Václav Klaus: Nejen o Zemi živitelce

GLOSA

Původně jsem předpokládal, že se v dnešní glose podělím se svými zážitky z každoročního setkání zemědělců a veřejnosti na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích.

27. srpna 2022 - 07:00
A že touto formou přetisknu svůj proslov ze zahájení výstavy. Mé krátké vystoupení – mezi devíti řečníky – je ale k přečtení na mých webových stránkách (www.klaus.cz). Největší pozornost z něho vzbudil můj výrok, že za zvyšování cen potravin nemohou zemědělci. Neřekl jsem to kvůli tomu, aby mi bylo zatleskáno, ale proto, že je to pravda. I ceny potravin jsou obětí inflace.

Běžný návštěvník slavnostního zahájení, včetně mne, který seděl na pódiu mezi dalšími řečníky, očekával, že „vláda“ při této výjimečné příležitosti něco řekne. Bohužel neřekla. Ani předseda vlády, který jako jediný své vystoupení četl a bylo více než zřejmé, že četl cizí, nikoli svá slova, a ani ministr zemědělství neřekli nic relevantního. Posluchači však na jejich slova čekali. I kvůli tomu do Budějovic přijeli. Ministr zemědělství jenom poděkoval za letošní dobré počasí a při obědě, který každoročně pořádá (a vždy je to diskusní oběd), jen popřál dobrou chuť. Prvně žádná diskuse při tomto obědě nebyla. Vystoupení předsedy vlády radši nebudu komentovat.

Jinak je zřejmé – z desítek rozhovorů na výstavišti – že se zemědělci obávají, že se dostávají do „červených čísel“, že náklady přesahují jejich odvahu zvýšit ceny a že něco čekali. Jedině prezident republiky a exprezident promluvili o vině zelené ideologie Evropské unie a jejím Green Dealu, vláda ani slovo.

Teď ještě „standardní“ páteční glosy. Podle předsedy Rady vysokých škol prý vysoké školy zvažují, že kvůli cenám energií přejdou na výuku na dálku. To je šílený nápad. Jestli si myslí, že je na dálku možné něco naučit, pak se strašně mýlí. I z komunismu víme, že rozdíl mezi standardním studentem a „dálkařem“ byl veliký.



Máme nejvyšší inflaci, jakou kdokoli žijící u nás mohl na vlastní kůži zažít. Přesto se jakýsi PAQ Research (v čele s velmi podivným módním sociologem Danielem Prokopem) diví, že „každá třetí rodina s dětmi vůbec nic neušetří“. To, že jim to jejich „průzkum“ ukázal, je nikoli překvapivé. Překvapivé je, že se tomu sociologové diví. Normální rodina eventuálně spoří, než si pořídí děti, a podruhé, když už si děti vydělávají samy. To ukazují všechny sociologické učebnice. Stejně tak je úžasný jejich vývod, že „největší pokles ekonomické pohody sledujeme mezi samostatně žijícími důchodci“. Ale hlavně si u nich máte zadat (a dobře zaplatit) nějaký takový průzkum. Tentokráte to udělal Český rozhlas.

Jede-li člověk kamkoli po Evropě, všimne si, kolik tam pracuje cizinců, tedy ne-Italů, ne-Němců, ne-Francouzů. A pořád si myslíme, že je to u nás trochu jinak. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že u nás na konci července pracovalo 767 tisíc pracovníků ze zahraničí. To je skoro 15 % všech pracujících v ČR. Já to jako malé číslo nevidím. Mimochodem, Ukrajinců je skoro 250 tisíc, to znamená jedna třetina. Měli bychom si být čísel tohoto typu vědomi.

Václav Klaus


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 71%
transparent.gif transparent.gif
Ne 15%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif