Zdeněk Ertl: Zdravé stravování dětí by mělo být samozřejmostí…, ale není

KOMENTÁŘ

Sousloví zdravý životní styl je v posledních desetiletích velmi frekventované.

1. února 2023 - 07:00
Ze všech stran slyšíme různá doporučení, jak s ním začít a pak u něj zůstat, někdy se tyto rady i mírně liší, ale v obecné rovině se odborníci shodují v tom, že zdravý životní styl zasahuje do mnoha životních oblastí, k těm nejvíc viditelným patří způsob trávení volného času, spánek, dobrá nálada, pohyb a stravovací návyky.

Asi se tedy shodneme, že žít zdravě znamená zejména si udržovat optimální tělesnou hmotnost, pravidelně cvičit nebo provozovat jiné tělesné aktivity, vyhýbat se alkoholu, cigaretám a drogám a zaměřovat se na pestrou a vyváženou stravu. Důležitá je nejen tělesná, ale i mentální rovina, zdravě žijící člověk se cítí uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.



Víte, že mojí „oblíbenou“ oblastí je pohyb a že dlouhodobě upozorňuji na nedostatek fyzických aktivit v životě dětí a mládeže. Zároveň samozřejmě vnímám, že ani situace v ostatních složkách zdravého životního stylu není ideální a tipoval jsem, že v nejlepším stavu by mohlo být stravování mladé generace. Výsledky průzkumů Střediska empirických průzkumů mi ale ukázaly, že i ve způsobu stravování dětí je pravděpodobně velký prostor ke zlepšování. Je zřejmé, že způsob stravování dětí určují především jejich rodiny. Ano, většina dětí se stravuje (obědvá) ve školních jídelnách, ale tam se kvalita stravy jistě v posledních desetiletích výrazně zlepšila. Asi se tedy shodneme, že zásadními tvůrci stravovacích návyků dětí jsou nesporně rodiče, kteří by měli mít přirozený zájem na tom, aby podpořili zdravý vývoj svých potomků zdravým jídlem. Podívejte se na následující grafy, které mě usvědčují z poměrně velkého omylu.

Řešíte způsob stravování Vašeho dítěte (Vašich dětí) s ohledem na jeho (jejich) zdraví, tělesnou váhu a fyzickou aktivitu? 

 
 

Nebyl jsem sice tak bláhový, abych si myslel, že ve všech rodinách převažuje zdravá strava, ale skutečnost, že 60 % rodičů se ani nesnaží děti ke zdravému stravování vést, mě nepříjemně překvapila. A ještě více mi zatrnulo při zjištění, jak moc se situace během necelého roku výrazně zhoršila!

Graf, který mapuje zájem rodičů o pitný režim jejich dětí uvádím už jen k dokreslení a potvrzení tohoto negativního trendu.

Řešíte pitný režim Vašeho dítěte?  




Jídlo a stravovací návyky jsou klíčem k udržení zdravého, normálně fungujícího metabolismu a ruku v ruce s pohybovou aktivitou tvoří prevenci před metabolickými chorobami, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cévní poruchy apod.  Umím pochopit, že v některých sociálně slabších rodinách je nezájem o zdravé stravování dán spíše objektivními, zejména finančními problémy rodiny, ale troufnu si tvrdit, že takových rodin u nás rozhodně není většina. Proč tedy?

Chceme se nad tím zamýšlet a snažit se to zlepšit, nebo je nám to doopravdy jedno?!

Zdeněk Ertl






Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 79%
transparent.gif transparent.gif
Ne 11%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 10%
transparent.gif transparent.gif