Miloš Vystrčil: Novelu daňového řádu odmítáme

KOMENTÁŘ

Senátorský klub ODS nepodporuje novelu daňového řádu.

26. dubna 2018 - 07:00
Původní podobu evropské směrnice si totiž ministerstvo financí při transpozici účelově upravilo a návrh je v této podobě pro občanskodemokratické senátory nepřijatelný.

Předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil se nejprve pozastavil nad neúčastí ministrů na jednání Senátu: „Vláda místo toho, aby dělala svoji práci, raději jezdí po krajích a dělá předvolební kampaň.“ Místopředseda ODS upozornil i na úskalí nového daňového řádu: „Původně se mělo jednat jen o transpozici evropské směrnice, která měla dva cíle: zamezit praní špinavých peněz a financování terorismu. Ministerstvo financí ale pojalo transpozici této směrnice velice extenzivně a účelově. Výsledkem je to, že každý správce daně by se v případě přijetí zákona mohl tázat na citlivé údaje daňových poplatníků. Pokud to řeknu s jistou nadsázkou, tak jakákoliv obec, ty jsou také správci daně, by pak mohla třeba u bankovních ústavů zjišťovat, kolik má který občan na účtu peněz, s kým obchoduje, nebo jaké má dluhy. To naprosto odmítáme a zasadíme se o zamítnutí návrhu zákona, a pokud se nám toto nepodaří, podpoříme alespoň pozměňující návrh, který toto dotazování umožní pouze prostřednictvím generálního finančního ředitelství.“

K novele zákona o sociálních službách se vyjádřila senátorka Daniela Filipiová: „Původní návrh kolegy Plačka byl opravdu rozsáhlý a takový rozsah novely zákona podle mého názoru přísluší spíše ministerstvu než horní komoře. Proto jsem ráda, že prostřednictvím komplexního pozměňovacího návrhu došlo k jeho redukci. V nynější podobě se návrh zabývá v podstatě jen navýšením příspěvků pro lidi, kteří jsou ve 4. stupni závislosti na pomoci dalších osob a zároveň jsou v domácí péči. Původní příspěvek, který je o málo vyšší než 13 000 Kč, by se měl zvýšit na 19 tisíc korun. Takový návrh jednoznačně podporuji, asistenti odvádějí opravdu náročnou práci a zvýšení finančních příspěvků pro ně je tedy naprosto na místě.“

„Poslední dobou se nám zde objevil takový nešvar, a tím je schvalování zákonů v Poslanecké sněmovně ve zrychleném čtení. Ve zrychleném čtení se měl původně schvalovat i velice složitý a komplikovaný zákon o GDPR. Obecně lze říct, že kvalita takto složitých zákonů schválených ve zrychleném čtení není nijak valná, a o to více času nám zabere jejich projednávání v Senátu,“ uzavřel místopředseda Senátu Jaroslav Kubera.



Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?