Svátek má: Jitka

Komentáře

Petr Fiala.

předseda vlády České republiky

Snížit DPH a zrušit silniční daň. Rozumné návrhy vláda odmítá

Vláda dnes zamítla návrhy občanských demokratů na snížení sazeb DPH na 19 % a 14 % a zrušení silniční daně. Jedná se přitom o opatření, která by přímo podpořila ekonomický růst.

K zvýšení DPH došlo proto, aby mohla být financována penzijní reforma. Levice ale reformu důchodů odmítla, zrušila druhý pilíř, aniž by přišla s alternativou. K vyšším sazbám DPH tedy není důvod, ekonomika navíc roste, daně je potřeba snižovat. Vláda nadále zbytečně vytahuje peníze z kapes lidí, aby mohla neodpovědně utrácet.
 
ODS ve svém programu slíbila rušení zbytečných daní, tedy takových, na kterých stát vybere jen málo, jsou navíc často spojeny s náročnou administrativou a občany zbytečně šikanují. Po návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitosti chtějí občanští demokraté zrušit i silniční daň. Provoz auta je již zdaněn spotřební daní, dálniční známkou, mýtem. Není tedy důvod chtít další poplatky. Výběr silniční daně je navíc spojen s přebujelou byrokracií: stát potřebuje 600 úředníků, ti stojí ročně 400 milionů korun, do státní kasy přitom přiteče jen 5 miliard korun. Stačí, aby vláda přestala plýtvat: vždyť jen letos utratí na provozních výdajích o 10,5 miliardy více.
 
Chceme zjednodušit daňový systém a usnadnit život pracovitým lidem. Levicová vláda se chová neodpovědně, když odmítá rozumné návrhy jenom proto, že s nimi přichází opozice.

Petr Fiala.
 

Koho byste zvolili za prezidenta České republiky?