Jan Campbell: Krátce z Pekingu

KOMENTÁŘ

Probíhající olympijské hry v Pekingu, autorův poslední příspěvek na téma Pax AMERICANA versus Pax RF-ČLR.

8. února 2022 - 07:00
A na četné dotazy čtenářů a příznivců s prosbou napsat něco na téma čínské logiky, strategického myšlení a prediktivní dedukce a podobných, mně nutí modifikovat pracovní program. Tzv. náhodně obdržená informace na některá zmíněná témata mi umožní napsat příspěvek ke konci týdne. Dnes si dovoluji nabídnout k seznámení následující aktualitu:

1) Nedávno bylo vydané speciální číslo časopisu China Insight  (vydávané Informační kanceláří IDCPC) věnované Zimním olympijským hrám v Pekingu. Toto speciální číslo je poprvé zpracováno ve formě elektronické knihy, která simuluje efekt otáčení stránek. Kromě toho je možné si knihu prohlížet na počítačích i mobilech. Kniha je zajímává i tím, že se poprvé podařilo vložit krátká videa do online časopisu. Pro zájemce nabízím následující odkazy: Webová verze: http://www.bjreview.com/CHINA_INSIGHT_2022/ Verze e-knihy: https://book.yunzhan365.com/bxqxl/rxuc/mobile/index.html Verze ve formátu PDF: http://www.bjreview.com/2022pdf/China_Insight202201_w.pdf

2) Protože příspěvek Pax AMERICANA versus Pax RF-ČLR pojednával výlučně 16-tý podepsaný dokument (Společné prohlášení…) a neobsahoval žádná hospodářská data spojená s dohodami hospodářského charakteru, doplňuji krátce, že podle čínských celních údajů činil v roce 2021 obrat zahraničního obchodu mezi ČLR a RF 147 miliard USD, s USA 755 miliard USD. Celkový obrat zahraničního obchodu ČLR v roce 2021 činil více než 6 bilionů USD. Podíl RF na zahraničně-ekonomických zájmech ČLR je ve skutečnosti zanedbatelný, zatímco pro RF je ČLR druhým nejdůležitějším partnerem po EU. S pravděpodobností hraničící s jistotou vojensko-technické komplexní výrobky jsou téměř jediným ruským vývozem do ČLR z oblasti špičkových technologií. Jedinečné postavení RF v Eurasii dané historií a jeho přírodní zdroje jsou hlavním předmětem aspirací západních a východních partnerů RF.

Různé problémy s kořeny v historii i nedávné minulosti činí vztah mezi RF a ČLR v mnoha ohledech obtížným. Za to ve vztahu obou vůdců funguje osobní chemie výborně. Proto oba vystupují jako tvrdí vůdci, navzájem se oceňují za to, co dokázali a společně z Pekingu vzkázali: Jsme proti jakémukoliv rozšíření NATO.  Západ se tak ocitl v obtížné pozici. Musí bránit své hodnoty před globální ofenzivou páru RF-ČLR strategií, kterou k tomu zvolil. Ta je zcela odlišná od té, kterou krátce popíši příště. Západní strategie může totiž vést k dalšímu překvapení, které nevylučuje ani ruský akademik Arťom Lukin: Pokud USA budou pokračovat ve své současné politice dvojího zadržování vůči Rusku i Číně, neexistují žádné zjevné hranice, jak daleko a hluboko by se čínsko-ruská aliance mohla rozvíjet v budoucnu.

To by si měli uvědomit vládnoucí politici USA, EU a Ukrajiny, včetně ministra zahraničí ČR, který se může vrátit z návštěvy Ukrajiny ještě více odhodlaný pomáhat tonoucímu. Tím je šéf ukrajinské diplomacie Kuleba. Ten vyzval ze strachu a rozhodnutí NATO nebojovat na Ukrajině, abychom nevěřili apokalyptickým předpovědím západních médií. Fox News citovala předsedu sboru náčelníků štábů americké armády generála Marka Milleyho: pokud Rusko napadne Ukrajinu, může být ukrajinské hlavní město obsazeno do 72 hodin. Agentura Reuters již sečetla mrtvé. A Kuleba tvrdí, že nepřítel je ten, kdo by se měl bát nás, ne my jeho. Oba ministři, náčelník štábů a Reuters zapomněli: Neuznáš-li svou chybu, děláš další chybu.



3) Zimní olympijské hry v Pekingu podobně jako návštěva, jednání prezidentů Putina a Si a výsledky podepsaných dokumentů budou hodnoceny v USA, EU a předpokládám i v ČR. Protože očekávám zveřejnění standartních hodnocení z pozice západního myšlení, pokusím se hodnocení rozšířit o kratší vysvětlení s pomocí konceptu vítězné strategie. Tu symbolizuje dramatická zápletka smrtelného rizika, kterou lze v českém jazyce nazvat šlápnutí na tygří ocas. A také strategie harmonie, včetně její aplikace v manželství. Ta obsahuje předpoklad zvolení a použití vítězné strategie. A pravděpodobně jako třetí se zmíním o následcích harmonie jako optimálního modus vivendi pro svět konkurence ve smyslu prezidenta Si.

Pro přípravu k lepšímu pochopení uvedené problematiky doporučuji znajícím ruštinu seznámit se s vědeckou prací A. A. Krušinského z Institutu Dálného východu RAV. Философские науки - 7/2018 Philosophical Sciences - 7/2018, Стратагемная рациональность традиционного Китая, А.А. Крушинский, Институт Дальнего Востока РАН, Москва, Россия, DOI: 10.30727/0235-1188-2018-7-38-50. Jako další k doporučení se mi jeví rčení, které původně odkazovalo na dobré vzájemné porozumění mezi panovníkem a ministrem, později se užívalo k popisu harmonického vztahu mezi blízkými přáteli, či mezi manželem a manželkou, v obou případech ve smyslu - prostředí vhodné pro růst a rozvoj. Rčení zní: jako ryba, která našla vodu. A do třetice: Cesta středu (中庸). Dílo bylo nejdříve kapitolou v konfuciánském textu Kniha obřadů, později bylo považováno za jednu ze čtyř hlavních konfuciánských kánonů. Překládá se také jako Nauka rovnováhy, Nauka středu, Střední cesta, nebo Nauka harmonie. Z Cesty středu, pochází mj. rčení 半途而廢 (bàn tú ér fèi), v doslovném překladu vzdát to v půlce. Jinými slovy: nechat něco nedokončeno. Tento zlozvyk je typický současné době. Proto problémy, pocit marnosti a strach se kumulují. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 18%
transparent.gif transparent.gif
Ne 65%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif