco se někudy podaří najít?

Ano - internet označují Piráti jako svobodné moře informací. A když chci být hlavou svobodného, demokratického a právního státu, musím respektovat i svobodu práva na informace, a ne do světa vyhrožovat, že když o mně napíše někdo něco špatného, že si zjistí jeho počítačovou IP adresu a předá ji k trestnímu řízení. To se totiž stalo, když někdo vytáhl něco k němu o StB či o jiných "méně žádaných" aktivitách. Zřejmě chudák je tak silně schopným kandidátem, že nezná elementární základní pravidla pro definici pomluvy v souvislosti s volbou do veřejných funkcí, jak to vymezil svým judikátem Nejvyšší soud ČR před mnoha lety. Jde o neznalost jeho, jeho poradců nebo o totální slabost - "želé"? A takový slaboch by chtěl být "prvním občanem" této země?

Svoji slabost (předposr@nost) také jasně ukázal "pláčem" u premiéra, že zlé východní centrály (za totáče to byly centrály imperialistické a štvavé?) mu chtějí ohrozit jeho pachtění se. Odkudpak tak dobře ví o těch, "zrovna východních" centrálách? Že by mu v této věci něco našeptal tajemný vnitrácký spolek CTHH sestavovaný jejich soudružkou Romancovovou? Ne, ten tentokrát mlčí. Ti totiž čekají, jesti se nový ministr vnitra neprojeví zodpovědně k naším daním a nevyhodí je nebo nepošle dělat jinou , opravdu smysluplnou činnost hodnou jejich prebendám.


S Drahošem a StB lze věrohodně doložit jediné. Pravidelně aktivně za důstojníky StB docházel minimálně v roce 1984 a i možná počátkem roku 1985. Dále stejně tak aktivní docházku u důstojníků StB měl v roce 1988 a možná v prvních dnech roku 1989. Tedy StB v tom "lepším" tuzemském případě. Ono starší si pamatují, co bylo za nemožnost vyjet na západ za totality. Mladším z nás lze doporučit, aby se zeptali starších pamětníků v rodině. Všichni jsme byli v obrovské kleci, ze které se ven jen tak dostat nešlo. Jurovi Drahošovi z jablunkovské gorolie se to dařilo několikrát, navíc na neskutečně dlouhou dobu. Někteří méně znalí se snaží tvrdit, že jako vědec mohl. Jenže i přes komunistické "šílené" hospodářství jsme měli i tehdy hodně špičkových vědců. Dokonce na světové úrovni. Kam oni mohli cestovat do zahraničí? Natož pak na západ? Třeba takový profesor Wichterle by mohl ve svých pamětech vyprávět. Mohli leda tak do méně slušné spodní části zad nebo do Sovětského svazu - a tam také s omezením. Copak tedy vězí za tím, že zrovna Drahoš byl tím nejvyvolenějším...?


V souvislosti s prezidentskými volbami se nabízí zajímavé srovnání Drahoše s naším posledním československým a prvním českým prezidentem Václavem Havlem. Mnozí ctíme jeho památku a bádáme nad hloubkou jeho myšlenek. Zajímavé srovnání je, že v případě Václava Havla byl tento StBáky neustále pronásledován a neustále chodili za ním a také tento často šel za svou odvahu sedět do vězení. Za Drahošem StBáci nedocházeli, ale on aktivně docházel za nimi, takže v žádném vězení nebyl, naopak vyjížděl na dlouhodobé pobyty na západ. Paradoxně, když Václav Havel byl při posledním věznění usazen "do chládku", tak naopak do tepla Brazílie na dlouhý pobyt odcestoval Drahoš...

Ano, všichni slušní lidé, kteří ctí památku Václava Havla, jistě už mají vybraného slušného kandidáta pro tyto volby.

Poznámka: V nejbližší době bude uveřejněno hodnocení padělku(?) dokumentu k Drahošově minulosti, který má na svém profilu. Pro jistotu jsem si jej už stáhl, kdyby náhodou měl zmizet.

Karel Světnička
Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif