Jiří Valenta: Povolební šarády na voliče v Plzeňském kraji

KOMENTÁŘ

Volby do zastupitelstev krajů skončily teprve nedávno, ale již nyní se začíná ukazovat, jak to myslely některé kandidující partaje a hnutí ve svých předvolebních proklamacích s občany vážně.

28. listopadu 2020 - 07:00
A Plzeňský kraj není bohužel, ve smyslu „utahování voličů na vařené nudli“, rozhodně tím učebnicovým příkladem hodným k následování!
    
Po „efektivním vygumování“ zástupců opozičních stran z výborů zastupitelstva, a to bez ohledu na fakt, že vládnoucí koalice ODS/TOP 09, Pirátů a STAN disponuje pouze křehkou hlasovací většinou, se objevil další nepřehlédnutelný lapsus. A tím je gigantická a časově rozhodně nezvladatelná kumulace veřejných funkcí některými nově zvolenými představiteli regionu.
    
Začněme funkcí hejtmanky. Tou byla zvolena Ilona Mauritzová z ODS, která je nyní nejen poslankyní, ale ve sněmovně je obdařena i postem místopředsedkyně Výboru pro životní prostředí. Jen pro zajímavost, tyto tři funkce obnášejí, po zákonném krácení, odměnu z veřejných prostředků přesahující sto padesát tisíc Kč, samozřejmě bez započítání poslaneckých náhrad. Hejtmanka na můj dotaz, položený na ustavujícím jednání zastupitelstva, týkající se této kumulace funkcí, neodpověděla. V médiích se ale později vyjádřila, že necelý rok do konání sněmovních voleb, ve kterých již prý kandidovat nebude, ve sněmovně setrvá.
(Etický kodex ZPK, čl. 5 – Výkon funkce: Zastupitel vykonává pouze jednu veřejnou funkci jako uvolněnou, za níž je poskytována odměna z veřejných prostředků.  V případě výkonu více uvolněných funkcí učiní zastupitel neodkladně, nejpozději však do 3 měsíců od vzniku tohoto stavu, kroky k jeho odstranění. Uvolněnou veřejnou funkcí se rozumí veřejná funkce uvolněného člena orgánů Plzeňského kraje, uvolněného člena orgánů zastupitelstva města či obce, poslance Parlamentu ČR a senátora Parlamentu ČR.
    
Co mne v celé této věci ohromilo snad ještě více bylo vyjádření nového náměstka pro oblast sociálních věcí „Piráta“ Rudolfa Špotáka, který se bezelstně médiím svěřil, že „je mile překvapen, že hejtmanka hodila Sněmovnu na druhou kolej“. Příslušnou a jistě „pozitivní“ reakci kolegů zákonodárců ODS a České pirátské strany si samozřejmě budu ve sněmovně ověřovat!
     
Také je nutno v tomto ohledu podotknout, že citovaný etický kodex spolupodepsal v roce 2018 i nynější hlavní povolební vyjednávač ODS a další famózní sběratel veřejných funkcí, primátor Plzně, poslanec a předseda sněmovního Podvýboru pro kulturu (aj.) Martin Baxa.
    
Ostatně ODS má v propojování veřejných funkcí dlouholetého „koníčka“. Čela kandidátních listin se u ní v průběhu času prakticky moc nemění, ať už se konají volby jakékoliv. A dnes se má situace tak, že v pořadí další čtyři kandidáti ODS do sněmovny v roce 2017 nemohou prý exponovanou hejtmanku, pro vlastní zaneprázdnění, nahradit. Ať už se jedná o exprimátora Plzně a asistenta senátora Aschenbrennera Jiřího Šnebergera, senátory Vilímce a Karpíška, nebo náměstka primátora Plzně Pavla Šindeláře.
    
Jiní, jako například starosta Klatov Salvetr, či senátor a starosta Vejprnic Karpíšek problém kumulace funkcí ale vyřešili pro veřejnost velice „elegantně“. Získané posty krajských náměstků budou vykonávat tzv. neuvolněně, tedy zjednodušeně nikoliv na plný úvazek. Zejména u pana senátora je to totiž velice výhodné, neboť pro něj stanovená odměna 72 tis. Kč nebude dále nejspíše již nikterak krácena. Kdyby totiž funkci náměstka vykonával na další plný úvazek, musel by si odpočítat z částky určené na odměnu, která činí 117 tis. Kč, plných 60 procent. Takto může být ve své práci pro kraj „jen někdy“ a za obdobnou odměnu, jako kdyby ji vykonával tzv. zcela uvolněn. „Vlk se tedy v Plzeňském kraji nažral a koza zůstala celá!“
     


Pro objektivitu je ale nutno dodat, že i pro další členy nové krajské koalice je vše vlastně “morální a v pořádku“! U zástupců STAN, v čele s přeběhlým exhejtmanem Bernardem, mne to nepřekvapuje, ale zejména u „Pirátů„ jsem razantní změnou jejich dříve zásadového postoje poměrně rozčarován. Příslušnou novelu zákona, redukující odměny za druhou a každou další uvolněnou veřejnou funkci u poslanců, senátorů či členů vlády, spojenou s principem, že klesne motivace některých šibalů v honbě za nezaslouženým profitem, nejenže iniciovali, ale i všichni ve sněmovně odhlasovali. Ukazuje se však, že dvě náměstkovská křesla získaná v Plzeňském kraji jsou pro ně asi ještě o něco sladším soustem než ta, tolik jimi proklamovaná, morálka!

Jiří Valenta


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?