- Pozornost přirozeně nejprve přitahují technologie související s vojenskými akcemi, k nimž se řadí hromadné řízení velkého počtu dronů. Pro srovnání uvádím, že na jedné přehlídce v ČLR ukázali dron s člověkem uvnitř a stovky dronů kolem něj. Ty pracovaly na povel dronu s člověkem a podle předem stanoveného programu. Nevím, jak je na tom NATO nebo RF.
- Díky vesmírným systémům jsou dnes karty hráčů známé. Na základě veřejně dostupných informací, včetně fake-news můžeme dojít k závěru, že již na Ukrajině směřujeme k válce bez lidí. Že nejslabším prvkem mnoha zbraňových systémů je člověk. Doba šíření z geostacionarni dráhy (tj. cca 40 tisíc km) 130 mili sekund, z dráhy 150 km nad Zemí je to 0,5 ms a z dráhy 500 km 1,67 ms. Pro paměť stačí znát, že rychlost světla 3x10 na 8 (m/s) = 300 (m/mikrosekundu).
- Ukrajinská armáda velmi aktivně využívá možností (prý) civilního Starlinku. Pro RF to znamená například, neopakovat situace krymské války v letech 1853-56. Tenkrát při obraně Sevastopolu na souši padli vynikající velitelé ruského námořnictva. Proč? Byla totiž ignorována varování o nutnosti zcela odlišné logistiky, nahrazení plachetnic parníky a přechodu z hladko-hlavňových zbraní na puškové.
- Nové technologie jsou stále dražší a brzo a rychle se zlevňují. Příkladem nechť slouží mobilní telefon. V něm máme to, co bylo nejprve vytvořeno pro strategické rakety a co představuje určitý druh crossoveru - jedinečné se stává cenově dostupným.
- Největší objevy, které byly učiněny ve vědě o vesmíru, nesouvisí s pilotovaným průzkumem vesmíru. Jsou to exoplanety, černé díry, gravitační vlny, půda z asteroidu a přistání na odvrácené straně Měsíce. Jsou to důkazy pravdivosti Koroljovových představ a skutečnosti, že počítačové technologie změnily vesmírné aktivity.
- Z uvedeného mála vyplývá, že důraz ve studiu, výzkumu a inovaci musí být kladen na zvýraznění, zpracování a pochopení. Jinými slovy: návrat k odpovědi na otázku, jak se podařilo SSSR proniknout do vesmíru? Nejprve Nikolaj Fedorov přišel s myšlenkou, že věda budoucnosti začne oživovat všechny lidi. Tato myšlenka dala podnět Ciolkovskému. Ten hledal odpověď na otázku, kde budou vzkříšení žít? Začal nejprve psát fantasy romány a poté formule. Pak vše skončilo v rukou učitelů. Perelmanova kniha Zábavný vesmír byla napsána v roce 1904. Popisuje lety na Mars, Venuši a Jupiter. Připomínám nedokončenou báseň Vladimira Majakovského Pátá internacionála z roku 1922 o dobytí vzdušného prostoru. Do třetice - film Let do vesmíru, který byl natočen v roce 1936.
Jan Campbell: Jak se mění svět a člověk
V kontextu ducha doby, víry, síly příběhu a změn zacházet s konceptem osobnosti jako s něčím zcela abstraktním a metafyzickým není správnou odpovědí.
Jiří Paroubek: Hoši, Fierlingera nechte spát….
Někteří členové Socdem a zj. tzv. „rozhořčená veřejnost“ budou prý 13.července, v den 134. nedožitých narozenin Zdeňka Fierlingera, protestovat na nádvoří Lidového domu v Praze, tedy pod okny současné předsedkyně Jany Maláčové.
Jan Campbell: Co čeká (staro)novou vládu (1)? Na prvním místě: americké zájmy
Pentagon oficiálně zastavil dodávky zbraní do Kyjeva, a to navzdory skutečnosti, že ozbrojené síly Ukrajiny jsou na pokraji kolapsu jak na frontě, tak v týlu. a prvním místě: americké zájmy.
![[title] [title]](https://www.prvnizpravy.cz/repository/profily/_antialias_4a7d7166-736f-11ee-a1c9-003048df98d0_76ec1726bde4f133c9f75d2345e43419.jpg)
Dušan Mišík: Zlodějské kauzy světa a demokracie
(aneb boj mravních hodnot poslankyně a výroková logika)
Nepřehlédněte

Mezirodová diplomacie? Co by bylo, kdyby neandertálci přežili
Jak by vypadal dnešní svět, kdyby neandertálci nezmizeli? Byli bychom v míru? Konkurenti? Nebo bychom žili bok po boku jako dvě rovnocenné formy člověka? Tato otázka je víc než sci-fi. Je to zrcadlo naší vlastní lidskosti.

Blackout v Česku a ostré vyjádření vojenského analytika Štefce
Podle vojenského analytika Jaroslava Štefce posloužil blackout ve Španělsku jako vzor reálné situace, která může nastat i u nás. A podle Štefce bez ohledu na „mluvící hlavy“, které nám tvrdí, jak dobře na tom jsme.
Nejčtenější

Východní Evropa v panice: Jak se EU připravuje na válku s Ruskem
Východní křídlo NATO oznámilo svou připravenost zaútočit na ruské území v případě agrese. Pro ně není otázkou zda, ale kdy.

Blackout v Česku a ostré vyjádření vojenského analytika Štefce
Podle vojenského analytika Jaroslava Štefce posloužil blackout ve Španělsku jako vzor reálné situace, která může nastat i u nás. A podle Štefce bez ohledu na „mluvící hlavy“, které nám tvrdí, jak dobře na tom jsme.

Rusové prorazili hranici na novém místě v Charkovské oblasti
Rusové prorazili hranici na novém místě v Charkovské oblasti a dobyli vesnici Melovoje poblíž Olchovatky.