Eduard Chmelár: Malá britská lekce z politické kultury

KOMENTÁŘ

Jen jedna kratičká poznámka. Poražený britský premiér Rishi Sunak poblahopřál svému rivalovi Keiru Starmerovi k vítězství ve volbách, popsal ho jako slušného člověka s odhodláním pro veřejnou službu a dodal, že si ho váží

6. července 2024 - 07:00

Slova, která znějí v naší politické kultuře jako sci-fi. Porovnejte si to s realitou na Slovensku: Michal Šimečka oznámil Robertu Ficovi po volbách, že mu odmítá dát standardních sto dní klidu a bude mu házet klacky pod nohy.

Víte, politická kultura se nedá naučit. Tu si musí společnost dlouhodobě vypěstovat. K úctě k demokracii patří také úcta k protivníkovi. Tady nejde jen o to, že mladý Šimečka není takový formát, aby si dokázal vážit politického soupeře. My nemáme vypěstované ani takové zvyky, že lídr po prohraných volbách automaticky odstupuje z funkce, aby jednak umožnil revitalizaci své strany a aby se politický spor nestal zbytečně osobním. 

U nás stále platí – já jsem si tu stranu založil a já si ji i zničím. A to se týká téměř všech. Jak moc by slovenská politika a slovenský parlamentarismus potřebovaly trochu toho britského gentlemanství, noblesy a respektu k demokratickým pravidlům..

Eduard Chmelár


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?