Petr Dufek: Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí

KOMENTÁŘ

Vzedmutí optimismu v závěru roku je pryč a nastupuje opět o něco skeptičtější očekávání ze strany podnikatelů i spotřebitelů.

27. ledna 2020 - 07:00
Podle zveřejněných ukazatelů důvěry z dílny statistického úřadu se nálada v české ekonomice v prvním měsíci letošního roku mírně zhoršila v průmyslu a také ve stavebnictví, kde se doposud držela na velmi vysokých hodnotách. Průmyslové firmy rovněž přehodnotily svá očekávání pro nejbližší kvartál směrem dolů.

Hlavním problémem už zdaleka není nedostatek zaměstnanců, ale nedostatečná poptávka. Zatímco necelých 23 % si stěžuje na nedostatek zaměstnanců, pro 41 % podniků je už hlavním problémem poptávka.

Naposledy tak významnou roli měla poptávka v roce 2015. Na opadnutí zájmu si přitom začínají více stěžovat i stavební firmy, nicméně stále vidí jako větší problém nedostatek zaměstnanců.Méně optimisticky vidí letošní rok i spotřebitelé, kteří se – nejspíše pod tlakem horších zpráv – více obávají zhoršení celkové ekonomické situace, nikoliv své vlastní.

Zhoršující se ukazatele důvěry korespondují s útlumem, který česká ekonomika v posledním půlroce prožívá. Ten se odehrává především v průmyslu, nicméně ušetřeny nebudou ani některá další odvětví. Přesto existuje velká šance, že jde jen o dílčí cyklické zpomalení, které je ve své podstatě dokonce i žádoucí.

Tento závěr podporuje i stále patrnější stabilizace ekonomik na západ od našich hranic. Předběžné výsledky indexů německých nákupních manažerů dopadly zase o něco lépe než minule, a to dokonce i v tamním průmyslu. Nejde sice o zásadní zlepšení, nicméně jde o další potvrzení očekávané stabilizace ekonomiky, která bude mít – sic se zpožděním – pozitivní dopad na vývoj tuzemského průmyslu.


Petr DufekAnketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif