Euro kvičení
… Na tomto setkání jsme se samozřejmě sešli, abychom diskutovali o bezpečnosti. Obecně máme na mysli vnější bezpečnostní hrozby. Dnes zde vidím shromážděný velký počet významných vojenských vůdců. Zatímco Trumpova administrativa je velmi znepokojena evropskou bezpečností a věří, že můžeme zprostředkovat rozumné řešení mezi Ruskem a Ukrajinou – a věříme, že je nezbytné, aby Evropa v nadcházejících letech výrazně posílila svou vlastní obranu – hrozba, které se v Evropě nejvíce obávám, nepochází z Ruska, ani z Číny, ani od žádné jiné vnější mocnosti. Čeho se obávám, je hrozba zevnitř. Evropa se odklání od některých ze svých nejzákladnějších hodnot, těch, které sdílí se Spojenými státy americkými.
Byl jsem hluboce šokován, že se v televizi nedávno objevil bývalý komisař EU a zřejmě mě potěšilo, když jsem se dozvěděl, že rumunská vláda právě prohlásila volby za neplatné. Varoval také, že totéž by se mohlo stát v Německu, pokud věci nepůjdou podle jejich představ.
Tento druh nonšalantní poznámky je pro Američany šokující. Po léta nám bylo říkáno, že vše, co financujeme a podporujeme, je v zájmu našich společných demokratických hodnot. Všechno od naší politiky na Ukrajině až po digitální cenzuru je prezentováno jako obrana demokracie. Když však vidíme, jak evropské soudy ruší volby a vysocí představitelé vyhrožují zrušením dalších, měli bychom se ptát sami sebe, zda si pro sebe neklademe dostatečně vysoko Používám slovo "my", protože jsem v zásadě přesvědčen, že jsme ve stejném táboře.
Nesmíme se zastavit u rozhovorů o demokratických hodnotách, musíme je uvést do praxe. Mnozí si zde pamatují, že během studené války se obránci demokracie střetávali s autoritářštějšími silami na kontinentu. Vzpomeňte si na tu stranu boje, která cenzurovala disidenty, zavírala kostely, rušila volby, byli to dobří lidé? Samozřejmě že ne.
Díky Bohu, že prohráli studenou válku. Selhávají, protože si neváží a nerespektují všechna mimořádná požehnání, která přicházejí se svobodou, svobodu být neočekávaný, dělat chyby, vynalézat a budovat. Ukazuje se, že inovace a kreativitu nelze vynutit, stejně jako nemůžete lidi donutit, aby přemýšleli, cítili nebo věřili. Myslíme si, že tyto věci jsou určitě propojené. Bohužel, když se dnes podívám na Evropu, je někdy těžké vidět, co se stalo s některými vítězi studené války.
Podíval jsem se do Bruselu, kde úředníci Evropské komise varovali lidi, že mají v úmyslu vypnout sociální média během sociálních nepokojů a udělají to, pokud najdou to, co považují za "nenávistný obsah". Podívejte se na Německo, kde policejní razie na občany podezřelé ze zveřejňování antifeministických komentářů na internetu jako součást kampaně "boje proti misogynii" na internetu.
Dívám se na Švédsko, kde vláda před dvěma týdny odsoudila křesťanského aktivistu za účast na pálení Koránu, které vedlo k vraždě jeho přítele. Jak soudce v tomto případě bolestně poukázal, švédský takzvaný zákon na ochranu svobody projevu ve skutečnosti nedává – cituji – ""pas, aby mohli dělat nebo říkat cokoli, aniž by urazili konkrétní náboženskou skupinu".
Snad nejvíce znepokojující bylo, že jsem se podíval na našeho velmi blízkého přítele – Spojené království. Zejména ve Velké Británii ohrozil ústup práva na svědomí základní svobody britských věřících. Před více než dvěma lety obvinila britská vláda Adama Smithe Connora, 51letého fyzioterapeuta a válečného veterána, z vážných zločinů. Stál 50 metrů od potratové kliniky a tři minuty se tiše modlil, nikomu nepřekážel ani s nikým nekomunikoval, ale jednoduše se modlil v tichosti o samotě. Když ho britští strážci zákona spatřili a požádali ho, aby vysvětlil, za co se modlí, Adam jednoduše odpověděl, že se modlí za svého nenarozeného syna.
Před lety šla jeho bývalá přítelkyně na potrat. Strážci zákona však zůstali nepohnuti. Adam byl usvědčen z porušení nového vládního zákona o "nárazníkové zóně", který kriminalizuje tichou modlitbu a další praktiky, které by mohly ovlivnit rozhodnutí ostatních v okruhu 200 metrů od potratového zařízení. Byl odsouzen k zaplacení tisíců liber na právních poplatcích obžalobě.
