Kateřina Konečná: Okurková sezóna se nekoná

KOMENTÁŘ

16. srpna 2016 - 07:00

Přestože léto máme často tendenci vnímat jako okurkovou sezonu, neznamená to, že svět zůstane po dva měsíce neměnný a statický. Dynamika chodu světa je neúprosná a jenom za prvních pár dní nového srpnového měsíce se stalo několik významných událostí, které mohly uniknout oku jinak velmi bedlivého čtenáře.

Rozhodla jsem se tedy poukázat na pár srpnových událostí, které mají globální dopad, a bylo by chybou, kdybychom se jim nevěnovali.

Nemocnice stále pod palbou

Nemocnice v Sýrii má za sebou nejhorší týden od počátku konfliktu. Během jediného týdne bylo bombardováno šest nemocnic ve městě a v okolí Aleppa, včetně dalších tří útoků na nemocnice ve východní části města, ke kterým došlo během 24 hodin. Pět z těchto nemocnic přitom již bylo v minulosti bombardováno. Mnoho pacientů bylo zabito a 300 000 lidí je v Aleppu uvězněno bez zdravotní péče. Od počátku tohoto konfliktu bylo provedeno 373 útoků na 265 zdravotnických zařízení a 750 lidí ze zdravotnického personálu bylo zabito.

OSN přitom prohlásila, že je potřeba vyhlásit okamžité dočasné příměří, jelikož je nezbytné opravit elektrické a vodní sítě a až dva miliony lidí jsou bez základních potřeb. Současně je Aleppo již čtyři dny bez vody, zatímco venkovní teplota dosahuje až 40 °C. OSN varuje, že pokud se toto nenapraví, znamená to nedozírné následky pro 250 000 civilistů, kteří se v oblasti nacházejí...

Konec jedné éry

Sázet v Jižní Africe po pádu apartheidu na to, kdo vyhraje volby, bylo skutečně velmi nezáživnou činností. Africký národní kongres (ANC) vyhrával všechny volby a Nelson Mandela, jakožto faktický ale i ideový vůdce mohl mít radost. ANC však nyní poprvé od pádu apartheidu vůbec někde prohrál ve volbách (konkrétně ve třech velkých městech ve volbách komunálních, kde po téměř čtvrt století neotřesitelné převahy v jihoafrické politice předává žezlo jiné straně). Dlouhodobě se totiž ukazovalo, že strana se kromě prosazování myšlenek Madiby (Nelsona Mandely) věnuje ve velkém také korupci.

Jihoafričané byli již frustrováni současnou politikou, což jenom podporovala ekonomická stagnace země. V JAR je až 25% nezaměstnanost a panuje v ní zmiňovaná korupce, do které je údajně zapojen sám prezident. Země se navíc z období apartheidu plně nevzpamatovala. Stále je zde možno vidět bohaté a bezpečné rezidence, kde bydlí většinově běloši, a nebezpečné a špinavé slumy, ve kterých se tísní černoši tak, jak tomu bylo před čtvrt stoletím!

Panama Papers

Stiglitz a Pieth, renomovaní ekonomové, jež byli členy komise, která měla vyšetřit korupční kauzu tzv. Panama Papers, prohlásili, že rezignují. A to z důvodu, že komise postrádá transparentnost, jelikož se panamská vláda vměšuje do jejich fungování. Pieth prohlásil, že mu bylo úředníky oznámeno, že budou mít finální slovo na rozhodnutí, jestli vůbec zveřejnit výsledky komise, která byla ustanovena právě na vyšetření skandálu daňových úniků. Tato sedmičlenná komise byla založena panamskou vládou v dubnu 2016 za účelem zlepšení transparentnosti těchto šetření.

Přestože si přejeme žít ve světě klidu, míru a fair play, nejsme, zdá se, stále na zcela správné cestě. Cynicky bychom sice mohli prohlásit, že není překvapivé, že ve válce umírají civilisté a jsou ničeny nemocnice, že vlády tutlají svá selhání a že naděje jedné africké země na prosperitu byly udusány kvůli korupci, ale také bychom už mohli být mnohem dále. Za válkou, korupcí a daňovými úniky jsou stále vidět zájmy těch, kterým nezáleží a nikdy nezáleželo na osudu lidstva. Těch, kteří myslí jen a jen na svůj profit a doufají, že až se tato pravda vyjeví, budeme se všichni dívat na druhou stranu. Já tak však učinit nehodlám a jsem přesvědčena, že laskavý čtenář se ke mně přidá.


Kateřina Konečná


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 18%
transparent.gif transparent.gif
Ne 64%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 18%
transparent.gif transparent.gif