Ivan Hoffman: Respektovaní podvodníci a škodlivá pravda

KOMENTÁŘ

Celý svět si myslí, že stav biologické rozmanitosti se katastrofálně zhoršuje a populace obratlovců poklesly od roku 1970 o hrozivých 69%!

12. srpna 2024 - 07:00

Autoři alarmujících článků o tom, jak zvířátkům ubližuje homo sapiens, odkazují na populární ukazatel biodiverzity, Living Planet Index (LPI), založený na konci minulého století Světovým fondem na ochranu přírody (WWF).

Jak však ukazuje nedávná studie vědců z české Karlovy univerzity, data, ze kterých index LPI čerpá, pokles obratlovců neukazují. Prezentovaná katastrofa je důsledkem chybné metodiky. Jinak řečeno, člověk není takový barbar, za jakého ho považuje WWF, Londýnská zoologická společnost nebo seriál Netflixu Naše planeta.

Jeden z autorů studie, kritizující zavádějící index, ekolog a biolog David Storch, se domnívá, že index není zkreslen chybami náhodou: „Autoři nutně potřebovali index, který klesá.“ Zachraňovat obratlovce, kterým se dnes, na rozdíl od minulosti, docela daří , by vypadalo podivně. Aby milovníci zvířat získávali granty, dotace a příspěvky od veřejnosti, graf musí jasně dokázat, že zvířátkům jde o život.

Pokud populární organizace milují obratlovce natolik, že kvůli nim riskují odborný kredit a překrucují skutečnost, tedy podvádějí veřejnost, jakou motivaci mají jejich kolegové, ekologové a biologové, kteří je usvědčují ze lži? David Storch (v rozhovoru pro Seznam) říká: „Ten index je prostě k ničemu a já opravdu nevím, na co je dobré tvrdit, že ubyly dvě třetiny obratlovců, pokud data nic takového neukazují. Myslím si, že je lepší vidět, že situace ještě není tak špatná.

Kdyby ubyly dvě třetiny, kdekdo si řekne, že už je to ztraceno a nemá cenu usilovat. Ve skutečnosti to však tak hrozné není, což je pozitivní pro ochranu přírody, protože z toho vyplývá, že kdeco se ještě zachránit dá.“

I vědci, kteří usvědčují své kolegy z manipulace, mají dobrý úmysl. A jsou zvědaví, jak bude vypadat nadcházející Living Planet Index. Bude křivka kvůli marketingu nadále klesat? Z toho, že se s autory nežádoucí pravdy nikdo z respektovaných podvodníků nebaví, to tak vypadá. Nepohodlné odhalení nikdo nezpochybňuje, ale ani necituje. Bude to jako s tím špenátem, u kterého se sice převalilo, že kdysi došlo k chybě za desetinnou čárkou, ale většina lidí stále věří, že je špenát samé železo.

Příběh s živočichy, kteří kvůli byznysu masivně hynou na grafu, je jen dalším z dlouhé série příkladů, kdy vědci prezentují na místo škodlivé pravdy užitečnou nepravdu. Dá se vědcům věřit? Nebo jak poznáme, kterým vědcům se dá věřit a kterým ne? Jisté je, že vědec ztrácí aureolu arbitra ve sporu mezi laiky. Když se řekne „vědci zjistili“, nanucují se otázky: Kteří vědci? Za čí peníze? Kdo z toho bude mít prospěch? Koho to poškodí?

Se škodlivou pravdou, že se biodiverzita v posledních desetiletích nezhoršila, se člověk naučí žít. Kdo má rád zvířata, nezanevře na ně pro podvodný graf aktivistů. WWF si možná vymyslí jiný populární index. Ten špenát, kterým mi znechutili dětství, ale vědcům neodpustím!

Ivan Hoffman


Anketa

Získal podle vás Jozef Síkela v nové Evropské komisi pro Česko silné portfolio?

Ano 11%
transparent.gif transparent.gif
Ne 77%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 12%
transparent.gif transparent.gif