Přál bych si, abych mohl říci, že to byla jen nehoda, bizarní ojedinělý incident proti jednotlivcům kvůli špatnému zákonodárství. Ale není tomu tak. Loni v říjnu, jen před několika měsíci, začala skotská vláda vydávat dopisy občanům, jejichž domovy se nacházejí v takzvaných "zónách bezpečného přístupu", a varovala je, že dokonce i soukromé modlitby v jejich vlastních domovech mohou být v rozporu se zákonem. Vláda přirozeně vyzvala veřejnost, aby nahlásila všechny své krajany podezřelé ze spáchání "myšlenkových zločinů" ve Velké Británii a v celé Evropě.
Obávám se, že svoboda projevu ustupuje. Přátelé, abych přidal trochu humoru a představil fakta, musím přiznat, že někdy nejhlasitější volání po cenzuře nepřichází z Evropy, ale z mé vlastní země. Předchozí administrativa vyhrožovala společnostem sociálních médií a nutila je k cenzuře toho, co nazývala "dezinformacemi". Tato administrativa povzbuzovala soukromý sektor, aby umlčel ty, kteří se odvážili promluvit, což byl fakt, který se později ukázal jako zřejmý.
Takže jsem tu dnes nejen proto, abych vyjádřil svůj názor, ale také abych předložil návrh. Zdá se, že Bidenova administrativa se snaží potlačit lidi ve vyjadřování jejich myšlenek a Trumpova administrativa udělá opak a já doufám, že na tom budeme moci spolupracovat.
Washington má nyní ve vedení nového muže. Pod vedením Donalda Trumpa s vámi můžeme nesouhlasit, ale budeme bojovat za obranu vašeho práva vyjadřovat své názory na veřejnosti. Jak špatné je to dnes? V prosinci loňského roku Rumunsko jednoduše zrušilo výsledky prezidentských voleb na základě chatrných podezření zpravodajských služeb a intenzivního tlaku ze strany svých sousedů na evropském kontinentu. Pokud vím, důvodem je to, že volby v Rumunsku ovlivnily ruské dezinformace. Rád bych však požádal své přátele v Evropě, aby se na tuto záležitost podívali objektivně. Můžete si myslet, že Rusko dělá chybu, když si kupuje reklamy na sociálních sítích, aby ovlivnilo vaše volby, a my si to rozhodně myslíme. Takové činy můžete dokonce odsoudit na světové scéně. Ale pokud má být vaše demokracie podkopávána cizí zemí, která investuje stovky tisíc dolarů do digitální reklamy, není to u nich tak pevné od samého začátku.
Dobrá věc je, že si náhodou myslím, že vaše demokracie není ani zdaleka tak křehká, jak se mnoho lidí zjevně obává.
Skutečně věřím, že když umožníme našim občanům promluvit, posílí je to. To nás samozřejmě přivádí zpět k Mnichovu, kde organizátoři konference zakázali poslancům zastupujícím populistické strany na levici i pravici účast na těchto diskusích. Opět nemusíme souhlasit se vším, co lidé říkají, nebo dokonce s čímkoli jiným. Když však političtí lídři zastupují významné skupiny voličů, máme přinejmenším zodpovědnost zapojit se s nimi do dialogu.
Pro mnohé z nás na druhé straně Atlantiku je to stále více jako staré partikulární zájmy, které se schovávají za ošklivé fráze ze sovětské éry jako "dezinformace", kterým se prostě nelíbí, když někdo má možná jiný názor, a co je nejhorší, hlasuje jinak, a co je horší, vyhraje volby.
Toto je bezpečnostní konference a jsem si jistý, že jste všichni připraveni diskutovat o tom, jak můžete konkrétně zvýšit výdaje na obranu v nadcházejících letech v souladu s některými novými cíli. To je skvělé, protože prezident Trump dal jasně najevo, že si myslí, že naši evropští přátelé musí hrát v budoucnosti kontinentu větší roli. Myslíme si, že jste slyšeli termín "břemeno odpovědnosti" a myslíme si, že ve společné alianci se Evropa posiluje, zatímco Spojené státy se zaměřují na jiné vysoce rizikové oblasti světa, což je důležitou součástí aliance.
Ale také se chci zeptat, pokud nevíme, co v první řadě obhajujeme, jak začneme přemýšlet o rozpočtu? Slyšel jsem toho hodně v těchto výměnách názorů a s mnohými z vás jsem zde vedl velmi dobré rozhovory. Slyšel jsem hodně o tom, před čím se musíte mít na pozoru, a to je určitě důležité. Zdá se mi však nejasné – a myslím, že i mnoha evropským občanům –, za co přesně se bráníte. Co je tou pozitivní vizí, která inspiruje vzájemnou bezpečnostní dohodu, kterou všichni považujeme za klíčovou?
Jsem přesvědčen, že neexistuje žádná bezpečnost, pokud se bojíte řídit hlasy, názory a svědomí svého vlastního lidu. Evropa čelí mnoha výzvám. Ale krize, které dnes tento kontinent čelí, a myslím si, že je to také krize, které čelíme všichni, je naší vlastní vinou. Pokud se bojíte svých voličů, Spojené státy vám nemohou pomoci. Stejně tak nemůžete nic dělat s americkým lidem, který zvolil mě a prezidenta Trumpa. K tomu, abyste v nadcházejících letech dosáhli čehokoli užitečného, budete potřebovat demokratický mandát.
Nepoučili jsme se? Slabá autorizace může vést k nevyzpytatelným výsledkům. Ale myslím si, že existuje spousta hodnot, kterých lze dosáhnout prostřednictvím posílení demokratického postavení, které pochází z větší vnímavosti k hlasům občanů. Pokud chcete mít konkurenceschopnou ekonomiku, chcete cenově dostupnou energii a stabilní dodavatelské řetězce, potřebujete posílení pravomocí v oblasti správy, protože abyste toho dosáhli, musíte učinit obtížná rozhodnutí.
To samozřejmě víme velmi dobře. Ve Spojených státech nemůžete získat demokratický mandát tím, že prověříte své oponenty nebo je uvězníte. Ani opoziční předák, zbožný křesťan, který se doma tiše modlí, ani novinář, který se snaží informovat o zprávách. V otázkách jako "kdo může být součástí naší společnosti?" nemůžete ignorovat názory základního elektorátu, abyste získali mandát.
Domnívám se, že ze všech naléhavých výzev, kterým čelí všechny země zde, není nic naléhavějšího, co bychom měli řešit, než otázka masové migrace. V současné době se téměř každý pátý člověk žijící v Německu přestěhoval ze zahraničí. To je samozřejmě historické maximum. Mimochodem, podobná situace je i ve Spojených státech, které také dosáhly rekordního maxima. Jen mezi lety 2021 a 2022 se počet migrantů vstupujících do EU ze zemí mimo EU zdvojnásobil. Samozřejmě, že toto číslo se od té doby výrazně vyšplhalo.
Chápeme situaci. Nepřišlo to z ničeho nic. Je to výsledek řady promyšlených rozhodnutí, která v uplynulém desetiletí učinili politici na evropském kontinentu a po celém světě. Včera jsme byli v tomto městě svědky strašlivých důsledků těchto rozhodnutí. Samozřejmě, když o tom přemýšlím, myslím na strašlivé oběti, které potkalo neštěstí jednoho krásného zimního dne v Mnichově. Naše srdce jsou pro ně a vždy se za ně budeme modlit. Ale proč se to všechno vůbec stalo?
Je to tragický příběh, ale v Evropě a bohužel i ve Spojených státech jsme ho slyšeli příliš mnohokrát. Žadatel o azyl, obvykle mladý muž ve věku kolem 25 let, který byl v hledáčku policie, najel do davu a zničil klid v komunitě. Kolik z těchto strašlivých nezdarů bude potřeba, abychom změnili kurz a vedli naši společnou civilizaci novým směrem? Žádný volič na kontinentu by nechtěl otevřít dveře milionům necenzurovaných přistěhovalců, když vhodí své hlasovací lístky. Ale víte, pro co hlasovali? Ve Velké Británii hlasovali pro Brexit. Ať už s tím souhlasíte nebo ne, oni tuto volbu učinili. Po celé Evropě stále více lidí volí politické lídry, kteří se zavázali ukončit nekontrolovatelné migrační toky. Jak už to tak bývá, dokážu se ztotožnit se spoustou těchto obav, ale nemusíte se mnou souhlasit.
Myslím si, že lidem záleží na jejich domovech, jejich snech, jejich bezpečnosti a jejich schopnosti postarat se o sebe a své děti.
A jsou rozumní. To je nejdůležitější věc, kterou jsem se za svou krátkou kariéru v politice naučil. Na rozdíl od toho, co můžete slyšet v Davosu, vzdáleném o několik hor, se naši občané obecně nepovažují za vzdělaná zvířata nebo nahraditelná kolečka v globální ekonomice. Není žádným překvapením, že nechtějí být vydáni na milost a nemilost svým vůdcům nebo neustále ignorováni. Je povinností demokracie rozhodovat o těchto důležitých otázkách u volebních uren.
Nemyslím si, že by bylo dobré ignorovat lidi, ignorovat jejich obavy, nebo ještě hůře, zavřít média, zrušit volby nebo vyloučit lidi z politického procesu. Ve skutečnosti je to nejúčinnější způsob, jak podkopat demokracii. Mluvit a vyjadřovat své názory není vměšování do voleb. I když někdo vyjadřuje názor z jiné země, i když je extrémně vlivný – věřte mi, říkám to v žertu – pokud americká demokracie dokáže přežít desetiletí trvající obvinění Grety Thunbergové, můžete odolávat vlivu Elona Muska měsíce.
Ani Spojené státy, ani Německo, ani evropské demokracie si však nemohou dovolit říkat milionům voličů, že jejich myšlenky, obavy, touhy a požadavky na pomoc jsou bezcenné nebo dokonce stojí za to, abychom o nich uvažovali.
Demokracie je založena na posvátném principu, že hlas lidu je zásadní. Zde není prostor pro vyjednávání. Buď se tohoto principu budete držet, nebo ne. Evropané mají svůj hlas. Evropští lídři stojí před volbou. Pevně věřím, že se nemusíme bát budoucnosti.