Irena Ryšánková: Stále se hledá Nemo. Pardon, premiér.

KOMENTÁŘ

Tedy, ne, že bychom neměli žádného… Máme Jiřího Rusnoka. A potom taky ne-tak-docela-premiéra Sobotku. Tomu, že jej prezident Zeman nechce jmenovat teď hned a okamžitě, se moc nedivím.

12. ledna 2014 - 07:00

Navzdory koaliční smlouvě to na klenoucí se duhu mezi koaličními partnery nevypadá. Stabilitu vlády neurčuje podpis koaliční smlouvy, ale hlasování poslanců nad konkrétními verzemi zákonů. Samotnému Sobotkovi se po tiskové konferenci po podpisu koaliční dohody  - stylově svázané v igelitových deskách – jejíž tématem byly hlavně ekologické investice Agrofertu, udělalo špatně. Jeho voličům ještě hůř.

Na sociálních sítích je zmatené ticho. Ti, kteří mají rádi Sobotku a hlavně Dienstbiera, jsou v šoku ze složení vlády, z vyjednaného kompromisu (maximum možného z programu sociální demokracie) a z toho, že ve vládě není žádná žena. Ovšem je v ní katolický kněz.  Ti, kterým je Sobotka lhostejný, vyčkávají. Ti, kteří Sobotku nemusí,  se tiše smějí a vyčkávají též. V české politice platí už dlouho,  že kdo chce kam, pomozme mu tam, neb znemožní se sám. Výkřiků proti prezidentovi je kupodivu už méně, snad kromě několika jedinců, kteří se ke kampani „Volte Karla, ale hlavně Slávka“ nově připojili a možná doufají, že jim díky tomu Sobotka dá nějaký flek.

Sabina Slonková nastoupila jako šéfredaktorka Mladé Fronty Dnes. Její stylizace do Rebeky Brooks by mohla předjímat, že taky tak skončí. Ostatně, jsou věci, ke kterým nemá daleko.  Někteří kvůli ní odešli, jiné si přivedla. Z Aktuálně. Uvidíme, jak se jí povede, když policejním prezidentem není Červíček, ale Lessy. A kdy ministrem vnitra bude rychloabsolvent plzeňských práv.

Ředitel České televize Petr Dvořák, smetl, podle Daniely Drtinové, stížnosti redaktorů zpravodajství pod stůl. Chápu, že si stěžovatelé představovali něco jiného. Že si mysleli, že to bude jako v roce 2000 a oni budou stát v čele masové demonstrace za obranu své nedotknutelnosti.  Jenže nebudou. Nemyslím, že by se před Kavkami srocoval dav se svíčkami za zpěvu státní hymny. Tak maximálně taxikář Ponert. Pravda, na rozhoupání televize by teď byla dobrá doba. V podstatě bezvládí, sněmovna sice ustavená je, ale pořád je to  ještě hejno vyděšených křepelek, které neví, co se to vlastně děje.  Ale naštěstí se nám již ozvali petenti z FITES a jiných přilehlých hvozdů, žádající další komisi. Každý občas do komise, zní heslo dne.  Jména petentů zde neuvádím, myslím, že nemusím…. Jsou to ti notoričtí.  Přidala se pouze Iniciativa Fór_um.  Nemyslím si ale,  že by sic bývalý, ale břitký komentátor Martin Komárek, který fórům rozumí, nyní v roli předsedy volebního výboru sněmovny, podlehl svodům Olgy Sommerové, Jiřiny Dienstbierové nebo Hany Marvanové a chtěl provádět inventuru demokracie pod vedením Kristýny Opletalové.

V roce 2008 na ČZU vznikl na fakultě agrobiologie bakalářský obor, který má vychovat odborníky na chov psů. Kynologie. O psech se v něm ale dozvíte něco až v posledním ročníku. Státní zkoušky nejspíš probíhají z povelů sedni, lehni a dostaneš kostičku. Případně z krmení hafíků tak, aby měli pevná hovínka. Jak ale probíhaly habilitace docentů tohoto oboru,  raději nechci vědět. Fakulta má také další, vysoce atraktivní, ba dokonce téměř mediálně proslavené obory: trávníkářství nebo  dietetika zvířat… Fakt. To není sranda… Zda promítají studentům filmy Trávníkář nebo Čelisti,  není známo, ale kynologii zde studuje dcera předsedkyně Akreditační komise. Obor získal akreditaci bez problémů.

