Jan Bureš: Průmysl drží českou ekonomiku nad vodou, pomůže ECB českým dluhopisům?

KOMENTÁŘ

Lednová průmyslová výroba v Česku potvrdila pozitivní očekávání a meziročně vzrostla o 0,9%.

13. března 2021 - 07:00
To jenom potvrzuje signál vyslaný podnikatelskými náladami ukazující na odolnost průmyslu vůči třetím a dalším vlnám pandemie COVID 19. Březnové indexy PMI znovu ukázaly v Česku i v eurozóně velmi rychlý růst zakázek a výrobu brzdily spíš zpožďující se a zdražující subdodávky. Dnešní tvrdá čísla o zakázkách nevyznívají tak pozitivně (-5,4% meziročně), svojí roli však hraje zejména u domácích zakázek výrazná srovnávací základna. Daří se zejména výrobcům kovů a chemickému průmyslu, na druhou stranu v defenzivě zůstávají výrobci potravin, zejména pak nápojů. I přes pozitivní výkon průmyslu, však ekonomiku budou i nadále na začátku roku dusit slabé služby a mallobchod...těžce zkoušený třetí a čtvrtou vlnou pandemie. Se skutečným startem oživení proto počítáme až ke konci druhého kvartálu.

Velice opatrná v sázkách na blížící se oživení také nadále zůstává i Evropská centrální banka. I když včera Christine Lagardeová mluvila o vyšší inflaci, nenechala nikoho na pochybách, že se jedná jen o tento rok a na vině jsou vyšší ceny energií a ne ekonomikou tažená jádrová inflace. I proto ji znervóznil poslední růst výnosů na dluhopisových trzích, který je podle ECB předčasný a nežádoucí. A i proto se Christine Lagardeová zavázala zrychlit nákup vládních dluhopisů v rámci pandemického programu PEPP, kde ECB může nakupovat dluhopisy všech členských zemí včetně Řecka.



Nákupy by podle Lagardeové měly být “výrazně vyšší” než v prvních měsících roku 2021. Eurové dluhopisy v reakci okamžitě posílily a jejich výnosy poklesly - na -0,34 % u německého desetiletého a na 0,6 % u italského desetiletého dluhopisu. I když Česko není součástí eurozóny, výraznější nákupy ECB se mohou pozitivně odrazit i na českém dluhopisovém trhu. Když začne ECB aktivněji “vysávat” dluhopisy z eurového trhu, může ve finále vzrůst poptávka zahraničních investorů po výše úročených českých dluhopisech. To by se české vládě bezesporu hodilo - protože tento rok plánuje hospodařit s jedním z nejvyšších schodků v Evropě (okolo 9 % HDP) a na trzích si bude muset půjčit až 700 miliard korun (přes 12 % HDP). To je na relativně málo likvidním českém dluhopisovém trhu znát a výnosy v posledních týdnech raketově vzrostly - přibližně o 60 bps na 1,83 %, což jsou nejvyšší úrovně od poloviny roku 2019. Vyšší poptávka zahraničních kupců by tak českému ministerstvu financí přišla bezesporu vhod.

Jan Bureš



Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 18%
transparent.gif transparent.gif
Ne 64%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 18%
transparent.gif transparent.gif