Svátek má: Ondřej

Komentáře

Jan Skopeček

politik (ODS)

Likvidační tažení vlády a odborů proti živnostníkům pokračuje

Premiér Sobotka navrhuje zvýšit povinné odvody na zdravotní pojištění našim živnostníkům, čímž jim chce zasadit další ránu v řade.

Zvýšení odvodů na účet živnostníků může chtít pouze ten, který si přeje rozšíření front na úřadech práce. Tam totiž řada živnostníků po realizaci těchto podnikání nepřátelských opatření skončí.

Premiér Sobotka by měl méně naslouchat zdivočelým odborům, které neakceptovatelně zesilují nepřátelskou rétoriku vůči podnikání, a více se bavit s podnikateli samotnými. Jistě by mu vysvětlili, že srovnávání odvodů zaměstnanců a živnostníků je absurdní. Aby živnostník vydělal stejných 25 tisíc Kč jako zaměstnanec, musí na sebe převzít podnikatelské riziko, musí si za své peníze pořídit výrobní a pracovní prostředky, není pod ochranou zákoníku práce. Dovolit si být nemocný často ani nemůže. Ostatně zástupci podnikatelů na datech největších zdravotních pojišťoven ukázali, že do zdravotního systému více přispívají, než z něj čerpají. Naše společnost a ekonomika potřebují jak živnostníky, tak zaměstnance. Vytvářet mezi nimi příkopy a pocity závisti je krátkozraké.

Současná vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL už stačila omezit živnostníkům výdajové paušály, uvalit další byrokracii v podobě kontrolního hlášení k DPH, chystá se zavést registrační pokladny. Všechny tyto kroky znamenají pro živnostníky vyšší náklady a zhoršení podnikatelského prostředí. ODS bude bránit přijetí i posledního nápadu jak živnostníkům uškodit. 

Jan Skopeček