Sváteční dovolená mne přivedla i k pořadům, na něž bych se normálně nedívala, protože bych to považovala za ztrátu času. Ale byl to čas, kdy jsem pochopila, proč se regulační orgány chtějí zabývat pořady typu „Volejte věštce“ a taky proč je Šlágr tak úspěšný. Volejte věštce je bizarní show, v níž vystupují většinou ženy – věštkyně. Na muže jsem za vánočně novoroční dobu nenarazila, ale nevylučuji naprosto, že tam jsou též.  Musím „věštkyním“ přiznat značnou míru psychologické obratnosti. „Kolik vám je,“ byla nejčastější otázka. Pokud byla odpověď více, než pětačtyřicet, varovala věštkyně nad drobnými zdravotními problémy, „k tomu lékaři určitě běžte, ale dobře to dopadne“,  pohovořila o tom, že „přijdou penízky, ale nebude jich moc“, pokud to byla mladá dívka, vyvěštila jí lásku a štěstí. Jak prosté, za ty ceny.  V podstatě by mi to nevadilo, kdybych nevěděla, že tam volají lidé, kteří patří k sociálně slabším vrstvám obyvatelstva a hledají naději v zoufalství. Jistě musí být plni naděje, když jim přijde účet za telefon.  Chápu, že pro majitele televize to musí být zlatý důl, o operátorovi nemluvě. Věštírny, astrologové a kartářky jsou stejně tak ziskové, jako porno po telefonu. A hlavně, věštby jsou, v dnešní turbulentní době, oblíbené i mezi politiky a televizními redaktorkami. Nejedna, do které byste to nikdy neřekli, má doma oltáříček, čaruje si a pálí po večerech vosk spolu s vlasy svých bývalých milenců.

Šlágr, to je jiný příběh. Je to prostě teleshoppingová televize jednoho hudebního vydavatelství a nijak se s tím nikdo neskrývá. Nevím, jaká je obchodní úspěšnost, nezkoumala jsem to. Ale obsahem jsou všichni mí rodinní příslušníci, starší osmdesáti let, nadšeni. Nejsou hloupí, ale v závalu angličtiny a módních hudebních směrů je to pro ně něco, co důvěrně znají z mládí a co není jen rytmický hluk. Uznávám, že já jsem dokázala stanici sledovat jen po troškách, ale – proč ne. Peterkovi si našli podobnou niku jako třeba CS Film. A jde jim to. Podobných podniků bude postupně, jak se bude zlevňovat provoz DVB2 kanálů, přibývat. Kuchařskou už máme,  i když jen na kabelu. Potřeba specializovaných kanálů u obchodně zajímavých segmentů je logickým vyústěním uvolnění mediálního prostředí. Hitech a IT televize, zahrádkářská televize, hobbymarketová televize… sázkařská televize.

Jistoty se hroutí – i studio Sportky bude nyní omlazeno a dynamizováno. Chápu, že losování loterie třeba v Itálii je daleko větší odvaz, ale  jinak se přidávám k těm, kteří spíš nechápou, proč se na obrazovce nezjeví jen čísla a státní notář/ka.  Myslí si Sazka, že mladé tváře donutí  sázet víc mladých lidí? Možná jsou sázející psychicky fixovaní na moderátory a podle počtu knoflíků na jejich saku sázejí. Kdoví? Po Vladimíru Vlachovi a Oldřichu Burdovi se mi ale bude stýskat. Po jejich uklidňujících hlasech i po jejich fantastickém střihu vlasů.

Nejen sportka, ale i webové stránky New York Times doznaly změny. Jako někdo, kdo NYT čte, změnu oceňuji. Stránky jsou skutečně „intuitivní“, jak hlásalo promo. Přitom zůstaly stejné do té míry, že člověk, který je na ně zvyklý, nemusí zoufale tápat a složitě hledat, aby se dostal do svých oblíbených rubrik. Pěkné. Ergonomie není zázrak, ale řemeslo.

Na svět pomalu začínají vykukovat pravidla pro olympiádu v Soči. Nebo „Sochi“, jak zní pro tuto zimu oficiální přepis z azbuky. Patrně to bude jako obvykle, žádné fotky na sociálních sítích, žádní poznámky na sociálních sítích. Nic, co by nebylo oficiálně schváleno a zaplaceno. Olympijské hry už dávno nejsou „svátkem sportu“ pro lid. Hry jsou tvrdý kšeft.  Co takhle je bojkotovat? Ne kvůli tomu, že je to v Rusku. Ale protože to se sportem nemá už nic společného. Sex, drogy a rock and roll zničily falešnou morálku počátku dvacátého století. Nyní podvody,  drogy a komercionalizace ničí olympijskou myšlenku.

