Svátek má: Barbora

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Přísliby exministra Babiše patrně neplatí

A jsme tam, kde jsme byli. Tripartita se v pondělí neshodla na navýšení minimální mzdy o 1 200 Kč v příštím roce.

Pro Svaz průmyslu a dopravy je navrhované zvýšení příliš vysoké, odboráři naopak požadují navýšení větší. Přestože exministr Babiš zvýšení mezd přislíbil, jeho nástupce toto neprosazuje. Co tedy můžeme čekat? Patrně opět dohady mezi vládními představiteli. Premiér Sobotka vzhledem k neshodě mezi odboráři a Svazem průmyslu a dopravy sdělil, že v takovémto případě rozhodne vláda.

V současné době minimální mzdu má 3,6 % zaměstnanců. Při tendenci zvyšování cen např. u potravin a energií je samozřejmě pochopitelné, že lidé mají problém s takovýmito financemi vyžít. Odmítání diskusí o případném navýšení minimální mzdy ministrem Pilným je varujícím momentem pro všechny zúčastněné, stejně jako jeho arogantní vyjádření ke stavu důchodového systému.

Máme za to, že lidé mají nárok za dobře odvedenou práci na adekvátní mzdu a senioři, kteří po celý život pracovali, na optimální zvýšení důchodů vzhledem k současnému stavu cenové politiky v České republice. KSČM se dlouhodobě zasazuje o narovnání jak minimální mzdy, tak i výše důchodů a je to i jedním z hlavních bodů našeho volebního programu pro nadcházející parlamentní volby.  

Miloslava Vostrá