Svátek má: Jaromír

Komentáře

Tereza Bernardová

místopředsedkyně NS-LEV 21

Kalousek jako Viki Cabadaj české politiky

Takzvaná důchodová reforma se nepovedla. Někteří z nás to věděli vlastně dříve, než vůbec vznikla, jiní na to přicházejí až dnes.


Jako například ministr financí Miroslav Kalousek, který se údajně chystá pootevřít dvířka fondového systému občanům nad 35 let nad původně stanovené datum, tedy i po konci tohoto měsíce. Je to však jen marná snaha tohoto Vikiho Cabadaje české politiky.

Nečasova vláda udělala pro podporu vlastní důchodové reformy všechno možné. Právě reklama v hlavní roli s jednou z ústředních postav z filmu Sněženky a machři se postupně stává exemplárním případem pro etiku v reklamě. A rozhodně to není míněno v pozitivním slova smyslu.

O druhý fondový pilíř prakticky nikdo nemá zájem. A rozhodně to není chyba politické opozice, jak poukazují někteří vládní politici. Strana LEV 21 netvrdí veřejnosti, že druhý pilíř po nových volbách do Poslanecké sněmovny zruší. Uvědomujeme si rizika takového kroku, a proto navrhujeme jiné řešení.

Budeme prosazovat změnu legislativy v tom smyslu, aby byla na začátku spoření jasně zaručena částka naspořená pojištěncem na konci pojištění, aby bylo stoprocentní zajištění spořené částky a aby zde byla možnost si na konci pojištění vybrat mezi jednorázovým výběrem či doživotně vyplácenou rentou. Ano, zvýší to náklady soukromých penzijních fondů, ale budoucí penzisté budou mít jistotu, že o své naspořené peníze nepřijdou.

Dokud bude některým českým politikům ležet na srdci spíše výdělek soukromých fondů, nežli základní jistoty pro občany – budoucí důchodce – bude se skutečná reforma penzí dělat jen těžko.

Tereza Bernardová