Zjistilo se, že Rebekha Brooks v době, kdy po redakci běhali vyšetřovatelé a News of the World šel pomalu pod vodu, měla týden dovolenou. Pod dohledem osobního trenéra ve svém venkovském domě cvičila a starala se o svoji kondici. Kondice deníku ji zase zřejmě až tak nezajímala. Inu….

David Cameron obvinil BBC z toho, že „mylně informuje posluchače“ o rozpočtových opatřeních.  Řekl to v jednom z rozhlasových pořadů BBC poté, co  lokální stanice sdělila, že Liverpool bude trpět většími rozpočtovými škrty víc, než Cameronův domovský obvod v Oxfordshiru.

Šéfredaktor listu USA Today se omluvil za to, že zveřejnil mapu počasí v USA od newyorského spisovatele  Scotta Batemana, která si dělá legraci z mrazivého počasí. Hlavně nám sem, proboha, nevnášejte humor. Mrzneme.

Britský Channel 4 bude vysílat z vesmíru – pořad Live from Space: Lap of the Planet bude vysílat živě z Mezinárodní vesmírné stanice.

Francouzský prezident François Hollande hrozí podniknout právní kroky za zveřejnění zprávy, že má poměr s herečkou Julií  Gayet. V prohlášení „hluboce odsuzuje útoky na respektování soukromí, na které má každý občan  právo“. Hollande se nikdy neoženil. Má čtyři děti s političkou Segolene Royalovou a žije v posledních letech s novinářkou Valerií Trierweiler, který je považována za  první dámu Francie. Cherchez la femme.

Výbor britské sněmovny  pro zahraniční záležitosti má obavy z koncepce rozpočtových škrtů, komercionalizace a možné následné eroze vlivu World Service v BBC, kterou v současné době projednává BBC Trust.

Koaliční smlouva CDU/CSU a SPD, která slibuje vyčlenit frekvenční pásmo pro sítě DVB-T2, kde se bude vysílat v HD rozlišení.

Sony uvede na trh tři nové Ultra HD 4k televizory, takže ty stárnoucí herečky,  které se své pupínky naučily šminkovat pro HD,  se musí učit znovu - pro čtyřikrát větší rozlišení. 4K kamery už jsou na trhu též. Svět  nicméně zná nejen dnes už běžné HDTV rozlišení 1920 × 1080, uHDTV4k 4096 × 2160, uHDTV8k 7680 × 4320 řádků, ale i kamery RED Scarlet s ohromujícím rozlišením 28k 28 000 × 9 334 pixelů, kterými se točil například Avatar.

Na konci roku 2013  prezident organizačního výboru zimních olympijských her v Soči Dmitrij Černyšenko uvedl, že v roce 2014 budou zimní olympijské hry   nativně natáčeny v uHDTV8K SuperHiVision.555 formátu s  prostorovým zvukem 22.2. Vzhledem k tomu, že Dmitrij Černyšenko všechny ubezpečil, že během sportovního svátku bude ve všech střediscích i dostatek sněhu,  máme se na co těšit. V Krásnoj Poljaně byly včera všechna čtyři lyžařská střediska a desítky sjezdovek uzavřeny, teplota dole 7 až 9 ° C, nahoře na hřebenech 0 až -2 ° C a až do 2300 mnm ani vločka. XXII. zimní olympijské hry se přitom budou konat 7. až 23. února 2014. Lístky na úvodní ceremoniál na stadionu „Fišt“ jsou k mání za 15 tisíc korun, na ten závěrečný za 26 tisíc.  Na běh na lyžích se můžete podívat za pouhých 550 Kč.  Když se budete v Praze dívat na přenosy v České televizi, vypnete topení, budete mluvit rusky a   pít vodku, vyjde vás to levněji.

A na závěr děkuji Julii Hrstkové z Hospodářských novin. Její sloupek Dokonalý svět dokonalého sexu  učinil můj den radostnějším.  Víc takových.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Irena Ryšánková


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 18%
transparent.gif transparent.gif
Ne 66%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif